© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Mutlu Bir Eğitim Hayatı İçin Mutlu Adımlar Anaokulu

Mutlu Bir Eğitim Hayatı İçin Mutlu Adımlar Anaokulu

Mutlu Adımlar Anaokulu’nun kurucusu Esra Arat’a çocuk eğitimi ve okul öncesi eğitimin incelikleri hakkında merak edilen soruları sorduk. Deneyimi ve ince ince planladığı eğitim programıyla fark yaratan eğitimci Esra Arat içtenliği ve birikimiyle merak edilenleri MAG okurları için cevapladı.

Çocuklarla olan mesleki serüveniniz nasıl başladı anlatabilir misiniz?

Hacettepe Üniversitesi’nde Psikoloji lisansımı tamamladıktan sonra Gelişim Psikolojisi üzerine yüksek lisans yaptım.  Yüksek lisans tezim 3-6 yaş arasındaki çocukları kapsayan bir çalışmaydı. Bu yaş grubuyla yaptığım çalışma benim çocuklarla olan güzel ve keyifli iletişimimi fark etmemi sağladı. Sonra onlar için yararlı ve doğru bir şeyler yapmak istedim. Bu şekilde başladı.

 

20 yıldır bu mesleği en güzel şekilde icra ediyorsunuz. Peki, bu noktaya nasıl geldiğinizi biraz anlatır mısınız?

4 yıl sorumlu müdür olarak anaokullarında çalıştım ve ardından Yeni Ufuklar Anaokulu’nun kurucu ortaklarından biri olarak 11 yıl görev yaptım. Daha sonra 2007 yılında deneyimlerimi bilgilerimle birleştirip sergilemek amacıyla Mutlu Adımlar Anaokulu’nu kurdum.

 

Deneyimleriniz ve olumlu referanslarınız yadsınamaz. Ancak bulunduğunuz şehir, semt hatta civar yerlerde birçok okul öncesi kurum var ki bazıları markalaştılar. Mutlu Adımlar Anaokulu’nun diğerlerinden farkı nedir?

Anaokulumuzun ayrıcalıkları ve eğitim tekniği oldukça özel, şu şekilde maddeler halinde özetleyebilrim.

•  Anaokulumuzda Montessori, Reggio Emilia, Waldorf gibi modelleri;  çoklu zeka kuramı, aktif öğrenme, yapılandırmacılık gibi yaklaşımları ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın yenilenen okul öncesi eğitim programını sentezleyerek okulumuzun eğitim uzmanları tarafından hazırlanan çocuk merkezli bir eğitim programı uygulanmaktadır.

•  Çocuklarımızın ilköğretim dönemine geçerken hem kolaylık hem de el becerisini ve zeka gelişimini destekleyici İngilizce, drama, satranç, müzik, jimnastik, yoga, seramik dersleri mevcuttur. Bununla birlikte katılımını isteğe bağlı tuttuğumuz bale ve yüzme kursları bulunuyor.

•  Bizim için eğitimde aile katılımı çok önemlidir. Okulumuzda attığımız mutlu adımları ailelerimizle pekiştirmek hedeflerimizin başında geliyor.

•  Ayda iki defa doğayı ve hayvanları, tarihi, eğlenceyi, meslekleri ve mekânları öğrenebilecekleri gözlem gezileri gerçekleştiriyoruz. Bunlar çocukların yatkınlığını ve meslekleri tanıma konusunda oldukça önemli aktiviteler.

•  Anaokulumuzun serasında oluşturulan kış bahçesinde çocuklarımız kendileri meyve sebze tohumlarını dikip, onları sulayarak büyümelerini ve gelişmelerini takip edebiliyorlar ve tabiî ki en keyiflisi onları yemek oluyor.

•  Yaz bahçemizde de havalar ısındığında eğlenceli vakitler geçirdiğimiz gibi mevsim değişikliklerini gözlemleyebiliyoruz.

Son dönemlerde tartışılan konu eğitim sisteminde yapılacak değişiklik ve okul öncesi eğitimine başlama yaşı ile ilgili gelişmeler. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?  

Mutlu Adımlar Anaokulu 3-6 yaş arasında çocukların çevreleriyle ve akranlarıyla iletişim yeteneklerinin güçlü olduğu, kendilerine olan güvenin arttığı, ilköğretime hazır ve okulda daha başarılı olduğu, daha yaratıcı ve sorunlara yönelik çözüm önerileri sunabilen bireylerin yetişmesini öngören bir okul öncesi eğitim kurumudur. Bundan dolayı okul öncesi eğitimin önemi ve gerekliliği hiçbir şekilde yadsınamaz. Bununla birlikte okul öncesi eğitim zorunluluk değil 0-6 yaş için hayati görülmelidir. Bu konuda aileleri doğru bir okul öncesi eğitimle çocuklarını hazır hale getirmelerini öneriyorum.

 

Rafet Canıtez cad. Rasih Kaplan sok. Arslan Villa No:8 Oran/Ankara
T: 0 312 491 99 96-97 – F: 0 312 491 99 06
www.mutluadimlar.com – facebook.com/MutluAdimlarAnaokulu

 

[nggallery id=1172]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.