© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Zarif Takıların Renkli İsmi Batya Kebudi

Zarif Takıların Renkli İsmi Batya Kebudi

Mutluluğu; üniversite eğitiminden, iş tecrübelerinden hatta hayallerinin mesleğinden bile başka bir iş alanında bulan Batya Kebudi ile kadınların vazgeçilmezi olan takılar üzerine çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

Kendinizden bahseder misiniz?
Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. Psikolojiyle bağlantım hep devam etti ama hiçbir zaman bir psikolog olmak istemedim. Çocukluğumdan beri yazı yazmaya çok meraklıydım ve hayalimde hep gazetecilik yapmak, bir dergide çalışmak vardı. Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği burs programıyla gazetecilik eğitimi aldım. Bu eğitimimin ardından Madame Figaro dergisinde stajyer olarak işe başladım ve çok severek çalıştım. Hala o günlerimi çok severek anarım. Hayatımdaki en güzel dönemlerden biriydi. Orada stajyer olarak başlayıp editör olarak işten ayrıldım.

Editörlükten takı tasarımcılığına geçişiniz nasıl oldu?
Çalıştığım derginin kapanması hayatımın dönüm noktası oldu diyebilirim. Çünkü ben dergiciliğe devam edeceğimi düşünüyordum ama kriz vardı ve dergiler zor bir dönemden geçiyordu. O dönemde kendime yaptığım tasarımlarım vardı. Birçok kişiyle röportaj yapıyordum ve bana hep “bunları nereden alıyorsun” diye soruyorlardı. Sonrasında “ben bu işi yapsam mı?” diye düşündüm ve bir sabah uyanıp “ bundan sonra bu işi yapıyorum” diyerek çalışmalara başladım.

Takı tasarlamayı ne zaman iş haline dönüştürdünüz?
2010 hayatımın dönüm noktası oldu. Dünyamın yeniden şekillenmesi demekti.

Takılarınızı tasarlarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Önce bir hikayeden yola çıkıyorum, sonra o hikayenin içinden küçük hikayeler çıkıyor, bunların hepsi bir araya geldiğinde bir bütün oluşturuyor. Her tasarımın bir hikayesi var, her şeyden etkilenebiliyorum ve hayatın kendisinden ilham alıyorum. Hayatımda beni etkileyen şeyleri tasarımlarıma yansıtıyorum ve bu hikayelerimi insanlarla paylaşıyorum. Herkes kendine yakın hissettiği hikayenin tasarımını alıyor. Bazen beni gördüklerinde hikayelerini paylaşıyorlar ve bu çok hoşuma gidiyor. Hayatlarına bir renk katabilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum.

Taşların bir ruhu olduğuna inanıyor musunuz? Peki taşların gerçekten insan ruhuna ve kişiliğine etkisi var mı?
Taşların enerjisine ve insanlara olan pozitif etkilere inanıyorum. Kişiliğe bir etkisi oldugunu düşünmüyorum.

İşinizin en çok hangi yönünü seviyorsunuz?
Çok özelliği var… Mesela bir erkek eskiden bir kadına hediye alacağı zaman yüzük alamazdı çünkü evlilik teklifi gibi algılanırdı. Ama şimdi erkekler, “Sen benim prensesimsin” demek istiyor ve kız arkadaşına taç şeklinde bir yüzük alıyor. Bu yüzüklerle pozitif yüklemeler yapabiliyorsunuz bu yüzden kadınlar çok tercih ediyor. Bir bayanın her gün takabileceği, şıklığını tamamlayan takılar tasarlıyorum. Altın, ışıltısını her daim gösteriyor özellikle pembe altın kullanıyorum çünkü ışıl ışıl parıldayan kadınlar olsun istiyorum. Altın her şeye ve kadınalara çok iyi gelen, çok değerli bir madendir. Depresyona iyi geliyor, kadına enerji veriyor; iyi hissetmek istediğiniz an altın kullanmanız gerekiyor. Batya Kebudi, ulaşılabilir rakamlara tasarım ürünler bulabileceğiniz, farklı, kimsede olmayan, anlamı ve hikâyesi olan tasarımları barındıran bir markadır.

Takı tasarımında da değişen modalar söz konusu mu?
Evet elbette takının da modası var. Takıda klasik bir tasarım sizinle ömür boyu kalabilir. Onu kombinleyeceğiniz diğer aksesuarlarla günün trendini çok kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz. Takı kıyafete göre biraz daha özgürdür. İstediğinizi takıp çıkabilirsiniz. Anneannenizden size kalan bir yüzük sizin stilinizi oluşturan en önemli parça olabilir ve modası hiç geçmez. Çünkü o sizindir, bir parçanızdır. Onu yılın hit ürünüyle kombinlemek de sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

Ağırlıklı olarak yüzük yapıyorsunuz. Diğer aksesuarlar da var mı koleksiyonunuzda?
Tabiki var.

