© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Doç. Dr. Cüneyt Atabek Sünnet: Erkek Genital Estetik

Doç. Dr. Cüneyt Atabek Sünnet: Erkek Genital Estetik

Sünnetin tarihçesini de ele alan Liv Hospital Ankara Çocuk Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Atabek, bu işlemin hangi yöntemlerle ve nasıl hazırlıkların ardından yapılması gerektiğine değiniyor.

 

Sünnet, erkeklerde penis başını örten ve koruyan üst derinin bir kısmının kesilip atılması, böylece glansın (penis başı) açıkta kalmasını sağlamaktır. Sünnet, dinî veya kültürel gerekçelerle pek çok din ve kültürde küçük yaşlardaki erkeklere uygulanmaktadır.

 

Sünnet tarihçesi ile ilgili pek çok teori bulunsa da tam olarak nerede, ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı bilinmemektedir. Sünnete dair en eski illüstrasyondan yola çıkıldığında Antik Mısır medeniyetinde uygulandığı bilinmektedir (MÖ 2400). Erkeklerin sünneti Yahudi inancında mecburidir, pek çok Müslüman topluluğu ve bazı Hristiyan topluluklarında ise gelenekselleştirilmiştir. Sünnet, bu geleneğin yaygın olduğu bazı ataerkil toplumlarda erkekliğin bir gerekliliği olarak görülür.

 

Sünnetin erkeklerde penis, kadınlarda rahim kanserini, bebeklerde idrar yolları enfeksiyonunu, bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve son olarak da AIDS’i önlediği ileri sürülmektedir. AIDS hariç, diğer teoriler ilk ortaya atıldıklarında ilgi çektiyseler de, hastalık riskinin sünnetin kendi riskinden düşük olması nedeni ile bugün yaygın sünnet için yeterli gerekçe olarak görülmemektedir. AIDS konusundaki tartışma sürmektedir.

 

Sünnet önemli bir cerrahi girişimdir. Her cerrahi işlem gibi, en uygun koşulların olduğu ameliyathanelerde, deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Çocuğa yapılacak cerrahi işlemin mümkün olduğunca psikolojik travma oluşturmaması için; altı yaşından büyük her çocuk, yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmelidir ve sünnetin çocuk tarafından kabullenilmiş olması önemlidir. Yenidoğan dönemi ve iki yaş öncesi yaptığımız sünnetlerde aile bilgilendirilmesi önemlidir. İki yaş ve altı yaş arası çocuklarda tıbbi bir gerekçe yok ise sünnet önerilmemektedir. Yenidoğan sünneti yapılması için en önemli koşul, çocuğun ek bir sağlık sorununun olmaması ve cinsel organın bu işleme uygun olmasıdır. Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalır, sünnet sonrası iyileşme hızlıdır. Psikolojik bir etkilenme olmaz.

 

Sünnet günümüzde birkaç yöntemle yapılabilmektedir. Koter ve lazer gibi ısıl işlemler, tehlikeli ve komplikasyonları fazla olan yöntemlerdir. Her penisin standart olmaması, gömük olması/olmaması, eğrilik olması/olmaması gibi nedenlerden dolayı, en iyi yöntem klasik cerrahi yöntemdir. İyileşme süreci yaklaşık bir hafta kadardır. Özenli ve düzgün yapılmış sünnet sonrası komplikasyon olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sünnetli doğma inancı -halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen hipospadias- aslında doğuştan bir penis bozukluğudur. Normal bir peniste idrar kanalı penisin ucunda sonlanırken hipospadiaslı çocuklarda idrar kanalı penisin alt yüzünde ve daha geride sonlanır. Altı ay ila on sekiz ay arasında cerrahi tedavi gerektirir.

 

Sonuç olarak; tıbbi bir gereklilik yoksa ve doktorunuz size sünnet gerekli demediği sürece, yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak, tamamen aile insiyatifinde bir operasydur; ama sünnet yapılacak ise, bu operasyon bir erkek genital estetik operasyonudur ve profesyonelce yapılmalıdır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.