© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Vücut Şekillendirme

Vücut Şekillendirme

Kendi kliniğinde hastalarını kabul etmekte olan Prof. Dr. Hüseyin Borman, vücut şekillendirmede kullanılabilecek yöntemleri ayrıntılarıyla birlikte MAG Okurları için anlatıyor.

 

Birtakım sebeplerden dolayı ideal vücut ölçülerine sahip olmayan hastaların, vücut şekillendirme yöntemleriyle düzgün vücut hatlarına kavuşması mümkün olmaktadır. Şişmanlık, vücut ağırlığında sık değişimler, hamilelik, hormonal ve genetik gibi nedenlerle vücut deformasyonlarını görüyoruz. Deri sarkması, yağ doku artışı/azalması ve genel doku gevşemeleri buradaki temel unsurlardır.

Meme asimetrisi, memelerin büyük veya küçük olması, sarkmış veya gelişmemiş olması göğüs bölgesindeki temel şekil bozukluklarıdır. Küçük olan memelerin büyütülmesi silikon meme implantları ile yapılmaktadır. Deri gevşekliğinin düzeltilmesi ve arzu edilen boyutların elde edilmesi amacıyla farklı ebat ve şekillerdeki implantlar kullanılmaktadır. Çok küçük kesilerle bu implantlar yerleştirilmektedir. Meme başı çevresi, meme altı kıvrımı veya koltuk altından bu işlem yapılmaktadır. Meme implantları, kişinin anatomik yapısı, deri ve meme dokusu kalınlığı göz önünde bulundurularak meme dokusu veya kas arkasına yerleştirilmektedir. Dolayısıyla meme dokusu ve süt kanallarına herhangi bir zarar verilmemektedir. Yağ doku yoğunluğu fazla olan bölgelerde liposuction’la düzeltme yapıldıktan sonra toplanan yağ dokusunun, enjeksiyon yöntemiyle memelere verildiği alternatif büyütme yöntemlerini de kullanıyoruz.

Büyük ve sarkmış memelerde, meme başı çevresi ve meme kıvrımına uzanan bir kesi ile fazla dokuları çıkarıyoruz ve daha dik, sıkı ve istenen ölçülerde memeler elde ediyoruz. Yine aynı kesiler kullanılarak sarkmış olan memelerin dikleştirilmesi doku çıkarılması gerekmeden yapılmaktadır. Bu ameliyatlarda süt kanalları korunduğu için emzirme ile ilgili bir sorun pek oluşmuyor. Yaklaşık on gün içinde hastalar normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Göğüs ve sırt bölgesindeki yağ doku artışları liposuction yöntemleriyle düzeltilmektedir. Aşırı kilo verme sonrasında bölgede oluşan sarkmalar yine deri çıkarma yöntemleri ile sıkılaştırılmakta ve gerilmektedir. Deri elastikiyeti göz önünde tutularak alınacak yağ miktarı belirlenmektedir.

Kollarda belli yaşlardan sonra sarkma ve şişmanlayan kişilerde doku artışı ile şekil bozuklukları oluşmaktadır. Yağ dokusu liposuction yöntemleriyle çekilmekte ve kol inceltilmektedir. Deri elastikiyeti iyi ise ek işlem yapmadan dokular kendini toplayabilmektedir. Derinin güzel bir kontür alması amacıyla yardımcı yöntemlerden yararlanıyoruz. Kompresyon, yani bası giysileri iki ila dört hafta kullanılabilmektedir. Bu arada yüzeysel masaj ve yara izi kremleri de kullanıyoruz ancak, ileri düzeydeki sarkmalarda deri çıkarma yöntemleri gerekiyor. Kolun nispeten az görünen iç tarafından ve koltuk altından kesiler yapılmaktadır. Bu hastalar bir ila iki hafta içinde normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Karın bölgesinde de benzer sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Yağ doku artışına bağlı kalınlaşmalar liposuction ile inceltilmektedir. Genç yaştaki ve deri elastikiyeti iyi olan hastalarda sadece liposuction, düzeltme için yeterli olmaktadır. Deri sarkması olan hastalarda deri çıkarma yöntemleri gerekiyor. Aşırı sarkmalarda tüm karın germe gerekirken, sadece göbek altı sarkması olan hastalarda mini-abdominoplasti dediğimiz daha sınırlı germe yöntemleriyle şekillendirme yapıyoruz. Deri altındaki kas ve fasiya yapıları genellikle gevşediği için dikişlerle sıkılaştırma yapılmakta ve düz bir karın kontürü elde edilmektedir. Bazen bel bölgesi deri gevşekliği nedeniyle bu bölgelerde de deri ve derialtı dokular çıkarılarak germe işlemi yapılmaktadır. Ameliyat sonrası ilk iki ila üç gün yatıp kalkarken değişen derecelerde ağrı hissedebilen hastalar, yaklaşık on ila on beş gün içerisinde normal hayata dönebilmektedir.

