© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Dr. Özge Banu Öztürk Bütünsel Yüz Yaklaşımı

Dr. Özge Banu Öztürk Bütünsel Yüz Yaklaşımı

Uzman Dermatolog Özge Banu Öztürk; yaşlanma sürecinde yüzde gerçekleşen çeşitli değişikliklerin dönüşümünü sağlayan “bütünsel yüz yaklaşımı” uygulamalarını ve önemli noktaları MAG Okurları için detaylandırıyor.

Yaşlanma sürecinde yüzümüzde çeşitli değişiklikler olmaya başlar. Öncelikle ciltte renk değişimleri, damarsal yapılarda ve kızarıklıkta artış, üst deride incelme, matlaşma olur. Orta deride kolajen elastin liflerde bozulma ve su içeriğinde azalma, kendini matlaşma ve sarkma olarak gösterir. Mimik çizgilerine bağlı kırışıklıklar belirginleşir ve derinleşir. Ellilere doğru cilt altı bağ dokudaki gevşeme, kendini orta yüzde ve göz çevresinde hissettirir. Yüz kemiklerinde de erimeye bağlı küçülme, özellikle ağız çevresi, çene hattı, göz çevresi ve şakaklarda fark edilmeye başlanır. Göz altında oluk, torbalanma oluşur ve ön yüz ile yanak yağlarında aşağı doğru sarkma belirginleşir. Ağız çevresi ve nasolabial olukta çizgiler derinleşir. Çene hattında belirginleşme kaybolur, gıdı bölgesinde yağlanma, boyuna doğru sarkma gözlenir. Şakaklardaki boşalma, göz kapaklarındaki sarkma ile tüm bu değişimler kişiye yorgun, üzgün ifade verir.

Genellikle, kadınlarda menopoz dönemine doğru, erkeklerde kırk beşlerinden itibaren endişeli, yorgun, üzgün, kızgın, gergin, sarkmış gibi ifadeler yerleşmiş olur ve kişi kendini gerçekten iyi hissetmemeye başlar. Bu durumda, ufak dokunuşlarla yüzdeki yaşlanma belirtileri silinebilir. Daha genç, daha dinamik hatlar ile doğallıktan uzaklaşmadan on yaş kadar genç hâle dönebilir. İşte bu dönüşümü sağlayacak olan yaklaşıma “bütünsel yüz yaklaşımı” diyoruz. Bu yaklaşımda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kişiyi farklılaştırmadan, kendinden uzaklaştırmadan gençleştirmektir.

Bütünsel Yüz Yaklaşımında Uygulamalar

Cilt bakımı: Jetpeel Pro bakım, mezoterapi ve gençlik aşıları, sıvı yüz germe, altın iğne, ip askı, botoks, hacimlendiren dolgular, lazer peeling, karbon peeling, BBL sarı ışık, LED soğuk lazer, biodermogenesi, fokus ultrason/LIFU/HIFU, varsa kılcal damar, leke, iz ve skarlara yönelik tedaviler, ilaçlı lipoliz, yüz küçültme, gıdı eritme, boyun gençleştirme, lokal ozon enjeksiyonları, IV antiaging kokteyl, sistemik ozon ve ozon sauna.

Bütünsel Yüz Yaklaşımına Yanıtta Önemli Hususlar

Bütünsel yaklaşım sırasında uygulanan tedavilere yanıt olarak elde edilecek gençleşme, rejüvenasyon, onarım kapasitesi ile ilişkilidir. Dokuların onarımı, yara iyileşmesi, genetik faktörler kadar kişinin beslenmesi ve alışkanlıklarıyla da yakından ilişkilidir. Kişi alkol ve tütün kullanıyorsa, çok tatlı ve karbonhidrattan zengin besleniyorsa, vitamin ve mineral eksikliği varsa ve çevre kirliliğinin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsa, onarım yani gençleşme; arzu edilen boyutta olmayabilir. Gençleşmenin, onarımın iyi olabilmesi için, özellikle riskli bireylerde sistemik antiaging etkili medikal ozon tedavisi, ozon sauna, damardan yüksek doz C vitamini, damardan resveratrol, NAD, NAC, glutatyon, Myers kokteyl, ozon sauna, baz solüsyonu gibi çeşitli ek tedaviler gerekebilir.