Sade tasarımlar yapmayı tercih ediyorsunuz. Bunun sebebi sizin kişisel zevkiniz mi yoksa marka konsepti mi?
Altının zarif ışıltısının kadınlar üzerindeki yansımalarını çok seviyorum. Sizi sürprizler bekliyor…. Uzun bir süredir üzerinde çalıştığım ve sonunda sizlerin beğenisine sunduğum yeni Monaco koleksiyonumla, klasikle modernizmi bir araya getirirken, yaratıcılığın heyecanına sizi de ortak edeceğim. Asaletin simgesi olduğuna inandığım inciler, kendinizi Monaco Prensesi gibi hissetmenizi sağlayacak. Sade ama iddialı tasarımlar hem tek olarak hem de bir arada takılabilecek. Detaylarda gizlenen sürprizler ve bütünün sunduğu yalınlık hissi bedeninizle uyum sağlayacak.

Mücevher tercihinde yapılan hatalar nelerdir sizce?
Türk kadınlarında en sık gördüğüm hata kalın parmaklı kadınların çok iri yüzükleri takması. Halbuki zarif tasarımlar parmaklarını ve ellerini daha güzel gösteriyor.

Takının stilde önemi nedir?
Kısa siyah elbiseyi bambaşka hale getirmenin en kolay yoludur. Aksesuar seçiminiz en göz alıcı özelliğinizi ortaya çıkarır.

Takı tasarlıyorsunuz. Sizin yanınızdan ayırmadığınız bir takınız var mı?
Her kadının çok sevdiği bir aksesuarı vardır. Ben kendimi en iyi yüzüklerimle ifade ederken, bir başkası kendini en iyi bileziklerle ifade ediyor. En iyisi her kadının kendini iyi hissettiği takılarla ifade etmesi… Ben yüzüklerimin olmadıgı bir dünya düşünemiyorum. Her an göz önünde olan ellerimin vazgeçilmezi yüzüklerim…

Markanız için tasarladığınız amblemin özel bir hikâyesi var mı?
Takı tasarımıyla hayatımda açılan bu yepyeni kapının; hayatın bana hazırladığı bir sürpriz, bana lütfedilen bir şans olduğuna inanıyorum. Şans bana ‘uğradı’ ve ben onu tasarımlarımı beğenip alan kişilerle paylaşmak istiyorum. Özel hayatımda inançla bağlandığım şansı, markamın logosu olarak kullandım. Benim şansım, benim inancım… Onu sizinle paylaşmak istiyorum… Şans motifini kimi zaman tasarladığım kolyelerde, kimi zaman bileziklerde, kimi zaman kol düğmelerinde göreceksiniz. Hayatın her alanında yer verebileceğimiz, dolayısıyla enerjisini daima üzerimizde taşıyabileceğimiz şans motifi, eminim size de şans getirecek… Yeter ki inanın!

Tasarımlarınızda imzam diyebileceğimiz bir ortak özellik var mı?
Sade olmayı çok seviyorum. Mutlaka sadeliğin içinde kendini gösterecek bir detay gizliyorum. Klasikle modernizmi bir araya getirirken, yaratıcılığın heyecanına sizi de ortak ediyorum. Koleksiyonda, bulunduğu yerde dikkatleri üzerine çeken ve ışıltısını çevresine cömertçe yayan altın, farklı formlarda karşımıza çıkıyor. Sade ama iddialı tasarımlar hem tek başına hem de bir arada takılabiliyor. Detaylarda gizlenen sürprizler ve bütünün sunduğu yalınlık hissi bedeninizle uyum sağlıyor. Her sezon çıkan yeni koleksiyon bir sonrakinin habercisi oluyor. Birçok koleksiyondan parçayı birlikte kombin ederek takabilir kendinizi özgürce ortaya koyabilirsiniz. Çok şanslıyım ki, tasarımlarımın bakınca hemen fark ediliyor olduğunu duyuyorum. Çünkü hepsi öyle ince ve öyle zarif ki, onların tasarımdaki çizgimin olduğunu anlatabiliyorum. Olmak istediğim yerdeyim ve çok mutluyum…

2015’de takıda öne çıkan parçalar nelerdir?
Kulağa takılan earcuff ve küpeler 2015’te öne çıkacak. Bu sene koleksiyonumda inci ön planda…

Almak istediğimiz zaman takılarınızı nerelerde bulabiliriz?
Ben markamı kurduktan altı ay sonra Paris’te ürünlerimi satmaya başladım. Şu anda Beymen mağazalarında ürünlerim satılıyor. Zorlu, İstinye Park, Florya, Nişantaşı ve Ankara Kavaklıdere Beymen mağazalarında bulunuyor. Bursa’da Güzel Bir Gün Butikte, Çeşme Alaçatı Fenix mağazasında satılıyor. Aynı zamanda internette beymen.com’da, luksbazaar.com’da, lidyana.com’da, batyakebudishop.com’da ve son bir buçuk senedir de Londra’da satılıyor. Özellikle Londra’da çok büyük ilgi görüyor. Çok çok mutluyum. Çünkü Londra benim hayallerimin şehri ve takılarımın orada satılıyor olması beni çok mutlu ediyor.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.