© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Vajinismus ve Vajina Estetiği

Vajinismus ve Vajina Estetiği

Kadınların kendisini kolay ifade edemediği bir alan olan vajinismus ve vajina estetiği hakkında birçok eğitim alan Ebru Zülfikaroğlu ile bir sohbet gerçekleştirdik, kendisinden önemli bilgiler aldık…

Biraz kendinizden ve mesleki geçmişinizden bahsetmenizi istesek neler söylersiniz?

1971’de Mut’da doğdum. 1989’da TED Ankara Kolejini, 1995’de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. 2001 yılında Numune Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanlığı’mı alarak işe başladım. 2001-2002 yıllarında Yale Üniversitesi Reprodüktif Endokrinoloji ünitesinde “İmplantasyonda HOX A10 genin ekspresyonu” ile ilgili moleküler düzeyde çalışmalarda bulundum. Daha sonra 2004 yılında Zekai Tahir Burak Hastanesinde Kadın Doğum Uzmanlığı’mı aldım. Zekai Tahir Burak Hastanesinde Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik), İnfertilite (Kısırlık), IVF (Tüp Bebek), Menopoz, Jinekoloji ve Endoskopik Cerrahi ünitelerinde çalıştım. 2009- 2010 yıllarında CISED’in eğitim programına katılarak Cinsel Terapist oldum. Halen Ankara Tunus Caddesi’ndeki özel kliniğimde danışanlarımı kabul ediyorum. Genel Cerrahi uzmanı Doçent Doktor Barış Zülfikaroğlu ile evliyim.

 

Sizce Türkiye’deki kadınlar kadın doğum ve kadın hastalıkları konusunda ne kadar bilgililer? Kendilerini bu konuda rahatça ifade edebiliyorlar mı?

Kesinlikle kadınlarımızın eğitim düzeyi ile alakalı bir durum söz konusu. Ancak kadınlarımız kolayca jinekolojik problemlerini paylaşamıyor çoğu zaman görmezden geliyor. Bu konuda benim gibi tüm jinekologların ortak önerisi cinsel aktif her bayanın hiçbir jinekolojik problemi olmasa da en az her yıl bir kere jinekolojik muayene olması ve smear testi yaptırmasıdır. Tabii bayan jinekolog ve aynı zamanda cinsel terapist olmam danışanlarımın bana ulaşmasını oldukça kolaylaştırıyor.

 

Sizi diğer jinekologlardan ayıran çok önemli bir özelliğiniz var, vajinismus ve vajina estetiği ile ilgileniyorsunuz. Bu konularda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz? 

Vajinismus ve vajina estetiği sorunları olan kişiler bu sorunlarını en yakınlarıyla bile paylaşamazlar. Konunun çok özel ve gizli olması nedeniyle internet ortamında son derece ayrıntılı ve titiz araştırmalar sonrasında bana ulaşırlar. Aslında onların doktoru olduğum kadar sırdaşları da oluyorum ve bu durum itiraf etmeliyim ki, kendimi çok özel hissetmeme neden oluyor.

 

Örneğin vajinismuslu çiftlerim o kadar çaresiz ve yıpranmış olarak bana gelirler ki. Çoğu zaman kendilerine ve birbirlerine olan güvenleri bitmiş ve boşanma noktasındayken bana başvururlar. Çünkü sıklıkla kendiliğinden bu problemin geçeceğini düşünürler. Oysa vajinismus istem dışı ve kişilerin bilinçaltındaki korkuları ile geliştiği için kendiliğinden çözüme kavuşması imkansızdır..

 

Çoğu zaman terapi sürecinde, üç veya dört seansta çözüme kavuşunca da mutluluk gözyaşlarıyla kliniğimizden ayrılırlar. Vajinismuslu çiftlerin sıklıkla söyledikleri sözler benzerdir: “Ebru hanım, siz bizim hayatımızdaki sis perdesini kaldırdınız ve sayenizde evliliğimizi kurtardık, size minnettarız!” şeklindedir. Bu sözleri duymak benim için çok büyük mutluluk ve ortalama 3- 4 ay sonra bu çiftlerden aldığım gebelik haberleri de bu mutluluğumu ikiye katlıyor.

 

Size vajina estetiği için başvuran danışanlarınız ne gibi şikayetlerle yanınıza geliyor?

Bu grupta çok geniş spektrumlu yaş ve şikayet tablosu olan danışanlarım oluyor. Dış genital organlarının ileri derece sarkma, büyüklük, renk değişimi ve asimetrik olması özellikle yirmili yaşlardaki gençlerin en sık problemi. Genelde 13-14 yaşlarda hormonların etkisiyle oluşan bu görüntü bozukluğu çoğu zaman dar kot, bikini, iç çamaşırı giyildiğinde rahatsızlık hissi oluşturur. Aynı zamanda bu bölgenin bir türlü kuru kalmamasına bağlı tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara da zemin hazırlar.

 

Doğum yapmış bayanlarda ne gibi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor?

Tabii, doğum sürecinin zor olması, iri doğum, forsepsli doğum gibi durumların sonucunda vajina genişleyip, bütünlüğü bozulabiliyor. Doğum dikiş izleri de istenmeyen bir görüntüye neden olabiliyor. Zamanla cinsel birliktelikte alınan keyfin azalması ve kadının eşine karşı kendi eksik hissetmesine yol açabiliyor. Başlangıçta çok önemli bir problem gibi olmasa da zamanla çiftlerin birliktelikleri bu süreçten etkilenebiliyor.

 

Sadece Ankara’dan değil tüm Türkiye’den ve yurtdışından gelen danışanlarınız olduğunu biliyoruz. Acaba mesleğinizle ilgili ileriye yönelik hedefleriniz nelerdir?

Şu ana kadar tedavi ettiğim tüm kişiler benim için son derece özel bir yeri vardır. Bundan sonraki meslek hayatımın her gününde de, ilk günkü heyecanım ve enerjimle danışanlarıma yardım elimi uzatmak ve onların mutluluğunu hissetmek en büyük hedefim.

 

Tunus Caddesi 55/6
Kavaklıdere Ankara
Tel: 0(312) 466 66 05
www.evakadinsagligi.com

 

[nggallery id=1170]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.