© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Özlem Karatay Çocuk Modasında Yüksek Kalite

Özlem Karatay Çocuk Modasında Yüksek Kalite

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa’daki firmalara özel koleksiyonlar hazırlayarak ihracatına da devam eden Moda Tasarımcısı Özlem Karatay, çocuk modasına yönelişindeki ilhamına değinerek, kendi ismiyle kurduğu markasının prensiplerini ve üretim sürecini MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Moda ve tasarıma ilgim çok küçük yaşlarda, tekstilci bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmem ile başladı. 2014 yılında, özel dikim ve tasarım üzerine ilk markamı kurdum. Sıfır ila on dört yaş kız ve erkek çocukları için Türkiye ve dünyanın birçok ülkesine özel dikim ve üretim yaptım. Bunun yanı sıra hâlihazırda başta Amerika olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa’ya ihracat  yapmakta ve yurt dışı firmalara özel koleksiyon hazırlamaktayım.

 

Sürekli gelişen ve değişen sektörün de içinde var olurken 2022 yılında, kendi adımı verdiğim yeni bir marka kurarak özel dikim yerine koleksiyon bazlı üretim yapmaya başladım. Ürünlerimi daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yurt içi ve yurt dışı mağazalar zincirinde yer almaktayım.

 

Çocuk modasına yönelişinizdeki ilhamınız nasıl oluşmuştu?

Uzun yıllar özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra büyük oğlumun dördüncü yaş gününde giymeyi hayal ettiği bir kıyafeti tasarlayarak yolculuğuma ilk adımlarımı attım. Çocukluk anılarının, hayatın en güzel ve unutulmaz yılları olduğuna inanırım. Eski albümlere bakarken, aile büyüklerinizle, çocukluk arkadaşlarınızla yıllar sonra bir araya geldiğiniz zaman aranızda geçen diyalogların içinde hep var olandır özel günleriniz, mutlaka bir tebessüme yer vardır o anılarda. Albümlerin sayfalarını karıştırırken karşınıza çıkan bir doğum günü fotoğrafınızı, o güne dair hatıralarınızı, elbisenizi, koşup oynarkenki mutluluğunuzu hayal edin. Ben bu mutluluğun bir parçasında yer alabilmenin verdiği keyifle tasarımlarımı yapmaktayım.

 

Yalnızca Türkiye’de değil, dünya genelindeki moda defilelerinde de yer alıyorsunuz. Uluslararası başarınızın sırrı nedir?

Her sene New York’ta düzenlenen, dünyanın farklı ülkelerinden katılım sağlanan moda haftası kapsamında şubat 2024’te New York’ta çocuk magazin dergisinin düzenlediği defile organizasyonuna katılmam için kendilerinden bir teklif geldi. New York Moda Haftası’na Türkiye’den katılan ilk ve tek çocuk giyim markası olacak olmak benim için çok heyecan ve gurur verici oldu. Defile hazırlıklarından, planlama ve podyum yürüyüşüne kadarki tüm süreç, benim için çok büyük bir deneyimdi. Defile kapsamında katılımcılar ve izleyiciler tarafından tasarımlarımın övgü ve beğeni toplaması inanılmaz bir mutluluktu.

 

Tasarımlarımın dünyaya hitap edebilen, özgün ve kaliteli ürünler olduğuna inandığım için markamın yurt dışında doğru yerlerde doğru zamanlarda bulunması gerektiğini düşünüyor ve iş planımın büyük çoğunluğunda bu hedefte ilerliyorum.

 

Tasarım ve üretim sürecinizden bahseder misiniz? Çocukların konforunu ve tarzını bir araya getirirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Tasarım; işimin en keyif aldığım bölümü, üretim ise en sancılı kısmı oluyor. Sene içerisinde kendi marka koleksiyonum haricinde yurt dışında markalara kapalı koleksiyon hazırladığım için sürekli yenilikleri takip etmem gerekiyor. Farklı kumaş ve aksesuarları bulup onları çocukların konfor alanını engellemeyecek düzeyde hazırlamak titiz bir işçilik gerektiriyor. Tasarımlarımı kaliteli kumaş ve üretimle birleştirmeye özen gösterirken tüm elbiselerimizde pamuk astar kullanarak çocukların tenine değecek kısımların onları rahatsız etmemesine özen gösteriyorum.

 

Koleksiyonlarımı kendi bünyemde olan atölyemde hazırlıyorum. Çoğunluğu kadın olan on kişilik bir ekibim var. Kalıp, kesim, dikim, aksesuar, işleme, kontrol ve paketleme en ince ayrıntısına kadar titizlikle yapılıyor. Seri imalat, üretim ve depolama için çalıştığım atölyelerim mevcut. Stoklarımızı sürekli güncel tutup gelen talebi karşılayabilmemiz gerekiyor.

 

Koleksiyonlarınızı oluştururken renk, tema ve desen seçimini nasıl yapıyorsunuz? Öne çıkan materyaller var mı?

Sürekli sahada olarak, kumaş ve aksesuar seçeneklerini sıklıkla takip ediyorum. Aksesuar, elbiselerimin bitiş noktasına gelmesinde önemli bir rol oynuyor. Bazen sadece bir aksesuardan bile yola çıkarak elbiseyi ona göre tasarlıyorum. Kumaş seçimlerimi yaparken çocukların sevdiği renkleri, parıltıyı ve sezonun trendlerini yakalamak çok önemli bir yer teşkil ediyor.

 

Çocuk giyim tasarımında önem verdiğiniz değerler neler? Bu değerleri markanıza nasıl yansıtıyorsunuz?

Çocuklar için yaptığım tasarımlarda en önemli unsur, şıklığın konforla birleşmesini  sağlamaktır. Kişilik olarak detaycı, özenli ve mükemmeliyetçi bir insanım. Modelin başlangıcından bitimine kadarki tüm süreci titizlikle takip eder ve her kademesinde başında olurum. Koleksiyon tamamlanıp askıya asıldığında,; detayları ile içime sinmiş, bir anne olarak çocuklarımın rahatlıkla giyebileceği kalite ve konforda olduğundan emin olmam gerekiyor.

 

Gelecek dönem planlarınızda neler yer alıyor?

En büyük hayallerimden biri, çocuk modasını şekillendirecek kaliteli ve özgün tasarımlarımın daha geniş kitlelere ulaşması için yurt içi ve yurt dışında kendi mağaza zincirimi oluşturmak.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.