© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

PINK MARTINI Konserleri ile Mutlu Bir Bahar!  

PINK MARTINI Konserleri ile Mutlu Bir Bahar!  

Yıllardır Türkiye’nin en sevdiği gruplardan biri olan ve farklı dillerde söyledikleri şarkılarla nostaljik tatlar veren Pink Martini, son albümleri “Get Happy”nin Avrupa turnesiyle baharda yeniden Türkiye’ye geliyor.

22 Mayıs’ta 17.Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin konuğu olarak Congresium Ankara’da hayranları ile buluşacak ekip, 23 Mayıs’ta İş Sanat’ın sezon finalinde İstanbul’da sahnede olacak, Pink Martini bahara yakışan şarkılarını 25 Mayıs’ta da İzmir’e Atatürk Fuar Açıkhava Tiyatrosu’na getiriyor.

Son albümleri “Get Happy” ile muhteşem bir müzik şöleni sunan Pink Martini; Quizas Quizas Quizas, Sway, Smile gibi unutulmaz eserleri yorumlarken, Türkiye’deki sevenlerine de büyük bir sürpriz yaparak albümlerinde Üsküdar şarkısının kaydıyla karşımıza çıkıyor.
Lauderdale, “Get Happy” albümünü hazırlarken, eş zamanlı olarak The Sound of Music- Neşeli Günler filmiyle meşhur olan Captain ve Maria Von Trapp’ın gerçek torunları Sofia, Melanie, Amanda ve August von Trapp’ın da konuk olduğu, grubun sekizinci stüdyo albümü, “Dream a Little Dream” için çalışmaya başlamış ve Von Trapps’ın torunlarıyla albümleri de artık piyasada.
Pink Martini, 22 Mayıs’ta 17.Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde, 23 Mayıs’ta İş Sanat’ın sezon finalinde İstanbul’da sahne alacak. Ekip 25 Mayıs’ta İzmir’de Atatürk Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda bahara yakışan mutlu şarkılarını İzmir’de seslendirecek.
Grubun kurucusu, piyanisti ve şarkı yazarı Thomas Lauderdale yeni çalışmalarında da tüm fikirlerin babası. Thomas Lauderdale ile turnelerine ismini veren “Get Happy” albümlerindeki divaları, şarkılarının en güçlü taraflarını, albümün mutluluğa çağıran mesajına rağmen dünyanın halini konuştuk.
Pink Martini ekibi yeni albümü “Get Happy” ile yine o meşhur kokteyl göndermesinde olduğu gibi farklı dillerin kokteylinden de vazgeçmiyor diyebilir miyiz?
Evet o kokteylden hiç vazgeçmek yok. Çünkü tüm ekip bir araya geldiğimizde bir kokteyl gibiyiz. Aramızda Japon asıllımız da var Fransız asıllımız da. Ayrıca kolej yıllarında farklı kokteyl toplantılarında Waltz çalarken de hep çok farklı kültürlerden misafirler bir araya gelirdi. Bizim son albümde yaptığımız da Çince’den Farsça’ya kadar global bir pop dili yakalamak.
 
