© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Nursena Say

Nursena Say

Mimar ve Miss Türkiye 2022 birincisi Nursena Say, bir toplum gönüllüsü olarak sosyal sorumluluk projelerinde sıklıkla yer alıyor. Hem mimar kimliğinden hem de çalışmalarından bahseden Say, bu yılki tatil planlarını MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunusunuz. Tasarlamak, çizmek ve bunları hayata geçirmek sizde ne gibi hisleri uyandırıyor? En başta bu alanı, hayallerinize nasıl almıştınız?

Hayal etmek, tasarlamak, üretmek çocukluğumdan gelen heyecanlar. Çocukluğumda oyun alanlarımı, odamı, oyuncaklarımı tasarlamak şimdi ise büyük ve küçük ölçekli yaşam alanları tasarlamak bana aynı heyecanı veriyor. Mimarlık, sadece fiziksel bir çevrenin yaratılması değil, aynı zamanda ruhsal bir ortamın oluşturulmasıdır. İnsanları etkilemek, onların duygularını harekete geçirmek ve düşündürmek için tasarlanmış yapılardır. Bu anlamda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin köklü vizyonu ve benim çocuksu heyecanımın birleşimiyle mesleğimi icra etmeyi çok seviyorum.

 

Sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak bulunuyorsunuz. Bu konudaki çalışmalarınızdan, gelecek projelerinizden biraz bahseder misiniz?

Şimdiye kadar birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olarak çalıştım. Hem mimar kimliğimle hem de sosyal medya ve diğer medya platformlarındaki görünürlüğümü güzel ve faydalı bir amaç için kullanmak istedim. Şimdiye kadar depremzedelerle, kanser savaşçılarıyla, mültecilerle ve birçok farklı dezavantajlı grupla çalışma imkânım oldu. Deprem bölgesinde “Yuva Project” ile birlikte çadır ve konteyner evlere alternatif olarak daha yaşanabilir, sürdürülebilir ahşap evler tasarladık. Kanser Savaşçıları Derneği ile hastanelerde tedavi altında olan kanser hastası çocuklar için oyun ve eğitim alanları tasarlıyoruz. Hempa Çocuk ile birlikte hem depremzede çocuklar için hem de mülteci çocuklar için çeşitli atölyeler düzenledik. Hepsi çok özel projelerdi ve bu süreçte iyilik için çalışan, savaşan harika insanlarla tanıştım. Gelecekte de aynı şekilde hem bir mimar hem de sivil toplum gönüllüsü olarak çeşitli projelerde yer almaya ve onların sesini duyurmada yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Bu tür projelerde yer almak size neler hissettiriyor? Duygularınızı paylaşır mısınız?

Her şeyden önce hissettiğim çok büyük bir sevgi ve umut. Her projenin başında, o organizasyonda, toplulukta benim gibi gönüllü olarak çalışan insanlarla tanışıyorum. Onların heyecanı, özverisi, inançları, umutları ve hayat hikâyeleri bana ilham oluyor. Hepimiz kolektif bir şekilde aynı amaç için uğraştığımızda tamamlanmış hissediyorum. Gündelik kişisel amaçlarımız ve isteklerimizin ötesinde daha güzel bir iş için canla başla çalışıyoruz. Koskocaman bir sevgi ve umut, beni kaplayan en yoğun duygular…

 

Bu yaz için tatil planlarınız neler?

Bu yaz için İtalya’da henüz görmediğim şehirleri görmek ve deneyimlemek istiyorum. Toscana ve Campania bölgeleri bu dönem için görmeyi planladığım yerler.

 

Unutamadığınız tatil anısı nedir?

Hindistan’da geçirdiğim bir ay, her gün farklı maceralarla doluydu. Tapınakları, ritüelleri, insanları ve yemekleri ile bambaşka bir kültür.

 

Türkiye’de ve dünyada en sevdiğiniz tatil yerleri nereler?

Türkiye’de tatil için benim favorim Bodrum. Fethiye ve Göcek de sevdiğim yerler arasında. Yurt dışında ise, eğer mevsim yaz ise Cote D’Azur ve Como. Sonbahar ve kışın ise daha çok müze, sergi, tiyatro ve müzikalleri takip edebileceğim Paris, Londra gibi şehirleri seviyorum.

 

Bu yılki tatil bavulu favorileriniz nedir?

Sadece bu yıl değil, her zaman favorim cilt bakım ürünlerim. Onların yanında yaz tatilinde olmazsa olmazlarım keten takımlar, elbiseler ve gömlekler. Yaz akşamlarında özel davetler ve yemekler için de uzun saten elbiseler bu yazın ve geçmiş yazlarımın favorisi.

 

Zaman geçirmekten en çok keyif aldığınız tatil partnerleriniz kimler?

Yakın zamana kadar çoğu yurt dışı tatilimi çocukluk arkadaşımla geçirdim. Benim gibi, tatillerde asla yorulmayan, enerjisi tükenmeyen ve yeni şeyler denemekten zevk alan birisi. Şimdi ise erkek arkadaşımla geçirdiğim tatillerden çok keyif alıyorum. Her seferinde çok özel tatil planlamalarımız oluyor.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.