© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Annelik Estetiği Doç. Dr. Burcu Kısa

Annelik Estetiği Doç. Dr. Burcu Kısa

Hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında vücutta meydana gelebilen fiziksel değişiklikler için tıbbi müdahaleler edilebileceğini belirten Doç. Dr. Burcu Kısa, annelik estetiğinde uygulanabilecek  tedavileri maddeliyor…

Doğal bir süreç olan gebelik, vücutta birçok değişikliğe neden olabilir. Doğum sonrası, annelerin bazılarında vücut, düzenli beslenme ve spor ile birkaç ayda toparlanıp eski halini almakta iken, bazı annelerde de genetik olarak bağ dokusundaki zayıflıklar nedeniyle gebelikte oluşan ciltte renk değişimleri, karında çatlaklar, vajinada meydana gelen değişimler kalıcı olmakta ve  anneleri psikolojik olarak etkilemektedir. Annelik estetiği; temel olarak hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında vücutta meydana gelen fiziksel özelliklerdeki değişimleri göz önünde bulundurarak yapılan tıbbi müdahalelerdir.

Annelik estetiği uygulaması için doğumun üstünden en az altı ay geçmiş olması gerekmektedir. Bu süre, doğumdan sonra vücudun toparlanması ve yenilenmesi için gereklidir. Annelik estetiği; annenin vücut anatomisi ve kişinin istekleri göz önünde bulundurularak uygulanır. Jinekolojik muayeneden sonra, hasta istekleri göz önünde bulundurularak medikal ve cerrahi uygulamalar yapılır.

Vajinoplasti (Vajina Estetiği): En sık uygulanan işlemlerdendir. Gebelik sürecinde büyüyen rahim, pelvik tabandaki baskı ve rahmi tutan bağlardaki gevşeme nedeniyle vajinada genişleme, idrar torbasında sarkma görülebilmektedir. Bu durumlar sonucunda hastada idrar kaçırma, cinsel ilişkide hava ve gaz kaçırma gibi şikayetler görülmektedir. Bu durumlar hem normal yolla hem sezaryen ile doğum yapan hastalarda görülebilmektedir. Bu şikayetleri, hastanın durumuna göre günübirlik yapılan cerrahi işlemlerle düzeltiriz. Hastanın şikayetlerinin daha hafif olduğu olgularda vajinal lazer uygulamalarıyla da idrar kaçırma ve vajinal daraltma işlemlerini anestezi gerektirmeden uygulamaktayız.

Labioplasti: (Dudak Estetiği): Gebelik ve doğuma bağlı iç dudaklarda gevşeme, sarkma ve renkte koyulaşma olabilir. Bu durum cinsel ilişkide ağrı, gerilme, dar giysilerde dudakların fark edilmesi, sık enfeksiyon geçirme gibi şikayetlere yol açmaktadır. Cerrahi yöntemle dudaklar simetrik olarak küçültülüp eski formuna kavuşturulur.

Perinoplasti: (Doğum İzi Estetiği): Normal doğum sonrası perine bölgesinde oluşan dikiş izlerinin düzeltilmesi, katlantıların giderilmesine yönelik  yapılan bir cerrahi müdahaledir. Doğum dikişleri düzeltilir. Vajinal açıklık giderilir.

Vajinal Renk Açma: Gebeliğin etkisiyle dış genitallerde kararma ve koyulaşma görülebilir. Genital renk açma, lazerle yapılabildiği gibi kimyasal peeling ve renk açıcı kremlerle de yapılabilmektedir.

Vajinal PRP: Günümüzde pek çok tıbbi branşta uygulanan PRP’yi emzirme dönemindeki annelerde de uygulayabilmekteyiz. Emzirmeye bağlı oluşan vajinal kurulluk, cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Emzirme döneminde uygulanan vajinal PRP, mukozanın yenilenmesini sağlayarak vajinal kuruluğu giderir.

Annelik estetiği, annenin ihtiyaçları ve jinekolojik muayenesi dikkate alınarak yapılmalıdır.

Annelik sürecinde de kişinin görünüşünden memnun olması, annenin psikolojisini olumlu yönde etkileyerek kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Daha keyifli ve pozitif duygularla anneliğini yaşar.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum(1)

  • blank

    Yaban Gülü

    25 Mayıs 2023

    Mehaba. Burcu hocamı kısa bir zaman önce tanıdım iyiki tanımışım. Dört doğum yaptım ve altı yıl önce rahmim ve yumurtalıklarım alındı. Bundan sonra bir çok kadının yaşadığı bağzı sorunları yaşamaya başladım. Kadınlığımı kaybettim artık sağlıklı bir cinsel hayatım olmayacak sanıyordum. Vajinamda ciddi bir kuruluk, ağır kötü bir koku, istekdizlik resmen depresyona girmiştim. Tam altı yıl çektim bu sıkıntıları. Burcu hocama kontrole gittim ve onun önerriği ışın tedavisini oldum üç seans sürfü. Bunun yanında PRP yani kök hücre tedavisi oldum ve şu an bütün bu şikayetlerimden kurtuldum. Bunların yanı sıra vajinam daraldı sarkan idrar torbamda toplandı bu tedavi sayesinde. BURCU hocam size çok teşekkür ederim. 🥰

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.