© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Tansa Ekşioğlu ile Sanat ve Moda Üzerine

Tansa Ekşioğlu ile Sanat ve Moda Üzerine

İstanbul cemiyet hayatının üç güzel kardeşinden en büyük olanı olaraK tanıdığımız Tansa Mermerci şimdilerde evli, iki çocuk annesi, başarılı bir iş kadını, sanatsever ve hami olarak tanınıyor. Sanatçıları destekleyen SPOT Contemporary Art Projects’in kurucusu olan, yurt içi ve yurt dışında ülkemizi sanat konusunda en iyi şekilde temsil edip bilgilendiren Tansa Mermerci Ekşioğlu ile çok hoş bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine merak edilenleri sorduk…
blank

Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun sanatla tanışması nasıl oldu? Sanırım aileden gelen bir sanata ilgi var?
Annem ve babam sanata ilgili kişilerdi. İslam ve Oryantal sanat ve obje koleksiyonları vardı, hatta annem bu alandaki ilgisini hala koruyor ve koleksiyonerliğe devam ediyor. Sanatla içiçe bir evde büyüyünce onların sanata olan ilgisi beni de küçük yaştan itibaren etkilemeye başladı.

Peki güncel sanata olan ilginiz nasıl oluştu ve gelişti?
Önceleri sadece modern ve klasik sanatla ilgileniyordum, güncel sanata olan ilgim ise 2007 yılında başladı. Bu alanda kendimi geliştirmek istedim ve o zamanlar farkında olmadan SPOT Projects’in de ilk adımlarını atmış oldum.

Sizce Türkiye’de güncel sanat yeterince biliniyor mu?
Ülkemizde güncel sanatın bilinirliği arttırmaya başlıyor diyebiliriz. Bienaller, fuarlar, müzeler, galeriler, küratörler, sanatçılar ve koleksiyonerler bu anlamda ciddi bir çaba içersinde, Türk güncel sanatını dünyaya tanıtmak için bilinçli bir şekilde çalışıyorlar. Bu çalışmaların da olumlu geri dönüşlerini alıyoruz, Türk güncel sanatı son dönemde yurt dışında merak uyandırmaya ve ilgi çekmeye başladı…

SPOT Projects nasıl doğdu? Neler yapıyor?
SPOT Projects iki küratör Laura Carderera ve Zeynep Öz’le benim tarafımdan iki amaç için kuruldu. Öncelikli hedefimiz sanatseverleri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına güncel sanat eğitim programları düzenlemek, ikincisi ise bu eğitimlerden kazanılan gelirle Türk sanatçıların projelerini desteklemek için onlara fon sağlamak…

SPOT Projects kar amacı ya da ticari kaygıları olmayan ve Türk sanatçıları desteklemek isteyen bir oluşum bu sebeple kısa bir süre önce de “SPOT.TER” adını verdiğimiz üyelik sistemini hayata geçirdik. Belli bir ücret karşılığında yıllık veya dönemlik üyelik alan sanatseverler üretim fonuna katkı sağlamanın yanı sıra SPOT Projects’in sunduğu kısa dönemlik, günlük ya da uluslararası seminer ve saha gezilerine katılarak güncel konularda bilgi veren dinamik bir yapının parçası haline geliyor.

Sizi sıklıkla sosyal sorumluluk projelerinde görüyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Duyarlı biri olarak üzerime düşen görevi yerine getirmek istiyorum…

Ankara ve İstanbul’daki sanat faaliyetlerini karşılaştırabilir misiniz?
İstanbul’da sanat faaliyetleri oldukça yoğun, dinamik, hareketli ve çeşitli… Yurt içinde ve yurt dışında yaptığım gezilerde de İstanbul’un gün geçtikçe bir sanat merkezi haline geldiğini görüyorum. Ankara için konu şimdilik biraz daha farklı, Ankaralı tanıdıklarımdan duyduğum kadarıyla şehirde yapılan sanat faaliyetleri yeterli değil, SPOT Projects olarak Ankara için de bir takım projelerimiz var ancak şu an planlama aşamasındayız…
blank
Bugünün konusu sanat ve moda… Moda sizce nedir? Modayı takip ediyor musunuz?
Moda değişken, yenilikçi, yaratıcı ve artık hızlı… Modayla ilgilenmek vakit ve merak istiyor. Benim ilgim sanat üzerine yoğunlaştığı için modayı takip etmekte güçlük çekiyorum ve açıkçası vakit de ayıramıyorum.

Son olarak, Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun bir günü nasıl geçer?
Çok yoğun, renkli ve enerjik…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.