© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Pilates ile Sağlıklı Yaşam

Pilates ile Sağlıklı Yaşam

Kilo vermek için birçok yolu deneyip yine de istediği sonuca ulaşamayanlar, Umay VİLLA’nın şok diyetlerden uzak, doğru egzersiz ve dengeli beslenmeyi eşit önemde tutarak hazırlanan detoks programlarıyla hedeflerine ulaşıyor…

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Bahsedeyim. İsmim Umay Villa. 1991 yılı Bilkent Üniversitesi mezunuyum. Üniversite eğitimimden sonra yüksek lisans ve doktora için Avusturya’ya gittim. Ardından altı sene Viyana’da yaşadım. Daha sonra bir İtalyan iş adamıyla evlenip o tarihten 2006 senesine kadar Paris, Torino, Milano ve Viyana’da yaşadık. Benim asıl uzmanlığım pilates. 17 seneden beri pilates yapıyorum. İlk çocuğumun doğumunda büyük bir hata yapıp görgüsüzler gibi yiyip, içerek 33 kilo alan biriyim. Ve onu toparlama amacıyla pilates dersi almaya başladım. Uzmanlık sertifikamı Londra’da bir okulda 1,5 senelik bir eğitimden geçtikten sonra aldım. Bu eğitimin yanında; hem anatomi, hem de sporcu beslenmesi üzerine eğitimler aldım. Aslında sporcu beslenmesi ile normal insanın beslenmesi arasında çok fark yok. Bir sporcu da aynı şekilde yağ oranını azaltıp kas oranını arttırmak için uğraşır. Kilolu insanın da amacı kilo vermektir, onun için uğraşır. 2010 senesinde pilates kitabı yazdım. Pilatese aslında bu kadar talep varken kitap olmalıydı… Bundan önce hep DVD’ler vardı. Fakat hiç bilmeyen bir insanın DVD’den bakmasına imkan yok, çünkü omurgayı ilgilendiren bir egzersiz türü. İlk kitaptan sonra onun bir de DVD’sini çıkarttık. Arkasından pilates ve fitnessı birleştirerek bir kitap yazdım. Ve onun da DVD’sini çıkarttım. Son olarak da “5 Günlük Detoks ile Yağlara Veda” adında şu anda üçüncü baskıya girmek üzere olan bir kitap çıkarttım.
Bildiğim kadarıyla İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunusunuz. Hiç düşünmediniz mi kendi mesleğinizi yapmayı?
Eşim benim ekspat. Ekspatları bilmiyorum biliyor musunuz? Üç ve beş sene arasında her ülkede uluslararası işletmeci olarak çalışanlar. Viyana’da mesela kendi mesleğimi yaptım. Mahkemelerde tercümanlık yaptım. Türkçe, Almanca, İngilizce. Hep o tarzda işler yaptım ama bir yerde aile birliğini korumak için üç sene sonra beş sene sonra toparlanıp taşınma telaşında işi bırakmak zorunda olan da bendim. Onun için bana en uygun iş bu oldu. Çünkü bir mekan derdi yok. Yani her yerden, her ülkeden yapabileceğin bir iş bu. Türkiye’ye 2006 senesinde döndük. Burada gibi görünüyoruz. Yani iki çocuğum var. Biri şimdi üniversiteye başlıyor. Diğeri daha küçük ama hani ailecek herkes bir şekilde buraya entegre oldu, herkes mutlu.

Peki pilates stüdyonuz var mı?
Yok, hayır, ders vermiyorum. Sadece kitap ve DVD.

