© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Hedef Doğrultusunda Tasarımlar EIK Design Studio

Hedef Doğrultusunda Tasarımlar EIK Design Studio

EIK Design Studio kurucusu Esra İris Kestirengöz, yeni kurulan tatlı markası ve çorap üretimi yapan dış ticaret firması için hazırladıkları iç mimarı tasarımların detaylarını anlatıyor…

Nostima

Yeni kurulmakta olan çikolata ve lokum markası Nostima mağaza kurumsal konsept tasarımında; kafelerde çoğunlukla gördüğümüz, yaygınlaşmış endüstriyel temalar yerine doğal, samimi, insanları korkutmayan ve içeri davet eden bir tasarım oluşturma amacıyla işe başladık.

Müşterilerimizle birlikte seçtiğimiz ve marka ile bütünleşen zümrüt yeşili rengini, cephede ve ünitelerde, krem ve bronz tonlarıyla dengeli bir şekilde kullandık. Mağazada girişten itibaren, zemin kaplamalarımızı doğallığı ifade eden bitkilerle birleştirip tüm alanda, insanları bir yerde kapalı kalmış hissiyatının dışına çıkardık. Müşterilere açık hava rahatlığını kapalı mekânda sağlamış olduk. Lokum ve çikolataların çocuklarda yarattığı heyecanı, yetişkinlere de hijyene önem veren şeffaflık ve işlevselliğin ön planda olduğu mobilya tasarımlarımızla sunmayı amaçladık.

Tasarımlarımızda müşterilerimizin mobilya yerine ürünlere odaklanmasını amaçlayarak, tüm mobilyalarımızı daha açık, eğrisel birleşen modern ve hafif formlarda tasarladık. Aynı zamanda ürünlerimizin, mağazaya gelen müşteriler tarafından hijyenik olarak nasıl deneyimlenebileceği sorusu üzerinde yoğunlaştık. Örneğin; girişte kullandığımız ünite için fanusları, zincirlerle tavana bağlayıp, zincirler çekildiğinde kapaklarının açıldığı bir mekanizma olarak tasarladık. Bununla birlikte, mutfağın bir bölümünü cam yaparak, lokumun yapılışının ne kadar hijyenik olduğunu, markanın şeffaflığını yansıtacak şekilde dışarıdan izlenmesini sağladık. Mağazada, müşterilerin interaktif olarak üniteleri kullandığı, yorum yapabildiği ve kişisel sosyal medya hesaplarında paylaşabildiği ikonik alanlar oluşturmayı hedefledik.

Efe Dış Ticaret

Çorap üretimi yapan Efe Dış Ticaret firması için, hem ofis hem de mağaza ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir showroom tasarımı ve uygulaması yaptık. Bu showroom’un, tüm ofis alanıyla aynı dili konuşurken farklılığı yaşatmasını istedik. Showroom’da, gelen misafirlerle çalışmaları sürdürürken ev rahatlığını yaşatmak için kitchentte’i olan bir dinlenme alanının yanında, tüm ürünlerini sergileyebilecekleri mağaza alanını bir araya getirdik. Ofis ciddiyetini kaybetmeden, hem çalışanların hem de misafirlerin eğlenerek çalışabilmelerini istedik.

Girişten showrooma kadar olan rotada; çorap üretiminin başlangıcı olan iplikten, bitişte çoraba dönüşme serüvenini anlatmak için koridor alanında da dokunuşlarda bulunduk. Dinlenme ve çalışma alanını, dikey bahçelerle doğallığı yansıttığımız mobilyamızla ayırarak, alanda işlevsel bir bölümleme yarattık. Ürünler için hem depolama hem de sergileme alanı yaratırken farklı markaların tasarımlarının gizliliği için gerekli olan özel alanları gizlenebilir kapaklı ünitelerle sağladık. Toplantı alanının ciddiyetini eğlenceli sunumlarla yumuşatacak çorap sergileme alanları oluşturduk . Bunlara örnek olarak içinden çorap sarkıttığımız posta kutularımızı, çorapları astığımız ve giydirdiğimiz el ve ayak mankenlerimizi söyleyebiliriz. Dinlenme alanına geldiğimizde; yeşille vurguladığımız doğallığa kontrast oluşturacak bordo rengini kitchentte’te kullandık. Burada, kullandığımız kitchentte ve içecek dolabıyla ikram ihtiyacını showroom’dan çıkmadan karşılamayı amaçladık.

İşlevsel olarak ayırdığımız alanlarda aydınlatma ihtiyacını da ayrı ayrı kontrol edilebilecek şekilde tasarladık. Ürünleri ön plana çıkarırken çalışanları ve misafirleri rahatsız etmeyecek ışık yoğunluğu ve yönlendirmesi yaptık.

Dekorasyon, tasarımımızın bir parçası olduğu için dekoratif ürünleri ve sergilenecek çorapları da bir uyum içerisinde yerleştirdik. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına küçük ama etkili detaylarla yanıt vererek tasarımımızın uygulamasını tamamladık.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.