© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Öğrenciler geleceğin güvenli interneti için yarıştı

Öğrenciler geleceğin güvenli interneti için yarıştı

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, bu sene İTÜ’de gerçekleştirilen Avrupa BEST Mühendislik Yarışması (EBEC) kapsamında geleceğin mühendislerine bilgi ve kullanıcı güvenliğine öncelik veren geleceğin internetini tasarlattı. Kaspersky Lab Vaka Analizi Projesi’ne katılan tüm öğrencilere 1 yıllık Kaspersky Internet Security 2012 (KIS 2012) hediye edilirken, yarışmanın birincisine ise Kaspersky PURE’un yanı sıra çeşitli hediyeler verildi.

Yarışmanın destekleyicilerinden Kaspersky Lab, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 1-11 Ağustos tarihleri arasında yapılan Avrupa BEST Mühendislik Yarışması (EBEC) kapsamında mühendislik öğrencilerinden “Vaka Analizi” kategorisinde bilgi ve kullanıcı güvenliğine öncelik geleceğin internetini oluşturmalarını istedi. Öğrenciler, sistem tasarımdan ağ mimarisine, güvenliği de içine alacak şekilde internet servisinin gelecekte nasıl sağlanacağını çalıştı.

Dört kişilik jüri tarafından değerlendirilen Vaka Analizi kategorisindeki projelerde Nordik takımı birinci, İtalya takımı ikinci, Belçika takımı ise 3. oldu. Toplam 62 öğrencinin katıldığı Vaka Analizi kategorisinde tüm öğrencilere 1 yıllık Kaspersky Internet Security  2012 (KIS 2012) hediye edildi.

Değerlendirmeler;  yeni internet altyapısının yüksek düzeyde tasarımı, eski sistemden yeni sisteme geçiş planı, güvenliğe ulaşmak için donanım ve yazılım çözümleri, interneti daha güvenli veya daha tehlikeli bir hale getiren teknolojiler, değişimin gerçekleşmesini sağlayacak sosyal ve ekonomik etkenler, genel değerlendirme kapsamında güvenilir bir internete ulaşılıp ulaşılamayacağı, yasal ve sosyal açıdan tüm yönleriyle e-pasaport konusu ve sunum tasarımı kriterleri göz önüne alınarak yapıldı.

Avrupa’nın en yaratıcı genç beyinlerinden çıkan yeni fikir ve çözümlerin ortaya konulduğu BEST Mühendislik Yarışması’nda her biri 4 kişiden oluşan hem bölgesel hem de ulusal yarışmalarda kendini kanıtlamış toplam 26 takım gerçek mühendislik sorunlarını çözdü. Öğrenciler “Takım Tasarımı” (somut bir prototip ile pratik çözüm) ve “Vaka Analizi” ( gerçek sorunlara varsayımsal çözümler) olmak üzere iki farklı alanda yarıştılar. Yarışma Türkiye’nin en iyi mühendislik okullarından İTÜ ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından desteklendi.  

BEST, siyasi bağları olmayan ve kar amacı gütmeyen mühendislik, teknoloji ve bilim öğrencileri kuruluşu olarak ana faaliyetlerini koruyarak ve geliştirerek bir milyondan fazla öğrenciye ulaşıyor, onlara profesyonel gelişim ve kariyer desteği sağlıyor.

BEST ve BEST Avrupa Mühendislik Yarışması ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.best.eu.org ve http://ebec.best.eu.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.