© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Mehmet Turgut Rock’n Frame

Mehmet Turgut Rock’n Frame

Farklı fotoğrafların yaratıcısı Mehmet Turgut bu sefer de 10 yıldır fotoğraflarını çektiği rock’çıları bir sergide topladı. Çektiği fotoğraflarla adından sıkça söz ettiren başarılı fotoğrafçı Mehmet Turgut ile yaşamından çektiği fotoğraflara kadar birçok konu hakkında konuştuk… Merak edilenleri MAG sayfalarında sizlerle buluşturduk…

Babadan oğla geçen bir mesleği devam ettiriyorsunuz. İlk profesyonel fotoğrafınızı ne zaman çektiniz? O zamanki duygularınızla şimdiki duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?
İlk profesyonel fotoğrafımı, ilk fotoğraf makinemi, ilk lensimi hiç birini hatırlamıyorum. Yani o kadar küçüktüm ki bunu yaptığımda. Gözümü açtığımda her taraf fotoğraf makinesi ve fotoğraflarla doluydu.

Bugüne kadar kimsenin düşünemediği şeyleri düşünüp hayata geçirdiniz, böylelikle herkesin beğenisini kazandınız. Farklı fotoğrafların yaratıcısı olmak nasıl bir duygu?
Fotoğrafları ben çektiğim için bana çok farklı gelmiyor. Çünkü benim fotoğraf stilim bu… İlk başlarda insanlar “Bu Mehmet Turgut deli” dediler ama zaman içerisinde alıştılar, bu deliyi sevdiler yani… Bu ülkede fotoğrafın sadece beyaz fonda çekilen veya clickart çekilmiş fotoğraflar olmadığını, sadece moda fotoğrafından ibaret olmadığını biraz olsun anlatabildiysem ne mutlu bana.

Her fotoğrafladığınız kişiye farklı bir konsept oluşturuyorsunuz, kişiler üzerine bu konsepti nasıl oturtuyorsunuz? Bu konseptleri nasıl oluşturuyorsunuz?
Örneğin bir müzisyen yaptığı müzikle doğru orantılı olarak gelişiyor ve o şekilde ilerliyor. Bense kendi projelerim için fotoğraf çekeceksem konsepti kendi hikayelerimle belirliyorum. Birçok hikayem var ve o hikayelerin kahramanları da bu insanlar oluyor…

Çektiğiniz her fotoğrafta ünlü bir isim yer alıyor, bu kişileri farklı şekillere sokarken zorlandığınız, kabul etmeyen kişiler oluyor mu? Onları nasıl ikna ediyorsunuz? Yoksa karakterleri kendileri mi seçiyorlar?
Karakterleri ben seçiyorum, kimseyi de ikna etmek için uğraşmıyorum. Bir kez soruyorum evet ya da hayır diyorlar. Bu kadar basit…

Her çektiğiniz fotoğrafta belirli bir çekim süreci var, bu süreç nasıl ilerliyor?
Önce konsepte karar veriyorum ondan sonra bunun prodüksiyonunu yapıyorum. Prodüksiyonu bitirdikten sonra da deklanşöre basıyorum. Sonra da retouch devresi başlıyor…

Ankara Cer Modern Sanat Merkezi’nde çok özel bir sergiyle karşılaştık. Rock müziğinin sevilen isimlerinin fotoğrafları yer aldığı “Rock’n Frame” serginizden bahseder misiniz? Nasıl ortaya çıktı bu sergi?
Rock’n Frame benim son 10 yılda çektiğim, bütün rock müzisyenlerinden oluşan bir sergi. Alında kendiliğinden oluşan bir sergi bu… O kadar çok rock starı çektim ki, en sonunda bu bir sergi olmak zorundaydı. Yani kafamda “bütün rock’çıları çekeceğim ondan sonra onların fotoğraf sergisini açacağım” diye bir şey yoktu ama öyle bir an geldi ki bunun sergisini yapmak kaçınılmazdı. Burada benim Ankara’da yaşadığım yıllarda underground metal gruplarından çektiğim metal gruplarından tutun da, Metallica, Ozzy Osbourne’a kadar birçok isim var…

Gelecekte yapmak istediğiniz bizleri şaşırtacak plan ya da projeleriniz var mı?
Var tabii, birçok proje var. Bunlardan bir tanesi; üçleme ve kısa film serisi çekmeyi düşünüyorum. Bu beni bayağı heyecanlandırıyor. Bir de önümüzdeki sene içinde yine farklı bir konuda sergi planım var, bu serginin çalışmalarını hala sürdürüyorum…

Kısa metraj bir film çekeceğiz dediniz, kısa metraj aynı zamanda uzun metrajın da bir başlangıcı olabilir mi?
Çektiğim kısa filmleri yapımcılar severlerse bir uzun metraj da kaçınılmaz olabilir

46 Dergisi’nden biraz bahsedebilir misiniz?
46 Dergisi’ni iki ayda bir çıkartıyoruz. Kültür, sinema, sanat, fotoğraf dergisi ve iki ayda bir de konsept üzerine çekimler ve röportajlar yapıyoruz.

Peki 46 Dergisi’nin oluşma aşaması nasıl oldu?
46 Dergisi’nin oluşması benim işlerimi yayınlayacak doğru düzgün bir mecra bulamamamdan  kaynaklandı. Ben dergilere, gazetelere gittiğimde bana “senin fotoğrafların çok sert, bunlar bize çok fazla gelir” gibi bir şeyler söylediler. Sonra ben de 46 Dergisi’ni çıkarttım.

Bu sergiyle ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Bu sergi 11 Mayıs’ta İzmir Arena’da, daha sonra Bodrum sokaklarında olacak. Birkaç Avrupa ülkesinde de sergilenecek. Ben genelde sergi açtığım zaman serginin ilk yapıldığı yerde bitmesini tercih edenlerdenim ama bu sergi gezmeli. Çünkü bu sergide birçok sanatçı var ve o sanatçıların fotoğraflarını birçok genç, birçok rockçı veya fotoğrafsever görmeli diye düşünüyorum….

[nggallery id=1195]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.