© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Modern Açılır Tavan Sistemleri: Optimal Winter Garden

Modern Açılır Tavan Sistemleri: Optimal Winter Garden

Birçok ülkeye yaptıkları ihracatla, kendi patentli tasarımları ve başarılı yapılarıyla sektörde isimlerinden söz ettiren Optimal Winter Garden CEO’su Ege Akbulut, başarılarına değinirken 2022’nin bahçe ve teras trendlerini MAG Okurlarına aktarıyor.

Optimal Winter Garden’ın faaliyet alanları ve projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

2000 yılından beri birçok iç ve dış mekâna özel açılır-kapanır tavan, cam perde sistemi üretimi ve uygulaması yapıyoruz. Başta ABD’de bulunan 8000 m2 büyüklüğündeki fabrikamızın getirdiği yüksek teknolojili üretim olanakları ve yirmi iki ülkeye ihracatımız olmak üzere,  Rolling Roof Plus gibi tamamen kendi patentli tasarımımız olan katlanabilir tavan mekanizmaları, wind screen (rüzgâr perdesi), pergola tente ve açılır cam tavan sistemleriyle kullanıcıları yüksek katma değerli çözümlerimizle buluşturmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Birçok mekânın ve özel yaşam alanının olmazsa olmazları arasında yer alan wind screen, alüminyum ve camın mükemmel uyumunun, yüksek teknoloji ile buluştuğu en son noktadır. Wind screen’in kullanım alanları; restoran, kafe, kış bahçesi, teras, balkonlar, havuz çevresi, kısacası rüzgâr perdesine ihtiyaç duyulan tüm alanlardır. İstenilen yüksekliğe ayarlanabilme özelliği sayesinde dış ortamlarda, iç mekân rahatlığına maksimum düzeyde sahip olabilirsiniz. Yarı saydam yapısı ve yalıtımlı temperli cam özelliğiyle yüksek verimlilikte bir ısı yalıtımı ve oldukça etkileyici bir panoramik görüntü sağlar.

Açılır cam tavan ve Rolling Roof Plus ise, oldukça sık tercih edilen, aynı temel işleve sahip, birbirine ikame özellikteki iki benzer açılır tavan sistemidir. Açılır cam tavanda çatının uzaktan kumanda yardımı ile istenildiği oranda açılabilme özelliği bulunur. Kullanılan özel tasarım alüminyum ve yardımcı profiller, sistemin su yalıtımı ve tahliyesi konusunda büyük başarı sağlar. Sistemde bulunan çatı örtüsü şeffaf olarak tasarlanmıştır. Rolling Roof Plus uygulamasının ise açılır cam tavandan en önemli farkı, özel tasarım panellerin katlanma hareketiyle, havalandırma ile gölgelendirmenin aynı anda gerçekleştirilebilmesini sağlamasıdır. Böylece sistem açıkken bile, paneller aracılığıyla yağmur ve kardan etkilenmeden havalandırma yapma olanağı sağlar. 

Bir diğer rağbet gören uygulama ise pergola tente sistemidir. Bioklimatik teknoloji alanında öncü olma özelliğiyle, mekânda bulunan ziyaretçi konforunu maksimum düzeye çıkarır. Normal şartlarda ortamın sıcaklığı, oksijen oranı, ilgili alana yansıyan ışık miktarı gibi alan konforunu etkileyen faktörler, geleneksel yaklaşımlar kullanıldığı taktirde ancak klima ve havalandırma sistemi gibi elektronik cihazlar kullanılarak iyileştirilebilir. Pergola tente sistemindeyse, dış mekânlardaki her türlü hava koşulundan en verimli ölçüde faydalanmak için kullanılan açılır-kapanır mekanizmalar, ısı ve ışık sirkülasyonunun tamamen doğal yollarla kontrol edilebilmesini sağlar. Üstelik, sonsuz renk seçeneği, özel kaplamalı kumaşı ve mimari tasarımıyla, şık bir görünüme sahiptir.

Optimal Yapı’nın başarısındaki en büyük faktör nedir?

