© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Muhteşem Yılbaşı Sofraları-Hülya Yavuz

Muhteşem Yılbaşı Sofraları-Hülya Yavuz

Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Hülya Yavuz’la yılbaşına ve geleneklere dair sohbet ettik. Enerjinin sembolü kırmızı renklerle süslediği özel yılbaşı sofrasına konuk olduk…

 

Yeni yıl sizin için ne ifade ediyor?
Yeni yılın bana göre anlamını, yeni yıl kutlama geleneğinin köklerini paylaşarak anlatmak istiyorum.Binlerce yıl önce, insanlar çam ağaçlarının sihirli olduğuna inanırlardı. Çünkü kış gelince tüm ağaçlar çıplak kalıp, yapraklarını dökerken, çam ağaçları yemyeşil kalmaya devam ederlerdi. Bu yüzden Çam Ağacı’nı; hayatın bir sembolü ve güneş ışığının, baharın yeniden geleceğinin bir işareti olarak görürlerdi. Ayrıca, Almanya’da Martin Luther, karlı bir kış gecesi evine dönerken, ağaç dallarının arasında ışıldayan yıldızları görmüş ve o kadar hoşuna gitmiş ki, evine gidince ailesine bunu anlatmış, ama kelimelerle anlatmanın yetmeyeceğine karar vermiş olacak ki, dışarı çıkıp küçük bir ağaç kesip gelmiş ve ağacı yanan mumlarla süslemiş. İşte ondan sonra bu bir gelenek olup çıkmış. Tüm dünyaya yayılmış. İngiltere’de Kraliçe Viktoria, Prens Albert ile evlendiği gün Winstor şatosunda bir yılbaşı çamı yapılmış. Daha sonra göçmenlerle Amerika’ya da bu gelenek taşınmış. Noel baba figürü ise birçok folklörde kökeni Antalya’mızın Demre ilçesine dayanan cömert, hediye vermeyi seven Aziz Nikolas’a dayanan, tonton, göbekli, beyaz saçlı ve sakallı, tüm çocukların hediye isteklerini bir bir okuyup, Hıristiyan kültüründe Noel, bizlerde yeni yıl gecesi, kuzeydeki buzlar ülkesindeki evinden ren geyiklerinin çektiği kızağı ile uçarak çocuklara istedikleri hediyeleri dağıtan hayali kişi. Bizler bu figürü yılbaşı hediyesi vermek ile özdeşleştiriyoruz.

Yeni yıl benim için mutlu anıları kendimizde saklayıp, geçmiş yılın sıkıntı ve üzüntülerini geride bırakıp yeni umut ve dileklerle açabileceğimiz beyaz bir sayfa. Aynı zamanda sahip olduklarımızla, daha mutlu yaşamayı deneyebileceğimiz bir sürecin ilk adımı.

 

Yılbaşı için özel gelenekleriniz var mı?
Yılbaşı gecesinde, akşamın erken saatlerinde başlayan, annem-babam, eşim ve çocuklarımızla birlikte, evimizde şık bir sofrada yemek yemek, birbirimize armağanlarımızı verip bir kutlama yapmak bizim geleneğimiz. Daha sonra dışarıya çıkacak olsak bile bu ev programımız hep oldu. Yeni yılı evde veya dışarıda, daima çocuklarımızla birlikte kutluyoruz.

 

2012’ye nerede ve nasıl girmeyi planlıyorsunuz?
Bu yılbaşımızı annem, babam, kardeşlerim ve aileleri, eşim ve çocuklarımızla birlikte Bodrum’da kutlamayı planlıyoruz.

 

Unutamadığınız çok özel bir yılbaşı anınız var mı?
Bu yılbaşı bizim için çok özel, çünkü büyük oğlumuz seneye yurt dışında üniversiteye başlayınca evde eksiksiz yılbaşı geleneğimiz kesintiye uğrayacak.

 

Yılbaşı sofrasında olmazsa olmaz dediğiniz ya da şunu çok severim dediğiniz bir şey var mı?
Bu yılbaşı masasını küçük oğlum ile birlikte hazırlarken çok keyif aldım. Beni ve ailemi yansıttığına inanıyorum. Bu sene huzur, bolluk ve canlılık dilediğimden enerjinin sembolü kırmızı objeleri tercih ettim.

 

2012 için dilekleriniz neler?
Yeni yıla girerken sevgi ve barış diliyorum. 2012’nin, savaşlar ve doğal afetlerden uzak, ülkemizde huzursuzlukların ve üzücü olayların son bulduğu, artan kozmik enerjinin tüm yurttaşlarımıza olumlu yansımalarının olacağı güzel bir yıl olmasını diliyorum.

 

[nggallery id=749]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.