© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Yurt Dışına Ulaşan Başarı

Yurt Dışına Ulaşan Başarı

1975 yılından günümüze kadar başarılarla gelen, birçok önemli işe imza atan Durtes Mühendislik hakkında birçok bilgi edindik. Geçmişte yaptıklarını ve gelecekte yapmak istediklerini konuştuğumuz Durtes Mühendislik Genel Müdürü İhsan Durusoy ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Biraz firmanızdan bahseder misiniz?

Durtes Mühendislik 1975 yılında Makine Yüksek Mühendisi Hikmet Durusoy tarafından mekanik tesisat proje, imalat ve taahhüt işleri yapmak üzere kurulmuştur. 1980’li yılların başında gelişen Türkiye standartlarında su şartlandırma ve havuz konusu ön plana çıkmaya başlayınca bu konuda uzmanlaşan firmamız, bu tarihten itibaren birçok yurt içi yurt dışı projeyi başarı ile tamamlamıştır. 1996 yılında kurulan yan üretim firması Disan Plastik ile çeşitli havuz ekipmanlarını üretmeyi kendi bünyesine alan firmamız, 2009 yılında da unvan değişikliği ile Durtes Mühendislik Havuzculuk Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. olarak işlerine devam etmektedir. Ben de 1993 yılında endüstri mühendisliği master eğitimimi tamamladıktan sonra şirket bünyesine katıldım ve 1996 yılından beri şirket genel müdürlük görevini yürütmekteyim.

 

Firmanızın kuruluşu ve kurumsal kimliğini anlatır mısınız?

Durtes Mühendislik kurulduğu 1975 yılından 1985’e kadar mekanik tesisat işlerinde yoğunlaşırken Hikmet Durusoy 1962 yılında Emek İnşaat A.Ş. tarafından yapılmakta olan Büyük Ankara Oteli (Yeni Rixos) inşaatı sırasında İsviçre’den getirdiği malzemelerle Türkiye’nin ilk filtrasyon sistemine sahip olan havuzu yapmasından kaynaklanan deneyimi firmasında değerlendirme isteği, seksenli yılların konjonktüründe yaşam şartlarında oluşan gelişim ve bunun sonucu havuzlara olan talebin artmasıyla, sadece havuz mekanik tesisat kurulumunda uzmanlaşmaya karar vermiştir. O dönemde ithalatın zor olmasından kaynaklanan nedenlerle üretim tarafında da yer almayı planlayan Hikmet Durusoy, havuz taahhüt işleri yanında havuzlarda ihtiyaç duyulan birçok malzemenin üretimini yapmıştır. Çelik havuz filtreler, plastik boru fitingsleri, havuz aydınlatma armatürleri, plastik havuz kenar bandları ve ızgaraları, olimpik havuz aksesuarları, besleme nozulları ve camelyaf polyester jakuziler gibi birçok ürünün imalatını gerçekleştirmiş ve geliştirerek devam etmektedir. Daha sonraları 2000’li yıllarda tanıştığı Alman OASE firmasının bayiliğini alarak bahçe havuzları, göletler, balık havuzları konusunda Alman teknolojik desteğiyle önemli bir ihtiyaçta da belli bir noktaya gelmiştir. Sabit ve yarı zamanlı olmak üzere 15 personel ile 150 m2’lik merkez ofisi yanı sıra İvedik Organize’de 250 m2’lik bir atölye ve 350 m2’lik bir depo ile hizmetine devam etmektedir.

 

Sizi rakiplerden ayıran farklarınız nelerdir?

Hikmet Durusoy’un su konusu ile uğraşma isteği ve ilk kurduğu havuz ile bunu hayata geçirmesi ilerleyen yıllarda, bu işi şirketimizin ana konusu haline getirmiştir. Her yaptığı işi en iyi şekilde yapmayı amaçlayarak yola çıkan firmamız, öncelikle mekanik tesisattaki profesyonelliğini müşterileriyle paylaşması ve ardından estetik konularda da yardımlarını en uygun, kaliteli ve bütçeli havuzlar yapmak, amaçları arasında olmuştur. Türkiye’de yapılan havuzların sadece % 10’nundan azının gerçek ve doğru değerlerde bir filtrasyon sistemine sahip olduğugöz önüne alındığında, Durtes Mühendislik’ in mekanik açıdan kusursuz havuzlar yapması da bu açıdan çok önemlidir. Bu nokta ayrıca sektörde bizi birçok rakibimizden ayıran en temel özelliklerden biridir. Fiyat ne olursa olsun kusursuz, sorunsuz ve doğru değerlerde bir havuz yapmak temel prensip olmalıdır ve bugüne kadar da olmuştur. Yapılan havuzların yıllar içinde takibi ve sahip çıkılması da firmamızın bir başka ayırt edici özelliğidir.

 

Şimdiye kadar yaptığınız işlerden bahseder misiniz?

1962 yılında Büyük Ankara Oteli ile başlayan çalışmalarımız, Kara Harp Okulu Olimpik Havuzu, Yalova Er Eğitim Havuzu, Belpark İber Otel (Magic Life Water World), Kemer Club Calimera, Kemer Pirate’s Beach Club, Belek Nobilis Golf Resort, Ankara Zirvekent Sporium, Sheraton Ankara, Ankara Büyükhanlı Park Otel ve Büyükhanlı İncek Orman Sitesi, ODTÜ Mezunlar Derneği, Gölbaşı Gençlik Spor Vakfı, Kıbrıs Grand Mercure Oteli, Antares AVM, Rönesans Neva Konakları, Mutassım Kaddafi Trablus Sarayı havuzları, TESK Oteli ile devam etmiş ve devam etmektedir.

 

Önümüzdeki zamanlarda planlarınız neler, ne gibi projeler bekliyor sizi?

Önümüzdeki dönemde özellikle gelişen ülke şartlarında müstakil evlerin çoğalması ile birlikte, yüzme havuzlarının yanında, peyzajla bağlantılı bahçe havuzları, yapay göletler ve  balık havuzları konusunda da hizmet ağını geliştirmeyi ve artırmayı planlayan firmamız, en iyi yaptığı kusursuz mekanik tesisat donanımları ile estetik ve dizayn çözümlerini geliştirerek müşterilerine daha özel bir dünya yaratmayı planlamaktadır. Yurt içi ve yurt dışında büyük gölet yapımları, çeşitli dans eden fıskiye sistemleri kurulumları, büyüklü küçüklü yüzme ve süs havuzları yapımları şu an için devam etmektedir.

 

Firmanızın büyüme stratejisi kapsamında gelecekte nerede olmayı planlıyorsunuz?

Gelişen dünyada Türkiye daha iyi bir noktada olmak istiyorsa yapılan her iş, şartların ve kuralların gerektirdiği gibi yapılması gerekmektedir. Bu yüzden, çok havuz yapmak yerine; doğru müşteriye, doğru işi sunmak ve doğru cevabı alarak ilerleme kaydetmek tek amacımız olmaktadır. Gelecekte de yaptığımız işin değerinin daha iyi anlaşıldığı ve markamızın Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da bir tercih nedeni olmasına çalışmak en büyük hedefimiz olacaktır.

 

[nggallery id=1253]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.