Vücudun arka tarafında, bel bölgesi ve popo sarkmaları gerdirilmekte ve yukarıya kaldırılırken sıkılaştırılmaktadır. Gluteal bölgede yağ doku fazlası olan kişilerde liposuction ile küçültme yapılmaktadır. İçi boş veya küçük gluteal bölgelere sahip kişilerde büyütme implantları, yağ enjeksiyonları ve flep yöntemleri uyguluyoruz. Popo şekillendirmesi; karın germe yöntemleriyle birlikte vücut görünümünü en belirgin şekilde etkileyen yöntemlerdir.

Uyluk dediğimiz diz üstü – üst bacak bölgesi sütun gibi yapısıyla üç yüz altmış derecelik bir sarkmaya maruz kalabilmektedir. Genellikle iç tarafta inguinal bölgeye yakın olan alanda yağ doku artışı ile birlikte sarkma da meydana gelmektedir. Bu bölge derisi, düşük volümlü liposuction sonrası genç kişilerde kolaylıkla şekillenmektedir ama ileri yaşlarda genellikle iç uyluk germe ameliyatları gerekmektedir. Kasık katlantı çizgisi içine gizlenen kesi  ile bu germe yapılmaktadır. Beraberinde diz iç tarafı liposuction işlemleri de bu yüzeyin düzgün geçiş görüntüsünü sağlamaktadır.

Uyluk arka bölgesi popo ile birlikte veya farklı kesilerle gerilebilmekte ve beraberinde liposuction yapılarak şekillendirilmektedir. Yan uyluk germe, diğer germe yöntemlerine uyumlu olacak şekilde yapılmaktadır.

Aşırı şişmanlık sonrası zayıflayan kişilerde bu bölgelerin hepsi aynı anda sarkmaktadır. Ayrıca farklı bölgelerde farklı deformasyonlar oluştuğu için düzgün olmayan yüzeyler iç içe geçmektedir. Bu nedenle üç yüz altmış derece çepeçevre kesiler birleştirilerek alt ve üst vücut germe yapılmaktadır. Burada liposuction yöntemleri kullanılarak şekillendirme tamamlanmaktadır. Akılda tutulması gereken önemli konulardan biri de liposuction yöntemlerinin zayıflatma yöntemleri olmadığı, sadece şekillendirme amacıyla kullanılmaları gerektiğidir. Liposuction miktarı ve germe ameliyatları sayısı arttırıldıkça iyileşme süresi buna paralel olarak bir miktar uzamakta ve bazen istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Her zaman iyi bir planlama yapılması ve kişinin genel sağlık durumunun çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Güvenli cerrahi her zaman bir numaralı hedef olmalıdır.     

Bu ameliyatlardan sonra uygun beslenme prensipleri ile birlikte düzenli spor yapılmalı ve elde edilen form korunmalıdır. Tekrar şişmanlama veya sık kilo alıp verme, yapılan bu ameliyatlar üzerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Vücut şekillendirmede esas olan vücut hatlarının düzgün ve orantılı olmasıdır. Germe ve yağ alma işlemleri kişiyi bu yönde düzeltme amacı taşırken, farklı amaçları da göz önünde tutabiliriz. Atletik ve sportif görünümdeki şekillendirmeler yağ enjeksiyonları ve farklı alanlarda farklı düzeylerde liposuction işlemleri ile kombine edilmektedir. Karın kaslarının belirginleştirilmesi, göğüs ve gluteal (popo) bölgelerinin şekillendirilmesi de bu yöntemlerle mümkün olmaktadır. İnce ve zarif görünüm yine tercih edilen şekillendirme yöntemleri arasında sayılabilmektedir.

Sonuç olarak her hastada standart bir işlem yeterli olmamaktadır. Genellikle kombine yöntemler, yani birkaç yöntemin birlikte kullanıldığı ameliyatlar tercih edilmektedir. Her hastanın vücut tipi, hangi dokulara müdahale edilmesi gerektiği oldukça çeşitlilik göstermektedir. Fazla olan bölgeler alınmakta, eksik olan bölgeler kişinin kendi dokularıyla veya sentetik bazı materyallerle tamamlanmaktadır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.