Yirmi yılı aşkın süredir günden güne artan marka başarımızın temelinde, aile firması olmanın getirdiği güçlü bağlar ve kullanıcı odaklı, yenilikçi tasarım ve uygulama stratejileri yatıyor. Günümüzün zorlayıcı koşulları nedeniyle kurum içi sadakatin hızla azaldığı birçok firma, üretim ve hizmet kalitesindeki düşüşler nedeniyle ne yazık ki çok sayıdaki müşterisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Optimal yapı olarak üç ortaklı; baba, oğul ve amcadan oluşan köklü bir aile firması olmamız  ve aynı zamanda çalışanlarımızın yüksek liyakat ve sadakate sahip olması neticesinde alanında öncü markaların başında geliyoruz.

Tasarımlarınızda öncelikleriniz neler oluyor?

Gelen kullanıcı taleplerinde her zaman için konfor ve estetiğin bir arada olduğu tasarımlar yaratmaya büyük önem veriyoruz. Ticari mekânların yüksek ziyaretçi sirkülasyonunun getirdiği çeşitli meydan okumalarla ilgili öngörülerde bulunuyor, markamıza iletilen taleplerde önceliklendirilmemişse dahi, kullanıcının yaşayabileceği her türlü olası kullanım zorluğunu baştan hesaba katarak tasarım planlamamızı maksimum kalite ve konfor standartlarını baz alarak gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra, özel yaşam alanlarının sofistike istek ve ihtiyaçlarını da titizlikle değerlendiriyor, kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkaracak çözümler sunuyoruz.

Teras ve bahçe alanlarında en çok ilgi gören ürününüz hangisi? Bu ürünü benzerlerinden farklı kılan özellikler neler?

Rolling Roof Plus, ilk sorunuzda da belirtmiş olduğumuz üzere, özel tasarım panellerin katlanma hareketi sayesinde, geleneksel açılır-kapanır tavan sistemlerinin kesinlikle sunamayacağı ölçüde bir hava ve ışık geçirgenliğini belirleme olanağı sunuyor. Bu özelliğiyle her mevsim ilgi gören ve yüksek üretim hacmiyle önde gelen ürünlerimizden.

Ayrıca, Rolling Roof Plus’ı farklı kılan iki önemli özellikten daha söz edebiliriz. Bunlar; tamamen patentli ürünümüz olması ve ar-ge sürecinde piyasadaki benzer geleneksel ürünlerin tüm dezavantajlı özelliklerinin kapsamlı bir biçimde ele alınarak ortaya %100 kullanıcı dostu bir sistem çıkarmış olmamızdır.

Kullanışlı bir teras tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Terası teras yapan en önemli iki özellik, alanın panoramik manzaraya sahip olması ve hava sirkülasyonunun yoğun olmasıdır. Bu iki özelliğe uygun çatı ve rüzgâr perdesi çözümlerinin tercih edilmesi, uzun vadede kullanım konforu açısından hayati önem taşır. Bir diğer önemli husus da alanın dinlenme mi yoksa sosyal kullanım odaklı mı olması gerektiğine karar verilmesidir.  Dinlenme odaklı bir alanda iklime uygun bitki ve ağaçlar ile bezenmiş az sayıda oturma ya da dinlenme alanı oluşturulurken, sosyal kullanım odaklı bir alanda daha çok bahçe mobilyası veya sofistike oturma grupları tercih edilmelidir. 

Tasarım sürecinde tüm bu detayların uygulamayı yapan firmayla görüşülmesi ve firmanın çözüm önerilerinin dikkate alınması, teras sahipleri açısından oldukça faydalı olacaktır.

Kullanışlı ve konforlu bahçe ya da teraslar için önerileriniz neler?

Son yıllarda sağladığı yüksek konfor ve ergonomi özellikleriyle Rolling Roof Plus ve wind screen çözümlerinin oldukça ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Bahçe ve teras alanlarında gerek estetik görünümleri gerekse her türlü iklim koşuluna uygun bir biçimde kullanılabilme olanaklarından ötürü klasik cam balkon ya da doğrama sistemleri yerine, bu iki sistem sıklıkla tercih ediliyor.

Sunduğumuz sınırsız renk seçeneği ve her mimariye uyarlanabilir tasarım konseptimizle Optimal Yapı olarak kullanıcılarımıza konforlu ve ergonomik sistem çözümleri sunmaktan memnuniyet duyacağız.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.