© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Kerem Hasanoğlu ile Bilinçli Gençler

Kerem Hasanoğlu ile Bilinçli Gençler

Ankara’nın tanınmış ve başarılı genç işadamlarından Kerem Hasanoğlu’yla bir araya geldik. Hasanoğlu, iş yaşamında yakaladığı başarılardan sonra aynı zamanda tüm Türkiye’ye yayılan bir gençlik projesinin de mimarı. Türkiye’de bir ilke imza attı. Tüm gençleri sosyal sorunlara çözüm bulmaları için bir araya getirdi. Peki, genç yaşta böylesine büyük bir projeyi başlatan Kerem Hasanoğlu kimdir? Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi ve projenin resmi yürütücüsü olan Bilinçli Gençler Derneği’nin Genel Başkanıyım. İlk-orta ve lise öğrenimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladım. Bilkent Üniversitesi İşletme ve Bilgi Yönetimi Bölümü mezunuyum. Üniversite öğrenimimden sonra hızla iş hayatına atıldım. Çayyolu’nda faaliyet gösteren Bigchefs Çayyolu’nu ciddi bir yatırımla açtık.

 

“Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi” ile Türkiye’de kısa zamanda büyük bir başarı elde ettiniz. Projenin “Bilinçli Gençleri” Türkiye’nin dört bir yanında proje kapsamında her gün yeni bir proje üretiyor. Peki, “Bilinçli Gençler” kimdir? Bu büyük projenin fikir adamı ve mimarı olarak Bilinçli Gençleri ve projeyi kısaca sizden dinleyebilir miyiz?

Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi, 1,5 yıl önce üniversitelerde başlayıp, yakın zamanda da ortaöğretim ve ilköğretimdeki genç arkadaşlarımızı da dahil ettiğimiz geniş kapsamlı bir projedir. Projeyle gençler çevrelerindeki sosyal sorunların çözümleri için proje üreterek hareket ediyor. Birbirlerinin yaptığı projeleri örnek alan ve kendi farklı projelerini üreten gençler günden güne daha çok ve daha yeni proje fikirleri ile geliyor. Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi’nde yola çıkılan amaç da, tüm gençlerin çevrelerindeki sosyal sorunların çözümünde aktif rol almalarını sağlamaktır. Proje üreten genç arkadaşlarımıza biz “Bilinçli Gençler” diyoruz. Şu anda da çok sayıda üniversitede Bilinçli Gençler Toplulukları kuruldu ve kurulmaya devam ediyor. Bu topluluklar sosyal projeler yapma konusunda ciddi anlamda birbirleriyle yarışır durumda.

Proje 26 Ekim 2010’da eğitim camiasının önemli isimlerinin buluşması ile start aldı. Yakın zamanda da Devlet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Hürriyet Gazetesi ile beraber Bilinçli Gençler Derneği olarak bir protokol imzaladınız. Peki, eğitim ve gençler konusuyla birebir ilişki içinde olan bu isimleri bir araya getirmeyi nasıl başardınız?

Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi’nin amacına hizmet etmesi için ilgili bakanlıklarımızla, YÖK’le ve Hürriyet Gazetesi’yle konuyla ilgili olarak çok sayıdagörüşmeler yapıp toplantılar gerçekleştirdik. Türkiye Bilinçli Gençlik Projesini gerekli mercilere anlattık. İlköğretimden üniversiteye kadar bütün kesimleri kapsayan geniş katılımlı bir konuda ilgili tarafların birlikte hareket etmesinin ciddi anlamda önemli ve faydalı olduğu konusunda hem fikir olduk. Bir ay kadar önce taraflarla bir araya gelip “Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi” protokolünü imzaladık.

Üretilen projelerden bahsedecek olursak, en çok hangi projeler yapılıyor? Projelerden birkaç örnek verir misiniz?

Türkiye’nin çeşitli illerinden hem illerin bulundukları bölge ihtiyaçlarına yönelik hem de ortak ihtiyaçlar doğrultusunda proje önerileri alıyoruz. Mesela nedir, Ardahan Üniversitesi Bilinçli Gençler Topluluğu, Ardahan Kalesi’ne gitti, tarihi alanları ve çevresini korumak için bir seferberlik başlattı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi “Eğitime Destek Projesi” ile sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumundaki lise ve ortaöğretimdeki öğrencilere okul dersleri verdi. Batman Üniversitesi ağaçlandırma ve kan bağışı projeleri yaptı. Kars Kafkas Üniversitesi yine küçükler için tiyatro düzenledi. Üniversiteler dışından Türkiye’nin her köşesinden ilk ve ortaöğretim okullarından da sayısız projeler geliyor.

Bu başarılı projenin yanında ciddi bir yatırımla Bigchefs Çayyolu’nu açtığınızı biliyoruz. Bigchefs Çayyolu’nu ve zengin mutfağını Ankara’da bilmeyen yoktur ama mekanı bir de sizin ağzınızdan dinlesek…

Yatırımımızı ilk yaptığımızda, restoran için böyle bir yatırım fazla diyen çok oldu fakat Ankara’da her yaş grubuna hitap eden ciddi bir kitle için bu yatırımı yaptık. Bigchefs Çayyolu’nun en büyük artısı, her yaş grubuna farklı konseptler sunabilmesi. Bu yüzden değişik yaş gruplarından çok sayıda kişiye hitap ediyoruz. Restoranımız özel kutlamalar, doğum günleri ve benzeri davetlere de ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında Ankara’nın en güzel bahçeli mekanlarından biri olduğumuz için çok fazla tercih ediliyoruz. Bahçenin yanı sıra misafirlerimiz mekanımızın terasında da açık havanın keyfini çıkarabiliyor. Bütün bu farklılıkların yanında mutfağımız Ankara’da bir numara diyebilirim.

Kerem Bey, bu keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz. İş hayatınızdaki tüm çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyoruz…

Ben teşekkür ederim…

 

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.