© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Yalancı Siyatik Olabilir

Yalancı Siyatik Olabilir

“Bel ve kalçanıza yayılan yalancı siyatik ya da bel ağrılarının kaynağı sakroiliak eklem olabilir.” uyarısında bulunan Romatem Ankara Medikal Direktörü Prof. Dr. Alper Murat Ulaşlı, bunun siyatik ağrısı veya bel fıtığı ile karıştırılabileceğine dikkat çekti.

Sakroiliak eklem ağrısı nedir?

Omurgamızın alt ucunda, sakrum kemiği ile leğen kemiklerimizi yani pelvisi birleştiren güçlü bağlar ile çevrili “sakroiliak eklem” dediğimiz bölgede, bele ve kalçaya vuran yoğun ve geçmeyen ağrılar söz konusu olabilir. Bu eklemin ağrıları çoğu zaman bele ve kalçaya yayılır ve bel fıtığı ağrısı ile karışabilir.

Sakroiliak eklem ağrısı neden olur?

Düşme, yaralanma, kazalar ve kırıklar, bacak boyu eşitsizliği, hamilelik ve doğum, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, eklem üzerinde dengesiz yük dağılımına neden olan yürüyüş ve duruş bozuklukları, temas sporları, ağır kaldırma veya güç gerektiren işler gibi eklem üzerinde stres yaratan aktiviteler, sakroiliak eklemi tutan ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar, eklem kıkırdağının aşınması sonucu meydana gelen kireçlenme, hızlı kilo artışı, obezite, daha önce geçirilen kalça veya omurga ameliyatları bu ağrılara neden olabilir.

Belirtileri nedir?

Gün içinde uzun süre oturunca veya ayakta durunca, merdiven çıkınca, uzun süren yolculuklarda, bacak bacak üstüne oturunca ağrılarınız artıyorsa “sakroiliak eklem” bunun kaynağı olabilir. Bel ağrısı yaşayanların yüzde on beş ila yüzde otuzunun sakroiliak eklemle ilişkili olduğunu tahmin ediyoruz. Sakroiliak eklem ağrısına, bazı hastalarda bu ekleme tutunan kalçadaki priformis kası spazmı da eklenirse siyatik sinir boyunca kalçadan baldırlara kadar uzanan ağrılar yoğunlaşabilir. Bu duruma yalancı siyatik de denir. Bel fıtığı ile bu tablo birbirine çok benzer, bu nedenle karışabilir.

Bu tür ağrılarda hangi uzmana başvurmak gerekiyor?

Bu tür ağrılarınız var ise bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurmanızı öneriyoruz. Kapsamlı bir öykü, fizik muayene ve gerektiğinde yapılacak görüntüleme yöntemleriyle ağrınızın kaynağını ortaya çıkarıyoruz. Ağrılar, yatarak istirahat ederken de devam ediyor veya artıyorsa ağrı kaynağı romatizmal veya daha nadir bir hastalık da olabilir. Bu nedenle mutlaka konunun uzmanına başvurmanız sağlığınız için önemlidir.

Sakroiliak eklem ağrılarının tedavisi nedir?

Sakroiliak eklem ağrılarının tedavisinde, ağrı kaynağı mekanik nedenler ise öncelikle duruş ve oturuş şekillerini inceliyoruz. Hastaya özel egzersiz reçetesini çıkarıyoruz. Fizik tedavi ajanları, manuel yöntemler ile ağrı dindirilebileceği gibi gerekli durumlarda görüntüleme kılavuzluğunda eklem içine ve/veya priformis kasına yaptığımız enjeksiyonlar da bu ağrıların tedavisinde kullandığımız yöntemler arasında yer alıyor.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.