Planlanan tedavi protokolü ve iyileşme süresi bireysellik gösterir. Danışan ve hekim, birlikte değişimin derecesini belirlerler. Doğallıktan uzaklaşmamak, bütünsel yüz yaklaşımında çok önemlidir. Tedavi sonrasında ağır fiziksel egzersiz, sauna, hamam, umumi havuz, solaryum gibi faaliyetlerin azami bir hafta süreyle yapılmaması gerekir. İşlem sonrası, yoğun kapatıcı ve fondöten kullanmamak önemlidir. Enfeksiyon riskini arttırır. Yedi ila on dört gün içinde hekimin önerdiği kontrol süresinde kontrole gelmesi gereklidir. İşlemin ardından belirli bir süre iğneli cilt bakımı yaptırılmaması; alerji var ise alerjiye sebep olan etkenlerin uzman ile paylaşılması; işlemden sonra da hekimin uyarılarına uyulması ve bilgisi dışında herhangi bir ilaç veya kozmetik, krem kullanmaması önemlidir.

Bütünsel Yüz Yaklaşımı Kimlere Yapılır?

Bütünsel yüz yaklaşımına, aynaya baktığı zaman yüzünde üzüntü, yorgunluk ifadesi, solukluk, matlık sarkma fark eden ve olumlu yönde değişim ve/veya gençleşme isteyen herkes, kadın veya erkek yaptırabilir. Bu ihtiyacı genelde kırk yaş üstü bireylerde görüyoruz.

Bütünsel Yüz Yaklaşımı Uygulaması

Bütünsel yüz yaklaşımı, uzman hekim ile danışanın birlikte ayna karşısında yapacakları değerlendirme ile programlanır. Bazen tek günde tüm uygulamalar yapılabilirken, bazen de üç ila altı aylık süreye ihtiyaç duyulabilir. Cilt kalitesi, kemik yapısı, bağ doku, yüz anatomisi ve yüzdeki altın oranlar birlikte değerlendirilir. İhtiyaçlar belirlenir ve danışanın istekleri göz önünde bulundurulur. Cilde yönelik bakımlar, peeling, mezoterapi, gençlik aşıları uygulanır. Altın oranı yakalamak amacıyla dolgular planlanabilir. Sarkmaları gidermek için ip askılama, LIFU, lazer, plazma, altın iğne gibi cihaz destekli uygulamalar plana dahil edilebilir.

Bütünsel yüz yaklaşımı sonrası kalıcılık bir ila beş yıl arasında, yapılan uygulamaya göre değişir. Belirli ve önerilen aralıklarla toksin, gençlik aşısı, mezoterapi uygulamalarının tekrarı ile elde edilen iyileşme hali uzun yıllar korunabilir. Bedende genel iyileşme ve gençleşmeyi uyaran; düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, doğru takviyeler, ozon terapi ve D vitamini seviyelerinin optimumda tutulması, kilo kontrolü, psikolojik stresi yönetmek, cildin nem ihtiyacını desteklemek, güneş ışığından korumak, alkol, tütün, elektromanyetik dalgalar ve çevre kirliliği gibi yaşlandırıcı etkenleri mümkün olduğunca elimine etmeye çalışmak faydalı olacaktır.

Bütünsel yüz yaklaşımında amaç, doğallıktan uzaklaşmadan, mümkün olduğunca cilt kalitesini arttıracak ve kişiyi mutlu hissettirecek gençleşme uygulamaları planlamaktır. İhtiyaçlar her bireyde değişkenlik gösterdiği için, bireyler arasında uygulanacak protokoller ve seans sayıları değişkenlik gösterir. Her bireyin iyileşme ve gençleşme potansiyeli de farklılık gösterdiğinden, istenilen sonuçlara ulaşılan süre ve iyiliğin korunma süresi de farklılık gösterir. Elde edilen iyilik ve gençlik halinin korunması da, tekrarlayan hatırlatma uygulamalarına ihtiyaç duyar; çünkü yaşlanma, ömür bitene kadar hızlı/yavaş devamlılık gösteren bir süreçtir. Zamanın izlerini silmek mümkündür. Yeter ki biz sağlıklı ve genç kalmak isteyelim. Sevgiyle genç ve sağlıklı kalın!

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.