© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Muti Interior Lüks Banyolar

Muti Interior Lüks Banyolar

Muti Interior kurucuları İç Mimar Safa Muti ve Senem Ekşi Muti, evlerin küçük ama önemli bir alanı olan banyolarda lüks bir görünüm elde etmek için nasıl tasarımlarla ilerlenmesinin uygun olacağını MAG Okurları için anlatıyor…

Banyo tasarımlarında öne çıkan anahtar unsurlar neler?

Banyolar genellikle evlerin en küçük alanları olmalarına rağmen en fazla kullanılan alanlarından bir tanesidir. Bu yüzden banyo tasarımlarında; fonksiyonellik, mekânı en optimize şekilde kullanmak, görsellik, malzeme seçimi, ışıklandırma, depolama alanları gibi kullanıcı ihtiyacına göre öne çıkan birçok madde sayabiliriz:

  • Kullanıcıların ihtiyacına göre mekânın düzenlenmesi
  • Küçük alanlar olduğu için doğru şekilde çözümlenmesi
  • Hijyen açısından suya dayanıklı, kolay temizlenebilir malzeme seçimi doğrultusunda uzun süreli kullanım
  • Doğal ve yapay ışıklandırmanın yeterli olarak kullanılması
  • Depolama alanları sayesinde mekânın düzenli kullanımı

Her bir kullanıcının farklı zevk ve ihtiyaçları olduğu için kullanıcıya bağlı olarak anahtar kelime değişebilir.

Malzeme seçimlerindeki lüks ve dayanıklılık dengesini nasıl kuruyorsunuz?

Malzeme seçimi, projelerin önemli bir parçasıdır. Projenin estetik, maliyet, ömür, performans gibi özelliklerini belirler. Projenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak aynı zamanda kullanıcıların beklentilerine göre seçimler yapıyoruz. Malzeme seçimlerinde asıl önemli olan, uzun süreli kullanıma uygun ürünler seçebilmektir. Bu şekilde hem lüks algısına değinip hem dayanıklılık dengesini sağlayabiliyoruz. Lüks dediğimiz malzemelere alternatif ürünler bularak maliyeti de tabii ki düşürüyoruz.

 Banyoda kullanacağınız hangi materyal ve renkler ortamı daha lüks gösteriyor?

Aslında bu tamamen kullanıcıya bağlı bir algıdır. Kullanıcıya hitap eden renkler ve materyaller kullanıldığı taktirde ona hitap eden bir lüks algısı oluşuyor.

Genel olarak bakacak olursak lüks banyo tasarımları, şık olduğu kadar ferah ve temiz bir atmosfer elde etmeyi amaçlar. Bu nedenle lüks banyo dekorasyonunda, ıslak alan dışında kalan bölgelerde alanı daraltmayacak mobilyalar kullanılır. Temizlik ürünleri ya da kişisel eşyaları depolamak için banyo dolaplarından yardım alınabilir. Banyolardaki yüzeylerde doğru malzeme tercih etmek oldukça önemlidir. Seramik ya da porselen karolar kullanmak, banyo armatürlerinde parlak metalik yüzey kullanılması, duşa kabinlerde kullanılacak cam detaylar banyoya lüks bir görünüm kazandırmak için tercih edilebilir.

 Banyo tasarımında, sizin dikkat ettiğiniz alan nedir?

Aslında bizim için tek bir alan yok, mekânı bir bütün olarak değerlendirmeyi seviyoruz. Tasarımımız “Bu alanı kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan daha estetik ve fonksiyonel bir alana nasıl dönüştürebiliriz?” ile başlıyor. Birini seçecek olursak mekân kullanımı ve ışık dengesi bizim için çok önemli bir kıstas.

Lüks banyo tasarımlarında kullanılan teknolojik çözümler neler olabiliyor?

Tasarımın ucu çok açık ve her geçen gün karşımıza çok farklı alternatifler çıkabiliyor. Akıllı duş sistemleri, su tasarruflu armatürler, fonksiyonel özellikleri artırılmış yeni nesil lavabolar, SPA etkisine sahip duşlar, kendini temizleyen klozetler… Banyoya girdiğiniz anda ışık düzeni sağlayan ve bunu gece-gündüz ayarı ile yapabilen aynalara ek olarak telefonunuzla bluetooth üzerinden bağlantı kuran ve hoparlörleriyle yayın paylaşan aynalar da gündemde.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.