Detokstan bahsedelim biraz da. Detoks kimler yapmalı, kimler yapmamalı, kimlere öneriyorsunuz?
Detokslarıma başlama hikayemi ben size kısaca anlatayım. Özellikle sosyal medyada gelen sorular çoktu. Nasıl besleniyorsunuz? Diyet yapıyor musunuz? Hep böyle kendi aramızda benim ayda iki-üç sefer yaptığım şeyler var. Diyet ve detoks programları falan var, öyle böyle paylaşır mısınız derken bir anda instagramda büyük gruplar kurulmaya başlandı. Hatta ilk beş detoksumuza katılmak isteyen herkes katıldı. Tek kuralı LÖSEV’e, Darüşşafaka’ya bağış yapmaktı. En aşağı elli lira karşılığında. Çünkü beş günlük, bir haftalık emek var. İnsan bedelini ödediği şeyin değerini bilir. Oradan iyi bir bağış topladık. Hala instagramda o devam ediyor. Ve her grup kapalı grup. Her grup, detoks bittikten sonra kapanıyor, bir sonraki grup açılıyor. Ve insanlar, artık bunları bir arada görmek istediler. Detokslardaki menüler de mucize menüler değil. Yapılan iş aslında, doğru zamanda, doğru egzersizi yapmak. Yoğun bir egzersiz programı var 1-1,5 saat. Yalnızca deli gibi spor yaparsanız fit vücudunuz olamaz. Sadece beslenmenize yüzde yüz dikkat etseniz de olmaz. Yüzde elli elli yani… Yani bu bir takım çalışmasıdır. Pilates var, cardio var ama en önemlisi doğru zamanda doğru egzersizleri yapmak. Günde üç saat cardio yapsanız, benim yapmanızı istediğim saatte yaptığınız otuz dakikalık cardioya eş değil. Çünkü spordan önce yenilmesi gereken şeyler ayrı, spordan sonra yenilmesi gereken şeyler ayrı, yağ yakmak üzerine odaklı programlar bunlar. Kas kaybı hiçbir şekilde olmuyor. Zaten kilo vermekte en önemlisi yağ kaybıdır. Yağ kaybı olduğunda verilen kilolar geri alınmıyor. Kas kaybı olduğu zaman yüzde çökme oluyor. Ama yağ kaybı olduğu zaman yüz sadece o yanlardan küçülüyor. Göz altı çökmüyor, boyun çökmüyor. Hani birde 35 yaş üstü kadınlardan bahsediyoruz, gençlerden değil.

Peki beş günden sonra nasıl bir beslenme kuralı uygulanıyor?
Beş günden sonra, bu detokslara özellikle Pazartesi başlanıyor, Cuma bitiriliyor. Detoks bittikten sonra iki gün herkesin normal beslenme programına dönmesini istiyorum. Çünkü vücudu şaşırtmak da gerekir, kendine gelmesi de gerekir. Bu detoks aslında stresli bir iştir. Çünkü kalkma saati belli, kurallar belli, yiyecekler belli. İki gün mola verdikten sonra, üçüncü günden itibaren iki haftalık koruma programı var. Bu hem kendini deneme hem de haftada 1-1,5 kilo verdirebilecek hem de yoldan çıkmayı engelleyecek bir program. O bittikten sonra tekrar herhangi bir detoksumu yapabiliyorlar. Ayda iki sefer detoks ve bu iki detoks arasında iki hafta süre olmasını tavsiye ediyorum.

Bundan sonraki projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
En yakın projem detokslar için Bodrum veya Antalya’da Eylül ayı gibi bir haftalık birebir bir kamp. Şu anda LifeCo ile de ortak çalışıyoruz. Yani onlar bütün bu detoksları İstanbul için şimdilik, eve paket gibi, isteyenlere hazırlıyorlar. Fena da gitmiyor. Bir kamp istiyorum bir otelde ama Eylül ayında çünkü şimdi aşırı kalabalıklar başladı. Yurt dışından çok isteyenler var. Kısıtlı olmasaydı o insanları alıp, bir hafta kapatıp pilatesi ve beslenmesiyle bir şeyler yapardım.

Son olarak instagramda sizin baya bir takipçiniz var. Sizi takip edenlere ve örnek alanlara vermek istediğiniz birkaç öneriyi alabilir miyiz?
Öğretmen gibi öneri vermeyi çok sevmesem de; bir kere yaz bedeni, kış bedeni diye bedenlerini ayırmasınlar. Bikini sezonu açılacak, kilo vereceğim diye düşünmesinler. Kilo vermek biraz da beyinde olan bir şeydir. Aşırı strese girip, çok hızlı bir şekilde kilo vereceğim paniğine girdikleri zaman vücut kendini koruma programına alıyor ve kilo verme duruyor. İkincisi de istedikleri kadar az yesinler, kilo vermek istedikleri gibi olmaz. Aç kalarak kilo verilmez. Mutlaka düzenli yemeleri, yoldan çıktıkları zaman bunun bedelini daha fazla egzersiz yaparak ödemeleri gerekiyor. Yani genel kural bu…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.