© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme

Liv Hospital Ankara’da hastalarını kabul eden Op. Dr. Gökay Baykara, bu ayki Sağlık Molası köşesinde yüz gençleştirme operasyonlarından bahsediyor. Bu tip sorunlara nasıl yaklaşılması gerektiğine değinen Baykara, ameliyatlı ve ameliyatsız çözümleri MAG Okurlarına aktarıyor…

 

Yüz gençleştirme nedir?

Yüz gençleştirmenin ne olduğunu anlatabilmek için öncelikle yüzün yaşlanması ve yıpranma sürecinden bahsetmek daha doğru olacaktır, çünkü yüz gençleştirme diye tabir edilen işlemler aslında bu sürecin geriye sarılmasıdır. Zaman, yer çekimi ve güneş gibi etkenlerin yüzde oluşturduğu değişikler sonucu yüz; genç ve dinlenmiş görüntüsünü kaybederek yorgun, sarkmış, kırışmış bir hal almaktadır. Yani yaşlı bir yüzde temel olarak;  dolgunluk kaybı, kırışma, sarkma ve lekelenmeler meydana gelmektedir. Yüzde yaşlanmayı oluşturan sebepler çok çeşitli olduğu için, yaşlanan yüzü daha genç, daha taze ve dinlenmiş gösterebilmek; birden fazla uygulama ya da  ameliyatı (müdahaleyi), aynı anda veya birbirini takip edecek şekilde gerçekleştirmek ile mümkün olabilir.

Üst-orta ve alt yüz olarak ayırdığımız yüz bölgelerinde görülen sarkma, kırışıklık ya da çatlak gibi sorunlara nasıl yaklaşmamız gerekmektedir?

Öncelikle yapmamız gereken şey, aynayı karşımıza alıp yüzümüzü ayrıntılı incelemek olmalıdır. Amacımız “Yüzümde ne istiyorum, neye ihtiyacım var?”, “Nasıl olmalı?”, “Nasıl olursa daha mutlu olurum?” sorularına cevap aramak. Unutulmamalıdır ki; estetik işlemler sizin ne istediğinize göre, gerçekçi istekler doğrultusunda değerlendirilerek yapılabilir. Sizin istemediğiniz ya da yapılması mümkün olamayacak işlemler  yapılmaz.

Daha sonraki adımımız, bir plastik cerraha görünüp ayrıntılı muayene olmak ve istediklerimizi anlatmak olmalıdır.

Sonuç olarak -yine belirtmekte fayda var- gerçekçi olmak kaydıyla sorunlar, danışan kişi ve doktorun fikir birliği ile çözülebilir. Önemli olan en iyi sonuçla en mutlu şekilde süreci tamamlamak olacaktır.

Tedavi seçenekler nelerdir?

Dediğim gibi öncelikle sorunun ne olduğu tayin edilmeli. Daha sonra, bizim sunabileceğimiz ameliyatlı ya da ameliyatsız müdahaleler olabilir:

Cerrahi için henüz erken dönemde olduğu düşünülen ve cerrahi istemeyen hastalar, çok zamanı olmayan, hemen yaptırıp sosyal veya iş hayatına bir iki saat içinde dönmek isteyen hastalar için uygun yöntemler ameliyatsız dediğimiz işlemlerdir.

Ameliyatsız uygulamaları; botoks, enjekte edilebilir dolgu ürünleri ve ip askı (sarkmış cildi yukarı asma yöntemi) olarak ayırabiliriz.

Ameliyatlı işlemlerse; yağ dolgusu, şakak germe, kaş kaldırma, üst göz kapağı operasyonu, badem göz ameliyatları, rinopilasti, alt göz kapağı operasyonu, yağ dolgusu, yüz germe, boyun germe, liposuction ve benzerleridir.

Yüz gençleştirme uygulamaları hangi yaştan itibaren yaptırılmalıdır?

Ameliyatsız uygulamalar, yani botoks. Özellikle botoks zamanının etkisini geciktirmek için koruyucu amaçla yirmi beş yaşından itibaren dinamik çizgileriniz oluşuyorsa yapılabilir. Dolgu işlemlerini ise dudak dolgusu, jawline dolgusu, göz altı ışık dolgusu gibi kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre erken yaşlarda yapabiliyoruz.

Cerrahi estetik işlemlerden de şakak germe, cat eyes ya da badem göz estetiği, kaş kaldırma, dudak kaldırma, rinoplasti, gıdı liposuction, yağ dolgusu gibi işlemler genç yaşlarda yapılabilen operasyonlardır.

Göz kapağı operasyonları, orta yüz germe, gıdı-boyun germe, yüz germe gibi operasyonları yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak yaparız.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.