© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Ceren Katar Yıldırım Genital Estetik

Ceren Katar Yıldırım Genital Estetik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ceren Katar Yıldırım; genetik yatkınlık, deformasyon veya estetik kaygılar sebebiyle kadınların son zamanlarda sıklıkla aklına gelen genital estetik uygulamalarına değiniyor.

Genital estetik nedir?

Genital estetik, birtakım işlemler uygulanarak kadınlarda dış genital bölgenin estetik ve fonksiyonel olarak daha iyi duruma getirilmesidir. İçinde bulunduğumuz internet çağında birçok bilgiye daha kolay ulaşılabiliyor olması, kadınların kendi bedenlerindeki anomalileri daha kolay fark edebilmesini sağlıyor. Bu durumun diğer estetik işlemlere ek olarak genital estetiğe olan talebi de artırdığını gözlemliyoruz.

Genital estetik neden yapılır?

Aslında bunun için birçok sebep sıralayabiliriz. En sık karşımıza çıkan sebep ise estetik kaygılardır. Hızlı kilo alıp verme, gebelik, doğum gibi başlıca nedenlerin yanı sıra ilerleyen yaşla birlikte dış genital bölgede sarkmalar, kırışmalar, renk değişimleri veya farklı deformasyonlar olabiliyor. Kliniğimizde yaptığımız genital estetik işlemleri ile var olan görünümü iyileştirme ve gençleştirme adına tatmin edici sonuçlar alıyoruz. Kadınların genital estetiğe ihtiyaç duymasını sağlayan bir diğer neden ise; bolluk hissi, gevşeme, bölgeden ses gelmesi, sık geçirilen enfeksiyonlar ve iç dudakların deformasyonundan kaynaklanan kabarık görüntü gibi fonksiyonel şikayetlerin varlığıdır. Tüm bu şikayetler, kadınların cinsel hayatlarını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yine yapılan işlemlerle fonksiyonel açıdan iyileşme sağlayabiliyoruz.

Genital estetik işlemler nelerdir?

Cerrahi veya cerrahi dışı yöntemler kullanılarak genital estetik yapılabiliyor. Cerrahi yöntemlerden en sık yaptığımız işlem “labioplasti” adını verdiğimiz iç dudak estetiğidir. İç dudakların normalden uzun, sarkık, asimetrik veya kırışık olması, estetik veya fonksiyonel açıdan rahatsız edici olabilmektedir. Cerrahi yöntemle iç dudaklar daha kısa ve simetrik hale getirilebilmektedir.

En sık uyguladığımız diğer bir işlem ise cerrahi vajina daraltma uygulamasıdır. Özellikle gebelik süreci ve normal doğumdan sonra vajinada deformasyonların meydana gelebildiğini görüyoruz. Hastalarımız zaman içinde bu tür deformasyonları, vajinada genişleme, bollaşma veya vajinadan ses gelmesi şeklinde hissedebiliyorlar. Bu durumlara bağlı olarak hasar gören veya deforme olan vajinanın bağ ve kas dokusunu cerrahi olarak onarıp, vajinayı daha sıkı bir hale getirebiliyoruz.

Bunların dışında dış dudak estetiği veya dış dudaklara dolgu uygulamaları ve normal doğum sonrası dikiş izlerinin düzeltilmesi amacıyla cerrahi olarak yapılan “perineoplasti” de genital estetik işlemler arasında sayılabilir.

Ayrıca, genital bölgenin üst kısmında göbeğe doğru uzanan, üzeri kıllarla kaplı mons pubis bölgesinde de estetik uygulamalar yapabiliyoruz. Bazen, bu bölgede yapısal olarak veya  aşırı yağlanma ile daha kabarık bir görüntü gözlemlenebiliyor. Özellikle dar kıyafetler, bikini veya mayo giyildiğinde bu bölgenin kabarık görüntüsü rahatsız edici olabiliyor. Fazla yağın bu bölgeden uzaklaştırılması ile bu tür şikayetlerin önüne geçebilmekteyiz.

Cerrahi olmayan işlemler ise sıklıkla anestezi gerektirmeyen, çok kısa süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz işlemlerdir. Örneğin; lazerle vajina daraltma ya da gençleştirme, lazerle genital bölge renk açma tedavileri, genital bölge PRP uygulamaları ve hyalüronik asit dolgu uygulamaları bu işlemlerden bazılarıdır.

Kliniğinizde hangi tedavileri uyguluyorsunuz?

Kliniğimizde biraz önce de vurguladığım genital estetik işlemlerinin tamamını uyguluyoruz. Uygun koşulların olduğu hastalarda çoğunlukla klinik ortamında rahatlıkla süreci tamamlayabiliyoruz. İşlem öncesi detaylı bir ön görüşme ve muayene ile hastalarımızın şikayetlerine yönelik neler yapılabileceği ile ilgili kararı onlarla birlikte veriyoruz. İşlemlerin acısız ve ağrısız bir şekilde hastalarımız için konforlu olmasını sağlıyoruz.

Lazerle yapılan genital estetik uygulamalar nelerdir?

Kliniğimizde, MonaLisa Touch Co2 lazer kullanarak genital bölgede yenileme işlemi gerçekleştiriyoruz. Sıklıkla uyguladığımız lazerle vajina sıkılaştırma ve gençleştirme işleminde, anestezisiz, ortalama 5-10 dakika süren lazer uygulaması ile vajina üzerinde bir takım pozitif  değişiklikler meydana getiriyoruz. Vajinada kollajen sentezinde artış, damarlanmada artış ve sinir uçlarının yenilenmesi gibi etkiler bu değişikliklerin başlıcaları olarak sayılabilir. Bu sayede, vajinanın eskisine göre daha sıkı ve kolay uyarılabilir hale gelmesini sağlıyoruz.

Bunun dışında, lazerle en sık yaptığımız bir diğer işlem ise genital bölge renk açma işlemidir. İlerleyen yaş ile birlikte çevresel faktörlerin de etkisiyle bu bölgede koyulaşma veya renk değişikliği olabilmektedir. Lazeri kullanarak dış genital bölgede renk açılmasını sağlıyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.