© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

YogaKioo Institute Çankaya Kişinin Kendine Giden Yol

YogaKioo Institute Çankaya Kişinin Kendine Giden Yol

Yıllar önce yoga ile tanıştıktan sonra hayatının değişmeye başladığını fark eden İlknur Ulaş, YogaKioo Institute Çankaya’yı kurarak hizmet vermeye başladı. Ulaş, YogaKioo felsefesini de anlatarak, yoganın kişiye kattıklarını ve verdiği dersleri MAG Okurlarıyla paylaştı.

 

Kendinizden bahsederek başlar mısınız?

Ankara’da doğup büyüdüm. İngilizce Uluslararası İlişkiler üzerine lisansımı tamamladıktan sonra uzun yıllar lüks konut satış/pazarlama sektöründe yöneticilik yaptım. Çocukluğumdan beri dans ve spor, hayatımda hep oldu. 2018 yılında yoga ile tanıştıktan sonra hayatım tamamen değişmeye ve eş zamanlı dönüşmeye başladı. Zaman içerisinde yoganın hem bedenim hem de zihnim üzerinde yarattığı değişimi gördükçe yoga benim için vazgeçilmez bir hâl aldı. Bununla birlikte hayatımı, yapmak istediklerimi sorguladığım bir dönemden geçiyordum. 2021 ekim ayında Çetin Çetintaş, imza günü için Ankara’ya geldi ve ilk kez orada tanıştık. Çetin öğretmenin oluşturmuş olduğu sistem yani Kioo’ların felsefesi öyle derin ki kendini arayan herkes için tam bir bilgi yuvası. Sonra 280 saat yoga uzmanlık programını tamamladım ve Kioo’nun Çankaya şubesini açmak için hazırlıklara başladım. Bu süreçte Anadolu numerolojisi eğitimimi tamamlayarak numerolog oldum ve kendi haritamı okuduktan sonra ışıklar tek tek yanmaya başladı. Gördüm ki ana kulvarı yedinci çakra yani maneviyat olan biri olarak Dharmam’da kolektife ebeveyn olma, topluma manevi yolda öğretmen olma var. Sen yoluna, niyetine sahip çıkıp teslimiyetle yaklaştığında yolun da sana sahip çıkıyor. Toplumun her kademesine yoga bilgisini ulaştırmak niyetiyle çıktığım bu yolda iki buçuk sene önce ekilen o tohum şimdi meyve verme aşamasına geçti. İlknur Ulaş olarak bir gün herkesin yoga ve numeroloji ile tanışması için niyet ve hizmet ediyorum.

 

YogaKioo’nun farkı nedir? Katılımcılar ve YogaKioo bu programlarla neyi hedefliyor?

Eskiden tapınaklarda, gurulardan bilgiler öğrencilere aktarılarak eğitmenler yetiştirilirdi. Artık çağın getirdiği imkânlar sayesinde tapınaklardaki bu zamansız bilgiler YogaKioo enstitüleri aracılığıyla düzenlenen etkinlikler ve uzmanlık programları ile tüm dünyaya sunuluyor. Dünyanın en büyük yoga okulu olan YogaKioo’nun, Türkiye’nin birçok ilinde ve KKTC’de de olmak üzere toplam yirmi dört şubesi ve on binlerce öğrencisi bulunmaktadır. YogaKioo günümüzde birçok ülkede hizmet veren, dünyanın en büyük yoga enstitüsüdür. YogaKioo programlarını farklı kılan şey yüksek standartlara sahip olmasıdır. Dünyada temel yoga uzmanlık programının içeriği 200 saat olarak belirlenmiştir; ancak, bu program müfredatı yoga öğretme odaklı kaldığından, bu süreçte yoganın metinleri yeterince (ya da hiç) işlenmemekte ve pratiğe yeterince vakit kalmamaktadır. YogaKioo, yoga felsefesini derinlemesine aktarabilmek ve pratiği sağlam bir temele oturtabilmek için bu süreyi 280 saat olarak düzenlemiş ve müfredatı kişinin yoga pratiğini derinleştirecek bir hâle getirmiştir.

YogaKioo Institute Çankaya’da hangi dersleri, uygulamaları veriyorsunuz? Bunların katılımcılara sağladıkları neler?

