© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Klasik ve Modern Çizgilerin İhtişamlı Enerjisi

Klasik ve Modern Çizgilerin İhtişamlı Enerjisi

Tasarımcı ve çağdaş sanatçı Nevzat Erkmen Dönmez, Artworks by NED markasıyla tasarımlarında harmanladığı klasik ve modern çizgileri, estetik zenginliğiyle oluşturduğu sanat eserlerini MAG Okurlarıyla paylaşıyor…

 

Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz? Sanata olan ilginiz ne zaman başladı?

NED, profesyonel olarak bir iç mimar, tasarımcı ve aynı zamanda çağdaş sanatçıdır. Şu anda yirmi dört yaşındayım ve tüm enerjimi; özgün fikirlerimi hayata geçirmek, insanların duygularına ve hislerine dokunmak için kullanıyorum. İnsan ve toplum için her şeyi tasarlamak ve gerçeğe dönüştürmek benim hayat amacım diyebilirim. Şu anda kendi ikonik imzam haline gelen katmanlı sanat eserlerim üzerinde çalışıyorum. Her biri kendine ait bir fikri “aşk, çağdaş dünya ve lüks yaşam stili” olarak içinde barındırıyor. El becerim ve boyutsal algım, çok küçük yaşlardan beri hayatımda ön plandaydı. Bir tasarımcı ve Hacettepe Üniversitesi ekolünden gelen bir iç mimar olarak onlarca yaşam alanı ve mimari ölçekte alan tasarımı yaptım. Daha sonra birçok disiplini bir araya getirmek istediğimde, renk, boyut ve estetik benim için daha baskın olan duygularımı da ön plana çıkarttı. Bu da kendimi en doğal ve şeffaf şekilde yansıtabileceğim eserlerim ile beni tanımanıza neden oldu.

Artworks by NED markanız ile nasıl tasarımlar ortaya çıkarıyorsunuz? Çağdaş sanata, 3D sanata yönelme fikri ne zaman oluştu?

Artworks by NED, özgün bir stil ve enerjidir. Sanatsal ifadenin sınırlarını zorlamak adına her alanda iz bırakmayı hedefleyen bir tasarımcıyı temsil eder. Benzersiz şekillere benzeyen üç boyutlu heykelsi birçok parçanın bir araya getirdiği figürlere ve fikirlere sahip çalışmalar ile tanınmaktadır. Buradaki üç boyutlu her katman bizim için yaşamı ve zamanı temsil eder. İnsan katman katman işlenerek kendini var eder ve kendi nirvanasına ulaşır. Bu renkler ve parçalar, kimi zaman duygularımızı kimi zaman da acılarımızı temsil eder. Bu nedenle her katman kendine ait bir ruhu barındıran bir tuvaldir benim için. Tasarımlarımı Türkiye’nin birçok noktasında görebilirsiniz. Sürekli olarak iş birliği içerisinde olduğumuz MEL Interiors Emirgan şubesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Boğaz manzarası ile eserlerimin keyfine varabilirsiniz.

Çalışma tarzınızı nasıl tanımlarsınız? Esinlendiğiniz akımlar, esin kaynaklarınız var mı? İşlediğiniz konular neler?

NED; yaşadığı her anı, sanatı için kullanıyor diyebilirim. Sürekli pozitif ve enerji doluyum. Aşk, eğlence ve ihtişam tam olarak benim ruhumu temsil ediyor, buna kısaca #NEDVibesOnly diyorum. Düşüncelerim ve duygularım, direkt renklere ve figürlere dönüşüyor. Bir hikâyeyi değil, gerçekleri yansıtıyor. Hızla büyük bir kitleye ulaşan eserlerimin bu nedenle çok dikkat çektiğine inanıyorum. O yüzden hiçbir anımı “çalışmak” olarak nitelendirmiyorum; NED sadece eğleniyor ve kendi hislerini sizlere yansıtıyor. Tarihi figürleri, popüler kültürün yarattığı ifadelerle ele alıyorum. Çağdaş sanat akımları, Rönesans klasikleri ve antik eserler kesinlikle üzerinde yeni fikirler yaratmaya çalıştığım başlıklar diyebilirim.

Kendinizi yakın hissettiğiniz kültürün, çalışmalarınıza yansıdığını düşünüyor musunuz?

Kendimi modern dünyayla çok barışık bir karakter olarak görüyorum. Bu nedenle kapitalist hızlı tüketim alışkanlıkları, dünya trendleri ve sosyal medya gibi hayatımızda sürekli değişime uğrayan birçok noktaya Y ile Z kuşağı arasında bir birey olarak çok hızlı adapte olabiliyorum. Sanat, müzik ve moda gibi sektörlerde olan birçok yeniliği tam olarak bizler üstleniyoruz. Şu anda deyim yerindeyse “sanat üretmek” adına, izleyicilerimin estetik zevklerini doyurmak için en verimli dönemimdeyim. Buna eğlence dünyası, hızlı bir aşk hayatı ve sanatıma değer veren kişilerin etkisi gerçekten büyük. Seçkin bir NED ailesi yaratmaya çalışıyorum. İlk eserlerimden beri bana destek veren birçok milyarder ve milyoner koleksiyonerim, sanatıma ve markama en büyük desteği veren kişilerdir. Onlar “NED Culture” fikrine benim kadar inananlar!

Gelecek hedeflerinizde ve planlarınızda neler yer alıyor?

Şu anda projelerim arasında ilk olarak heykeller ve farklı duyularımıza da dokunacak sanat çalışmaları bulunuyor. NED fikrini ve kültürünü sizlere her şekilde hissettirmek istiyorum: Dünyanın her yerinde tanınmayı başaran katmanlı sanat eserleri ile, kendine ait ritimleri ve melodileri olan müzikler ile, benzersiz renklere ve dokulara sahip moda parçaları ile, dijital dünyamız ile bağlantı kuracak sanal tasarımlar ile… Her gün sanatımı ve tasarımlarımı desteklemek adına ruhumu besliyorum, bir gün bir şehrin sembolü, bir kültürün ve bir akımın öncüsü olmak isterim.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.