© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Soğuk Ülkenin Sımsıcak Şarkıcısı

Soğuk Ülkenin Sımsıcak Şarkıcısı

Bir süre önce “A La Vida” albümünün tanıtımı için gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde medyada güzelliği ve sesiyle büyük ilgi gören IMA, soğuk bir ülke olarak bilinen Kanada’nın aşk şarkılarıyla sahnede de sımsıcak…

Celine Dion, Bryan Adams, Shania Twain, Alanis Morissette gibi onlarca büyük sesi dünyaya kazandıran Kanada’nın yepyeni süper starı IMA, tıpkı Akdeniz’in efsanevi şarkıcısı Dalida’nın söylediği gibi farklı dillerdeki şarkıları, güzelliği ve yumuşacık sesi ile bizlere sunuyor.
Nat King Cole’un sesiyle meşhur olan efsanevi Charlie Chaplin bestesi “Smile”, unutulmaz Doris Day şarkısı “Que Sera Sera”, Mercedes Sosa ile özdeşleşen “Gracias a la Vida”, bir Bruce Springsteen klasiği “Fire” gibi birbirinden ünlü şarkıları yorumlayan IMA, 25 Şubat’ta Cemal Reşit Rey’de, 27 Şubat’ta Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda sahne alıyor olacak.
Pink Martini, Monica Molina, Buika gibi isimleri Türkiye’ye sevdiren Pasion Turca’nın aşk şarkılarıyla yepyeni sürprizi IMA ile kariyeri, şarkıları ve Türkiye hakkında konuştuk.

IMA, Cenk Erdem

Fransızca’dan, İspanyolca’ya; İtalyanca’dan İngilizce’ye farklı dillerde şarkılar söylerken bir Kanadalı olarak şarkılarınız çoğunlukla Akdeniz şarkıları havasında. Montreal yakınlarında doğup büyürken anadiliniz Fransızca sizi diğer Akdeniz şarkılarına da daha yakın hale getirmiş olabilir mi?
Anadilimin Fransızca olması, beni diğer Akdeniz ülkelerinin şarkılarına da yakınlaştırmış olabilir. Ama bir çocuk olarak da yaşıtlarım pop dinlerken eski ve özellikle akdeniz şarkıları dinliyordum. Her zaman büyük bir Edith Piaf hayranı oldum. Aslında bir şarkıya ilgi duyarken dilini bilmek gerektiğini düşünmüyorum. Beni bir şarkı yakaladığında, dilini sonradan öğrendiğim de oldu.

Albümlerinizde sımsıcak Akdeniz şarkılarından seçtiğiniz gibi ayrıca bazı şarkılarda folk ve pop rock türlerine de yakın bir tarz yakalıyorsunuz. Bize müziğinizi siz nasıl tarif edersiniz?
Şarkılarımın dilinin kalp dili olduğunu söyleyebilirim. Öyküsünü sevdiğim, hikayesi kalbime dokunan şarkılar söylüyorum. Bir noktadan sonra gittiğim ülkelerin, tanıştığım insanların bende hikayeleri oluşuyor. Örneğin; İtalya’nın benim için birçok hikayesi var. Müziklerimde; latin, rock ve folk tarzlarını bir araya getirdiğim doğru ama şarkılarımın da müziklerimin de özünde kalp ve aşk var.

Doğup büyüdüğünüz Kanada’nın müzik endüstrisine kazandırdığı Alanis Morissette gibi birçok süperstar var, peki kendi ülkenizin yıldızları arasında size en çok ilham verenler kimler?
Celine Dion diyebilirim, ondan çok etkilenerek büyüdüm ama daha önce söylediğim gibi çocukken bile daha çok Latin şarkılar dinlerdim. Edith Piaf, Dalida gibi isimleri dinleyerek büyüdüm. Alanis Morissette de harika bir şarkı yazarı ve şarkıcı.

Yeniden yorumladığınız şarkılardan biri de Akdeniz efsanelerinden Dalida’nın efsanevi şarkısı “Le Temps Des Fleurs.” Sadece şarkılarınızla değil görüntünüzle de Dalida’yı çağrıştırıyorsunuz. Peki bir kadın olarak kendinizi ona yakın hissediyor musunuz?
Bir kadın olarak benim de kalbimi kıran aşk hikayelerim oldu. Ancak Dalida’nın hikayesi ve intiharı elbette çok hüzünlü. Açıkçası aşk konusunda bir drama kraliçesi olmaya meyilliyim ancak kalp kırıklıklarını anlatan şarkılar söylemeyi sevdiğim halde yine de daha çok neşe veren şarkılar söylüyorum ve hayatın da mümkün olduğu kadar tadını çıkarıyorum.

Bizim sanatçılarımızdan, süper starımız Ajda Pekkan hakkında sohbet ederken bir klibini de beraber izlemiştik. Size neler hissettirdi?
Klipte çok hoş ve havalı görünüyor. Sesi de çok güzel. Eskiden tıpkı benim gibi Mina, Dalida gibi efsanevi şarkıcıların şarkılarını söylediğini biliyorum. Bu yüzden kendimi, Ajda’ya da yakın hissediyorum. Artık Türkiye’deki dinleyiciye şarkılarımı söylüyor olmak bana yetmez; mutlaka Türkçe bir şarkı da öğrenmek istiyorum. Belki de Ajda’nın şarkılarından birini çalışmalıyım. Pasion Turca ekibinden ayrıca Sezen Aksu’yu da öğrendim.

Konserlerinizle ardı ardına İstanbul ve Ankara’da olacaksınız. Türkiye için sırada neler var?
A La Vida albümüyle, geçtiğimiz yaz çok hareketli şarkılarla sanırım iyi bir başlangıç olmuştu. Sonbaharda daha hüzünlü ve romantik şarkılarımın olduğu Smile albümü de yayınlandı. Sırada Precious albümüm de var. Ayrca en iyi şarkılarımı topladığımız bir albüm de yayınlanacak. İstanbul ve Ankara konserlerimle şimdiden Türkiye’de yepyeni hikayelerim oluyor ve çok mutluyum.

Yazar Hakkında /

Yazarımızın kısa özgeçmişi çok yakında burada, sayfamızda olacaktır.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.