1994 yılından beri grubun beyni olarak müzik seçimlerinde ve her türlü yeni fikirde ekibin yükünü taşıyan aslında sizsiniz. Peki bu arada piyano çalalı kaç yıl oldu ?
Sanırım hesaplamak pek iyi fikir olmadı ama neredeyse 6 yaşından beri çaldığıma göre demek 37 yıldır piyano çalıyorum. Yine de piyano konusunda kendimi ilk ispat etmeye çalıştığım deneyimim Oregon Senfoni Orkestrası’nın senelik Corbett yarışmasıydı ve o sene 13 yaşındaydım. Müzik seçimlerinde artık sadece ben değil ekipten herkes yeni fikirlerle geliyor. Harvard Üniversitesi’nde de tarih ve edebiyat okumama rağmen büyük orkestralarda piyano çalıyordum, şimdi de piyanonun başındayım ve bu durumdan hiç şikayetim yok.
Pink Martini’nin iki özel sesi China Forbes ve Storm Large bu albümle beraber ilk kez aynı albüm kayıtlarında bir arada. İki yıldız kadınla aranız nasıl?
Özellikle sahne performanslarında beraber düet yapmaya başladıklarından beri sahnede çok güzel bir sıcaklık yakaladılar. Albümde China ve Storm ayrı ayrı kayıtlardalar ama aynı albümde ilk kez birlikte yer alıyorlar. Oregon’da “Get Happy” turnesinin en güzel ilk adımlarını da yine sahnede baştan sona beraber şarkı söyleyerek attılar. Kadınlar kendi aralarında güzel bir uyum yakaladığında bizler için de işler kolaylaşıyor.
Şarkılarınızda ister Küba müzikleri olsun, ister caz standartları hatta dünyanın neresinden olursa olsun eskilere tutkunuz hiç bitmiyor. Bu şarkıların sizce en güçlü tarafları neler?
Seçtiğimiz müziklerin çoğu, zamanında büyük orkestralar tarafından çalınan şarkılar. Büyük orkestralar işin içine girdiğinde türü her ne olursa olsun çok güçlü canlı performanslar ortaya çıkıyor. Bazı türlerin de çıkış noktaları çok köklü; tıpkı caz şarkıların aslında meydan okumak, başkaldırmak için ortaya çıkmaları gibi. Müzik, derin bir okyanus gibi ve eğer tarihsel olarak köklü müziklerse asla ölmüyor. Yeni albümümüz ve öncekilerde seçtiğimiz şarkıların bence en güçlü tarafı sözlerinin naifliği ve güzelliği.
Albümde Rufus Wainwright ile China’nın gerçekleştirdiği kayda, Happy Days / Get Happy şarkılarındaki buluşmanın o umut veren sözlerine bugünlerde inanabilmek biraz zor değil mi?
Çok haklısın. Eğer televizyonun, internetin içinde kaybolup, dünyada olup biteni umursamıyorsan keyiflenmekte zorlanmayabilirsin. Ama haberlere ve dünyada yaşananlara şahit olurken umut veren sözlere ve güzel melodilere kendini verebilmek çok zor. Bu yüzden sadece şarkılarla değil, albüm kapağındaki balonlardan, sahne şovumuza kadar neşemizi artırabilecek ne varsa ona başvuruyoruz.
Albümde sizin için en özel şarkı hangisi?
Albümdeki şarkıları seçerken hepsi için ayrı ayrı çok özel nedenlerimiz oluyor. Ama bizi Phyllis Diller ile tanıştıran, New York Paper dergisinin yazı işleri müdürü Kim Hastreiter’e çok teşekkür borçluyuz. Neredeyse bir buçuk yıl kadar önce Los Angeles’ta bir yılbaşı arifesinde üst üste konserlerimiz sırasında bir araya geldiğimiz Kim, konuk sanatçılarımızdan biri olarak üçgen zil çalıyordu. Kim, Phyllis Diller’ı tanıyordu ve bizi tanıştırması için ona yalvardım. Yeni yılın ilk günlerinde Kim, beni ve Joey Arias’ı, Phyllis’in evine götürdü. Phyllis Diller’in , Charlie Chaplin ile bir dönem tanıştıklarını ve arkadaş olduklarını öğrendim o gün. Charlie Chaplin’I tanıyan bir aktris ile onun bir şarkısı kaydetmiş olmaktan çok mutluyum. Bu yüzden, “Smile” albümün en özel şarkılarından biri benim için.
 
Albümün rengarenk ve balonlu kapağıyla birlikte kapakta ardı ardına İstanbul, Ankara ve İzmir’e misafir olacak China’nın oğlunu da görüyoruz. Sizce de mutluluk hissini küçük bir çocuk ve balonlar en güzel şekilde tamamlamıyor mu?
Bir çocuğun mutluluğu bir yetişkinden çok daha coşkulu ve çok daha saftır. Bu da etrafa daha çok mutluluk hissi verir. Rengarenk balonların, çocukların çoğunu ne kadar mutlu ettiğine ben de defalarca şahit oldum ama en az bir çocuk kadar beni de mutlu ettiğini itiraf edebilirim. Şarkılarla da yapmaya çalıştığımız bu. Özellikle sıkıntılı zamanlarda keyiflendiren melodilerle ve şarkılarla yola çıkmak bizi ekip olarak ayrıca mutlu ediyor. 

Yazar Hakkında /

Yazarımızın kısa özgeçmişi çok yakında burada, sayfamızda olacaktır.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.