© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

O’ndan Kaçmaz

O’ndan Kaçmaz

Televizyon dünyasında olup biten en komik, en trajik, en ilginç, en sansasyonel, en gözden kaçanları gözden kaçırmayıp bize aktaran başarılı gazeteci ve televizyoncu…
Medyatik programıyla bizi ekranlara bağlayan Yüksel Aytuğ ile televizyon dünyasını konuştuk…

Öncelikle kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Yüksel Aytuğ
: 25 Ağustos 1963’te Sivas Hafik’te dünyaya geldim. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. 1984 yılında Türk Haberler Ajansı’nda spor muhabiri olarak gazetecilik mesleğine başladım. Pek çok yazılı ve görsel medya kuruluşunda muhabirlikten editörlük, müdürlük ve genel yayın yönetmenliğine kadar çeşitli kademelerde görev aldım. Sporun yanı sıra ekonomi ve magazin bölümlerinde çalıştım. Televizyon programlarında editörlük, danışmanlık ve sunuculuk yaptım. Şu anda Sabah Gazetesi’nin Günaydın ekinde “Yakından Kumanda” adlı televizyon eleştiri köşesini hazırlıyor ve Kanaltürk’te yayınlanan “Medyatik” programını hazırlayıp, sunuyorum.

Sizce medya tarafsız mıdır? Siz kendinizi tarafsız buluyor musunuz?
Y.A:
Dünyanın her yerinde, tarihin her döneminde siyaset medyayı, medya da siyaseti kullanmak için olağanüstü çaba harcamıştır. Basının dördüncü erk olarak kabul edilmesi, her siyasi iktidarın iştahını kabartmıştır. Zaman zaman her iki taraf da birbirinin etki alanlarına nüfuz etmeye çalışmıştır. Bu son derece doğaldır. Ama gazetecilik bir “misyon” mesleğidir. Bunu yerine getirebilmesi için bir gazetecinin fikri ve ekonomik özgürlüğe ihtiyacı vardır. Bunların sağlandığı ortamlarda ancak gazetecilik yapılabilir. Gazeteci, her kişiye ve kuruma eşit mesafede kalmak mecburiyetindedir. Ben şahsen, öyle olmaya gayret ediyorum.

Medyada yer almanızı sağlayan ilk proje neydi?
Y.A
: Üniversitede gazetecilik eğitimi aldığım günlerde aynı zamanda Türk Haberler Ajansı’nda spor muhabiri olarak çalışıyordum. Medya sektörü ile ilk tanışıklığım bu sayede oldu. Ancak jürisinde görev aldığım ATV’de yayınlanan Akademi Türkiye yarışması, çok daha geniş bir kitle tarafından tanınmamı sağladı.

Kanaltürk’teki Medyatik programınızdan bahseder misiniz? Bu programın farkları nelerdir?
Y.A:
Medyatik, televizyonun içinde televizyonu anlatan ve kritik eden bir program. Haftanın televizyon aktüalitesi, konukların da katılımıyla bu platformda tartışmaya açılıyor. Özetle, Yakından Kumanda köşesinin görsel mecraya taşınmış hali olarak nitelenebilir.

Programınızın izleyicilere gönderdiği mesajlar nelerdir?
Y.A
: Televizyonda doğruların altını daha kalın bir çizgi ile belirginleştirmek, yanlışların üzerine çarpı atmak, sektörde izleyici ve diğer aktörler arasında köprü oluşturmak.

Okuyucu ve izleyici kitlenizin size geri dönüşleri nasıl?
Y.A
: Muhteşem… Bin, bin beş yüz kadar gönüllü “ekran hafiyesi” yetiştirdik. Onlar her akşam bizim için ellerine kağıt kalem alıp, televizyonun karşısına geçiyorlar. Gördükleri hataları, güzellikleri, dikkat çekici olayları yorumlayıp, bize ulaştırıyorlar. Böylelikle ekran başında daha seçkin ve seçici bir izleyici topluluğu yarattığımızı düşünüyorum. Zira sektörün, ancak kalite talep eden izleyiciler sayesinde ıslah olacağına inanıyorum.

Okan Bayülgen’ in filmi Kanalizasyon, televizyon programlarına ağır eleştirilerde bulunuyor… Siz film ve eleştiriler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Y.A:
Filmin içinde son derece doğru tespitler var. Okan zaten tüm programlarında alttan alta televizyon eleştirisi yapan bir isim. Filmi cazip kılmak ve mizaha bulamak için bazı olaylar abartılmış olabilir. Ama özünde çok doğru mesajlar verdiğine inanıyorum.

Son zamanlar başarılı olan dizilerin romandan uyarlanmış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Y.A:
Bunlar, yapımcılara bir anlamda “garanti” sağlıyor. Türk insanının okuyup, sevdiği eserleri diziye dönüştürmek, “test edilip, onaylanmış” bir ürünü yeniden ısıtmak anlamına geliyor. Bu yeni akım, televizyonculuğa ivme kazandırdığı gibi, edebiyat klasiklerimizin daha geniş bir kitle tarafından tanınmasına da vesile oluyor.

Türk yayın kuruluşlarının programları arasında en beğendiğiniz hangisidir?
Y.A
: Diziler arasında Kurtlar Vadisi, Ezel, Canım Ailem, Aşk Bir Hayal, şov programları içinde Beyaz Show ve Okan Bayülgen’in programları, tartışma programları içinde Siyaset Meydanı, yarışmalar arasında Yetenek Sizsiniz Türkiye’yi, gündüz yayınları içinde Derya Baykal ve Nükhet Duru’nun yaptığı programları beğeniyorum.

Geleceğe dönük projeleriniz nelerdir?
Y.A
: Şu andaki en büyük sorumluluğum, günlük yazılarımı ve haftalık televizyon programımı bana inanan ve güvenen insanları tatmin edecek şekilde sürdürmek. Çok büyük ideallerim ve dev beklentilerim yok. Şimdilik sadece işimi iyi yapıp, evimin önünü süpürmeye özen gösteriyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.