© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Tek Kişilik Bankacılık

Tek Kişilik Bankacılık

Aktif Bank Ankara Özel Bankacılık Şube Müdürü Bercis Bodur, bankanın gelişiminden ve vizyonundan yola çıkarak özel bankacılığı ve yaklaşımları ele alıyor.

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz? Eğitimleriniz, çalışmalarınız neler?

1976 Samsun doğumluyum. Lisans eğitimimi Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde tamamladım. İş hayatına 1999 yılında Eskişehir’de başladım. Yirmi üç yıllık iş hayatı geçmişimin büyük bir bölümünü yerli ve yabancı sermayeli bankaların yatırım bölümlerindeki görevlerim oluşturuyor. Piyasaların farklı bir yöne evrildiğini gördüğümde özel bankacılık serüvenim başladı. 2020 yılından bu yana Aktif Bank bünyesinde Ankara Özel Bankacılık Şube Müdürü olarak görev yapıyorum. Evliyim ve biri kız, diğeri erkek olmak üzere ikiz annesiyim. Değişime açık ve yenilikçi yanımı çok seviyorum. Her zaman ne istediğini bilen biri oldum. Kolay pes etmem ama olmuyorsa kendime yeni hedefler, yeni yollar aramayı seçerim. Hayatımın genelinde disiplinli ve kararlıyımdır.

Özel bankacılık nedir?

Özel bankacılık bölümü, genel olarak bildiğimiz banka şubelerinden biraz daha farklı hizmet veren şubelerdir. Karşılıklı güvene dayalı ilişkiler kurarak, müşterilerimizin yatırım tercihlerini ve beklentilerini dinler, kişiye ve ihtiyaçlara göre hizmet vermeye çalışırız. Müşteri temsilcisi arkadaşlarım ve ben tüm dünyadaki gelişmeleri yakından takip eder, araştırma ekiplerimizin raporlarını da dikkate alarak müşterilerimizi anlık bilgilendirmeye özen gösteririz. Özel bankacılık aktif ve hızlı hareket etmeyi gerektirir. Örneğin; “Şu dosyayı akşam incelerim.” gibi bir lüksümüz yoktur. Piyasanın hızı ile senkronize bir şekilde davranmamız gerekir. Bu noktada müşterimizi iyi tanımak, ne istediğini bilmek ve zamanı geldiğinde bilgilendirmek kilit rol oynar.

Özel bankacılığın bilgi, tecrübe, piyasa analizi ve öngörüsü dışında bir iletişime dayalı olduğuna inanıyorum. Evimize gelen misafirimizi nasıl ağırlıyorsak, müşterilerimizi de öyle ağırlamaya çalışıyoruz. Tıpkı evimize gelen misafirlere yaptığımız hazırlıklar gibi, özel bankacılıkta da müşterilerimizin karşısına hazırlıklı bir şekilde çıkarız. Aktif Bank da tam olarak böyle bir banka. Müşterisine kulak veren, her yönü ile insan odaklı…

Aktif Bank’ı biraz anlatabilir misiniz? Dünden bugüne nasıl gelişti? Vizyonu nedir?

Aktif Bank, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olarak varlık gösteriyor. Bankamız, yatırım bankacılığını yeniden yorumladığı inovatif iş modelleri ve teknoloji yatırımları ile Türkiye’nin en kapsamlı finansal teknolojiler ekosistemi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bunun yanında müşteri odaklı bir yaklaşımla; iştirakleri ve iş ortaklarıyla birlikte 10’un üzerinde iş kolunda krediden sigortaya, ulaşımdan kart hizmetlerine, ödeme sistemlerinden eğlence dünyasına kadar geniş bir yelpazede hayatın üç yüz altmış derece her noktasında on milyondan fazla müşterisine hizmet veriyor. 

Türkiye genelinde ise on üç şubemiz var. Bu şubelerden, ağırlıklı olarak kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılığa odaklanıyoruz. Sunduğumuz hizmeti ilişki bankacılığı ifadesiyle tanımlamak doğru olur. Bizim için müşterilerimizin ihtiyaçları önde gelir. Ürün satmaya değil, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırız. Perakende bankacılık tarafında ise ülkemizin dört bir yanında müşteri gereksinimlerine göre dijital ve fiziksel hizmeti birleştirerek yaygın bayi ağı ile perakende sektörlerde ekonomiyi destekliyoruz.

