© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Şık ve Modern Tasarım: Esra Kazmirci

Şık ve Modern Tasarım: Esra Kazmirci

Alanında başarılı projelere imza atan İç Mimar Esra Kazmirci, Zekeriyaköy’de dört kişilik bir aile için tecrübeli dokunuşlarıyla tasarladığı şık ve modern bir ambiyansa sahip dört katlı müstakil villanın tasarım ve dekorasyon sürecini anlatıyor.

Esra Kazmirci Mimarlık Ofisi’nin son projelerinden olan Zekeriyaköy’deki dört katlı müstakil villa, dekorasyonuyla sade bir şıklığı baz almış. Aksesuar ve sanat eserleriyle renklendirilen evin dış mekanlara olan açılımı evi daha da keyifli bir hale getiriyor.

 

Sanayi, gayrimenkul ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren ev sahiplerinin eski evi de aynı sitede yer aldığı için bu semt, onların vazgeçilmezleri haline gelmiş. Esra Kazmirci Mimarlık Ofisi’nin tasarladığı bu yeni evde, ev sahipleri 2019 yılının mayıs ayında oturmaya başladı. Evin sahibi dört kişilik ailenin on dokuz yaşlarında bir oğlu ve bir kızı var. Bunun yanı sıra hayvansever ailenin Moly, Daisy, Chi Chi ve Charlie isimli dört köpeği; Alanso ve Felix isimli iki kedisi ve de balıkları var.

 

İç Mimar Esra Kazmirci, modern bir mimariye sahip evin tasarım ve dekorasyon sürecini; “2002-2004 yılları arasında inşa edilmiş, projesi ve uygulaması Neslihan Bayır ve İlkay İçmez’e ait olan Bayır Konakları’ndaki villa, dört yüz elli metre kare ve dört katlı. Zemin katta; televizyon odası ve barın bulunduğu geniş bir alan, çalışma odası, spor alanı, çamaşırlık, misafir yatak odası ve banyosu, hizmetli odası ve banyosu yer alıyor. Giriş katta; ana salon, mutfak ve misafir tuvaleti var. Birinci katta; genç kıza ait yatak odası ve çalışma bölümü, ebeveynlere ait giyinme odası, banyo ve yatak odasını içine alan geniş bir süit ve kat banyosu bulunuyor. Çatı katını ise delikanlının Londra’dan geldiğinde kullanması için içinde banyosu bulunan bir süit haline getirdik.

 

Ev sahipleri bize Houzz web sitesinden ulaştılar. Ocak 2018’de projeler çizilmeye başlandı. İki aylık bir çalışmadan sonra Mart 2018’de inşaata başlandı. Eve ilk girildiğinde cephesi tamamlanmıştı. Biz içerisi kaba inşaat halindeyken evi ele aldık. 4 x 11m’lik havuz inşaatına da eş zamanlı olarak başlandı. İç düzenleme müşterimizin öncelikleri doğrultusunda planlandı. Ev çok ferah ve güzel bir doğa manzarasına sahip olduğu için ana salonu koridordan ayırmadık. Zeminde açık renk malzeme seçildi. Islak hacimler dışındaki mekanların hiçbirinde asma tavan uygulaması yapılmadığı için yükseklik kaybı da olmadı. Gerekli yerlerde bronz ayna ve İtalyan cam uygulanarak mekanlardaki genişlik ve şeffaflık algısı vurgulandı. Ev sahipleri sadelikten yana olduğundan gerekli alanlarda dekoratif objeler kullanıldı. Dekorasyon tarzı için modern, sade ve şık diyebiliriz. Asma tavan uygulamasından kaçınıldığı için genel aydınlatmalar, sıva üzeri spotlar ve sarkıtlar ile çözüldü. Bunun yanı sıra dekoratif aydınlatma aplikler ve gizli led sistemi kullanılarak ambiansa şıklık getirildi. Ana salon ve ebeveyn yatak odasında bronz rüstikler kullanılarak matafyonlu fon perdeler tercih edildi. Mutfak, misafir tuvaleti, genç kız odasında jakuzi kullanımına gidildi. Bar katında teras ve havuzu kucaklayan manzarayı kapatmamak adına tül veya perde istenmedi. Ana salonda Fransız balıksırtı meşe lamine parke, giriş ve mutfakta mermer, odalarda yine Fransız meşe lamine plank lamine parke, ıslak hacimlerde ise porselen seramik tercih edildi. Salon oturma ve yemek grubunda ipek karışımlı yün halı, pencere önü diğer oturma grubunda ise yün dokuma halı kullanıldı. Çatı katında ise duvardan duvara yün halı yapıldı. Ana salonda yemek bölümü büfe arkasında asılı duran tablo Haluk Akakçe’ye, misafir tuvaletindeki Feyza Ketenci’ye ve ebeveyn yatak odasındaki yağlı boya tablo ise Ali Candaş’a ait.

 

Evin dekorasyon alışverişi; Mozaik Design, Moda Bagno, Four & More, Livingstore, Harrods, Ms. Sparkle, Studio Fav ve Zara Home’dan yapıldı. Bizim tasarımını üstlendiğimiz evin de yaklaşık beş yüz metrekare alana sahip bir yeşil alanı bulunuyor. Salon ve mutfak çıkışlarının açıldığı terasta, yemek ve küçük bir oturma grubuna yer verildi. Zemin kat terasta ise L şeklinde bir oturma grubu ve açık şömine alanı var. Bu evde mimarisiyle ilgili en sevilen ayrıntı olarak mutfak sedirinde oturduğunuzda bahçedeki balık havuzunu ve sebze bahçesini sayabiliriz. Sade ama şıklıktan ödün vermediğimiz evi, 2019 yılının Nisan ayı başında teslim ettik.” sözleriyle anlatıyor.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.