© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Mutlu ve Başarılı Çocukların Okulu Nesibe Aydın Çankaya İlkokulu

Mutlu ve Başarılı Çocukların Okulu Nesibe Aydın Çankaya İlkokulu

Eğitim hayatının ilk basamağı olan ana sınıfı ve ilkokul döneminde uyguladığı IB-PYP (Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı) modeliyle dünya standartlarında eğitimin Ankara’daki adresi olan Nesibe Aydın Okulları, öğrencilerinin son dönemde elde ettiği akademik, sanatsal ve sportif başarılarla dikkatleri üzerine çekiyor. Ebeveynlerin, okul seçimi konusunda yoğun bir arayışta olduğu dönemde ana sınıfı ve ilkokul eğitiminde ilk tercih edilen okullar arasında yer alan Nesibe Aydın Çankaya İlkokulunun Müdürü Burçin Orçan Özkösem, başarılarının sırrını anlatıyor.

 

Öncelikle, IB-PYP eğitim modeli hakkında bilgi verir misiniz?

IB-PYP (Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı), ana sınıfı ve ilkokul düzeyinde dünya üzerinde sayılı okulda uygulanan uluslararası bir eğitim programıdır. Programın amacı; uluslararası akreditasyona sahip eğitim kurumlarının çatısı altında evrensel değerleri benimsemiş, duyarlı, yaratıcı, sorgulayan ve özyönetim becerisi gelişmiş bireyler yetiştirmektir.

 

Nesibe Aydın Okullarının, özellikle ana sınıfı ve ilkokul eğitiminde oldukça başarılı olduğu biliniyor. Okulunuzu ve öğrencilerinizi başarıya götüren uygulamalarınız nelerdir?

Öğrencilerimizin elde ettiği başarılarda, ana sınıfı ve ilkokul kademesinde uyguladığımız IB-PYP eğitim modeli büyük rol oynuyor fakat başarının temelinde, Nesibe Aydın Okullarının otuz dokuz yıllık tecrübesiyle oluşturduğumuz eğitim felsefemiz var. Nesibe Aydın’da her öğrencimizi birey olarak görüyor; onları sadece akademik olarak değil, ilgi alanlarına göre değerlendirerek yetenekleri doğrultusunda bilim, sanat ve spor programlarına yönlendiriyoruz. Ana sınıfından itibaren uyguladığımız çift dilli eğitim modelinde, her sınıfımızda ana dili İngilizce ve Türkçe olan iki öğretmenimiz bulunuyor. Günlük hayatlarını İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dili aktif kullanarak sürdüren öğrencilerimiz, ilkokula geçerken başlangıç düzeyinde İngilizce dil becerisine sahip oluyorlar. İkinci sınıftan itibaren tercihlerine göre Almanca, İspanyolca ya da Fransızca eğitimi almaya başlıyorlar. Bu sayede İngilizceyi ana dil seviyesinde, ikinci yabancı dillerini ise kendilerini rahatlıkla ifade edebilecek düzeyde kullanabilen dünya vatandaşları olarak ilkokuldan mezun oluyorlar.

 

Özellikle küçük yaş grubu öğrencilerin spor, oyun ve hareket ihtiyacını karşılamaları için okulunuz ne gibi imkânlar sağlıyor?

Okulumuzun ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine yönelik olarak tasarlanmış olması, öğrencilerimizin eğitim serüvenine büyük katkı sağlıyor. Bu sayede okulun her bir köşesini öğrenme alanı olarak kullanabiliyor, oyun ve hareket ihtiyaçlarını güvenli alanlarda karşılayabiliyorlar. Yine, küçük yaş grubu öğrenciler için özel olarak tasarlanmış yüzme havuzu, jimnastik salonu vb. alanlarda spor yaparak, yeteneklerini keşfediyorlar. Ayrıca okulumuzun Ankara’nın merkez noktası, Çankaya’da bulunması da velilerimize büyük avantaj sağlıyor. Merkezî konumda olmamız sayesinde hem ulaşım maliyetleri azalıyor hem de trafikte kaybedilen vakit, ailecek birlikte geçirilen zamanlara dönüşüyor.

 

Yabancı dil eğitimindeki başarınızda uzman öğretmen kadronuzun büyük rol oynadığından bahsettiniz. Öğretmen seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

Tüm sınıf kademelerinde alanının en iyisi öğretmen kadrosuna sahibiz. Özellikle küçük yaş grubu öğrencilerin hayatında rol model olarak benimsedikleri öğretmen seçiminde çok hassas davranıyor, en az beş yıllık deneyimi olan uzman öğretmen kadromuzla eğitim veriyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.