YogaKioo Institute Çankaya olarak kişilerin pratik seviyelerine göre farklı dersler sunuyoruz. Hiç yoga yapmamış kişiler yoga başlangıç ile başlıyor ve eğitmenler olarak gelişimlerini takip ederek ileri seviye derslere hazırlıyoruz. Yin yoga, yoga 1-2, hatha yoga, vinyasa yoga, ters duruşlar, el ve kol dengeleri gibi kendi pratik seviyelerine göre tüm derslere sınırsız olarak katılabiliyorlar. Grup dersleri dışında bireysel, VIP paket ve derslerimiz de var. Bunun için kişilere VIP stüdyomuzda, kişinin fiziksel bedenine ve numerolojik haritasına uygun, birebir eğitmen ile özel bir program sunuyoruz. Bununla birlikte nefes, meditasyon ve enerji çalışmaları ile bedenimizle ve nefesimizle bağ kurmayı öğreniyor, günlük yaşantımızda doğru nefes almadığımızı hatta neredeyse nefesimizi tutarak yaşadığımızı fark ediyoruz. Yarım saatlik bir basit yogi nefesi çalıştığımızda bile ders sonunda öğrencilerimizin verdiği tepki “Hocam, ben hiç nefes almayı bilmiyormuşum.” oluyor. Böylece zaman içinde daha dingin bir zihin, daha kalpten bir bağlantıyla, yaşamla bir olma halini deneyimlemeye başlıyor, karşımızdaki her şey ve herkesin (Kioo’nun da kelime anlamı olan “yansıma” ile) kendi yansımamız olduğunu bilip, kendiyle daha mutlu insanlar haline geliyoruz. Yoga, kişinin kendine giden yolda en büyük destekçisidir. Dört elementin adı ile var edilmiş dört adet stüdyomuz var: Toprak, su, ateş ve hava… Pratiğin içeriğine ve temasına göre o stüdyoda ders yapıyoruz. Öğrencilerime ve üyelerime hep söylediğim bir şeyi burada da paylaşmak isterim: Yogaya başladığınız yaşta kalırsınız.

 

Programlarınıza kimler katılabilir? Katılmasını önermediğiniz bir grup var mı?

Yoga, kişinin kendi içine yaptığı yolculuktur ve yoga herkes içindir. Bir spor aktivitesi olarak baktığımızda zaten normal hayatında aktivitesi olan herkes gelip yoga yapabilir. Uzmanlık programları ile kendini daha çok geliştirip bu pratiği profesyonel olarak yapmayı tercih edebilir. Eğer ki kişilerin ciddi sağlık ve fiziksel problemleri var ise, uzmanlık programları için doktorlarına danışmalarını söylüyoruz. Günümüzde birçok doktor artık hastalarına yoga yapmasını tavsiye ediyor.

 

Çetin Çetintaş öğretmenimiz, Kırklareli’nde kırk üç dönüm arazi üzerine, dünyanın dört bir yanından yogilere de buluşma noktası olan “Kioo Retreat Center” adında bir inziva merkezi inşa etti. Çok büyüleyici bir atmosferi var, Uzak Doğu’ya gitmenize gerek kalmıyor. Mutlaka görülmesini tavsiye ediyorum.

 

Uzmanlık programlarının yanında atölyeler, festivaller ve buluşmalar da düzenliyorsunuz. Bunlar neler oluyor? Gelecek etkinliklerinizde neler yer alacak?

Enstitümüzde yoga dersleri dışında workshoplar, kadın/erkek çemberleri ve çok çeşitli atölyeler de yapıyoruz. YogaKioo Türkiye bünyesinde her yıl, yogaseverleri bir araya getiren, Türkiye’nin en büyük ve köklü yoga festivali ve etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Bu yıl dokuzuncusu “Kioo Retreat Center”da yapılıyor. Çok kıymetli eğitmenlerimiz, hocalarımız var. Alınan her bilgi çok değerlidir. Bizler de yaptığımız bu çalışmalarla bilgiyi, almaya hazır olana ulaştırmaya çalışıyoruz. Amacımız kendi yolumuzda kendi tekamülümüzü tamamlarken, yaşamış olduğumuz bu ortak dünyada, aslında hepimizin aynı olduğu, aynı duyguların içinden geçtiğimiz bilinciyle tüm kimliklerimizi dışarıda bırakarak bir paylaşım alanı yaratmak. Yakın zamanda 280 saat yoga uzmanlık programımızın ilk modülünü tamamladık. Çetin öğretmenimizle iki tane muhteşem ateş ve toprak elementi workshop’u gerçekleştirdik. “Somatik Yaklaşımlı Yoga Uzmanlık Programı” ve “Kalbin Şifası” workshop’unda kırk kadın birlikte kalpten kalbe dokunduk. Bütün bu programların tekrarı ve çok daha fazlası önümüzdeki süreçte YogaKioo Çankaya’da tüm yogaseverlerle buluşmaya devam edecek.

 

Yoga kelimesi Sanskrit dilinde “yuj” kökünden gelir ve “bütünleşme, birleşme” anlamı taşır. Kendini gerçekleştirmeyi, sonsuzu deneyimlemeyi ve bunun sonucunda öz benliğine ulaşmayı hedefleyen bu yolda bizle birlikte yürümeyi isteyen herkesi evime, YogaKioo Çankaya’ya davet ediyorum.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.