Özel bankacılık tarafındaki vizyonumuzu biraz daha detaylı anlatmak gerekirse, yakın zamanda hayata geçen ve özel bankacılığa bakış açımızı temsil eden “tek kişilik bankacılık” konseptimizden bahsetmek isterim. Aktif Bank’ta odağımız her zaman müşterimizdir; yaşattığımız, özel ve yegâne deneyimlerdir. Yani, özel olan bankanın kendisi değil, müşteridir; önceliğimiz her zaman kendilerine ne kadar biricik olduklarını hissettirmektir. Herkese aynı şablonu uygulamak, herkese aynı yaklaşımı göstermek yerine herkes için ayrı bir “özel” banka olmayı önemsiyoruz. Müşterilerimize her konuda açık olmayı ve tüm resmi görmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Bilgiyi paylaşırken vakit kaybetmemek, oyalanmamak, hızlı olmak bizim için büyük önem taşıyor.

Daha önce de belirttiğim üzere Aktif Bank olarak Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankasıyız, yüzlerce çalışanımız var ve müşterilerimize tüm çalışanlarımızın dünyada sadece tek onlar için hizmet verdiği hissini yaşatmak önceliğimiz. İşimizi yatırım bankacılığının sağladığı uzmanlık ve geniş perspektifle yapıyor, müşterilerimizi hedeflerine güvenle ulaştırıyoruz. Özetle, Aktif Bank’ta müşterilerimiz her ortak hareketimizde, bir bankanın tüm gücünü hissediyor.

Aktif Bank’ın Ankara’daki yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Aktif Bank olarak Başkent’te iki şubemiz ile hizmet veriyoruz. Kurumsal şubemiz, 2012 yılından bu yana on yıldır hizmet veriyor. Özel bankacılık şubemiz ise 2020 yılında faaliyete geçti. Bildiğiniz gibi 2020 yılında dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde zorlu bir mücadeleye adım atıp, özel bankacılık şubemizin kapılarını açtık. Zorlu şartlara rağmen elde ettiğimiz büyüme ile çok başarılı bir ivme kazandık. Yakın zamanda ise şubemizin tüm mimari ve kreatif dizaynını yeni özel bankacılık konseptimiz olan “tek kişilik bankacılık” vizyonu paralelinde yeniledik. Müşterilerimizi yeni kurumsal kimliğimizle karşılamak bize büyük heyecan veriyor.

Dijitalleşmeyi doğru yapabilen bankaların bir adım önde olduğu biliniyor. Dijital dönüşüme Aktif Bank’ın yaklaşımı nasıl?

Aktif Bank’ı; bir yatırım bankası olmanın ötesine geçen, ülkemizin en kapsamlı finansal teknolojiler ekosistemi olarak tanımlıyoruz. Odağımızda bankamız ve onun teknik, organizasyonel becerileri bulunuyor. Sigortadan portföy yönetim şirketlerine, biletleme uygulamasından ulaşım sistemlerine, uluslararası para transferinden fatura ödeme kuruluşuna kadar zengin bir servis yelpazemiz var. Bunun yanında değişen bir dünya, hayatın her alanına nüfuz eden dijitalleşme var. Dijital dönüşüm hızlanırken ve regülasyonlar da bu yönde değişirken, biz en iyi deneyime hizmet eden işler yapmak zorunda olduğumuzun farkında olarak yol haritamızı çiziyor, yatırımlarımızı buna göre şekillendiriyoruz.

Kadınların sektörünüzdeki ve iş dünyasında varlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Toplumun yüzyıllardır kadına biçtiği rol, bugünün iş dünyasında kadınlar için dezavantajlar yaratabiliyor. Çocuklarına ve ailesine karşı sorumluluklarını hem doğası hem de kendisine atanan rolü gereği, her şeyin önünde tutan bir kadın, en azından belli bir dönem iş yaşamında dezavantajlı duruma düşüyor. Bu ciddi ve çok önemli sorumluluğu sırtlanan kadınlar, üzerine bir de iş yaşamındaki mücadelelerle de başa çıkması gerektiğinde elbette güçlük çekebiliyor. Bu durum özellikle üst yönetimdeki istihdam rakamlarına da yansıyor. Örneğin; bankacılık sektöründe çalışanlarda yüzde elli bire kırk dokuzluk bir oranla, kadın çalışanların fazla olduğunu görsek de üst yönetimde bu oran ne yazık ki yüzde on beşlere düşüyor. Bu veriler eşliğinde, Aktif Bank’ı ayrı bir yere konumlandırmalıyız. Bugün bir kadının liderlik ettiği Aktif Bank’ta altı kadın genel müdür yardımcımız görev yapıyor. Üst yönetimde kadın erkek dengemiz yarı yarıya. Ben de böyle bir yapı içerisinde görev yapmaktan bir kadın olarak gurur duyuyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.