© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

TML Mimarlık YDA Center’da Lüks Ofis Tasarımı

TML Mimarlık YDA Center’da Lüks Ofis Tasarımı

Mimari ve iç mimaride yeni senaryolar üreten, tasarlayan ve bunların uygulamalarını uzman kadrosu ile yapan TML Mimarlık’ın kurucu ortakları İnşaat Mühendisi Tolgahan Coşkun ve Bünyamin Kuru, EÇ Grup için projelendirdikleri lüks ofis tasarımlarını detaylandırıyor.

Ozman kadromuzla EÇ GRUP için tasarım ve uygulamasını yapmış olduğumuz ofis projesi, YDA CENTER’da yer alan toplam 140 m2’lik ofis alanı tasarımıdır. Bu ofis tasarımı; makam odası, muhasebe bölümü, izleme bölümü, karşılama bölümü, hızlı toplantı alanı ve mutfak ile ilave çalışma alanlarına ait ofis dekorasyonu projelerini içerir.

Markanın çalışma alanlarından yararlanarak, misafir portföyü, hizmet ettiği kitle ve şahsi fikirlerden hareketle iç mekân konsepti; güvenli, kurumsal, modern, dijital ve teknolojik mekân algısını yansıtacak, pekiştirecek şekilde tasarlanmıştır.  Bu doğrultuda marka olgusunu temsil eden biçim dili mimari anlamda yorumlanıp mekân bileşenlerine entegre edilmiş ve bir mimari üslup oluşturulmuştur. İlave olarak marka kurumsal kimliği ve logosu, benzer şekilde birer mekân bileşeni olarak kullanılmış ve ofis tasarımına kurumsal kimlik vurgusu kazandırılmıştır. Bu sayede kullanıcıların aidiyet duygusu kazanmaları ve dolayısı ile mekânı sahiplenmeleri hedeflenmiştir.

Ofis tasarımında dikkat ettiğimiz bir diğer husus ise personel sayıları, departman sorumlulukları ve ihtiyaçları oldu. Ferah ofis kullanımını arttırmak için çalışma alanlarını cam ile bölümlendirmek istedik; makam ofisi cam bölmelerini şifreli otomatik kapı ile daha güvenli hale getirdik. Ayrıca makam ofisi cam bölmelerini, jaluzi perde ve siyah cam kullanarak daha özel kıldık. Toplantı ve bireysel çalışma alanlarını çekirdeğe yakın kısımda planlayarak enerjiyi yükseltmek istedik. Bu sayede enerji verimliliği arttırılmış oldu. Ayrıca tekil çalışma alanı (telefon odası) ile lounge tarzı oturma alanları, tasarımda yer almaktadır.

Karşılama ve bekleme alanlarından itibaren duvarlar; dekoratif ahşaplar ve açık renk dekoratif sıvalar ile kaplandı. Mutfak kapısı olan duvarlar metal ve kumaşın birleşimi ile tasarım duvar haline getirildi. Tasarlanan koltuklarda iskelet olarak çelik konstrüksiyon iskelet tercih edildi ve uzun yıllar boyunca garanti verildi. Ofisin mutfak ve diğer sabit mobilyalarında imalat, lake boya ile yapıldı ve montaj sonlandırıldı. İzleme odasında; toplamda yüz kırk yedi şubesi bulunan EÇ GRUP şirketi için dört monitörden, bine yakın kamera izleme sistemi kuruldu. Bu sistem TML Mimarlık’ın mühendis ekibi tarafından yazıldı, veri toplandı ve yirmi dört saat çalışır halde teslim edildi.

Makam odası tasarımı, EÇ GRUP yönetici zevkleri ve çevresinde bulunan değerli ekip arkadaşları ile ihtiyaçları analiz edilerek yapıldı. Makam odasında; özel alanlar ile birlikte altı kişilik makam önü misafir koltukları, altı kişilik toplantı masası tasarımı yapıldı. Burada, tüm duvarlarda beyaz renk ahşap detaylar görmektesiniz. Ayrıca makam arkası dekor duvarı ve TV duvarı, özel baskı mermer desen ve ahşap olarak tasarlandı. Dekoratif aydınlatmalı raflar mekâna zenginlik kattı. Ayrıca makamda kullanılan onix mermerden imal edilmiş avizeler, tasarımı tamamladı. Makam odasının Eskişehir yolu manzaralı olması çok hoş ancak, güneş bazen rahatsız edebilir. Bu yüzden uzaktan kumanda sistemi ile kontrol edilen otomatik perdeler tercih edildi.

Genel anlamda, kurumsal kimlik ile örtüşen, teknoloji entegrasyonu yüksek, enerji verimliliği gözetilen ve modern ofis hayatının ihtiyaçlarına cevap veren bir konsept ofis tasarımı oluşturulması hedeflenmiştir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.