© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü Sağlıklı Uzun Ömrün Sırları

Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü Sağlıklı Uzun Ömrün Sırları

Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü’nden Uzm. Dr. Murat Keklikoğlu, yaşlanma bilimini anlatarak uzun ömre katkı sağlayacak ipuçlarını MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

Günlük rutininize küçük  değişiklikler ekleyerek canlı ve sağlıklı bir yaşama doğru yolculuğunuza bugün başlayın. İster yürüyüşe çıkmak, ister yeni bir sağlıklı tarif denemek veya sevdiğiniz biriyle iyi vakit geçirmek olsun, atacağınız her adım önemlidir. Unutmayın, gençliğinizi korumak, uzun ve enerjik bir yaşamın sırlarını keşfetmek için asla geç değildir.

Herkesin sonsuz gençliğin sırrını aradığı bir dünyada uzun ömür arayışı, modası geçmeyen bir sağlıklı yaşam hedefidir. Hepimiz hastalık ve yaşlanmanın getirdiği sorunlardan arınmış, uzun ve enerjik hayatlar yaşamak istiyoruz. Peki, canlı ve sağlıklı bir yaşamın sırları neler ve onları nasıl keşfedebiliriz?

 Yaşlanma ve Uzun Ömür Bilimi

Yaşlanma bir yandan doğal bir süreç, bir yandan da geciktirebilen ve mümkün olduğunca hastalıksız yaşanabilecek bir zaman dilimidir. O nedenle yaşlılık, bilim insanları için de bir inceleme konusu olmaktadır. Yaşlılık bilimi, neden yaşlandığımızı ve yaşlanma sürecini nasıl yavaşlatabileceğimizi anlamaya çalışan karmaşık bir alandır. Araştırmacılar, yaşlanmanın sadece zamanın geçmesinin bir sonucu olmadığını bulmuşlar. Yaşlanma; genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonudur. Hücrelerimiz yaşlanır ve vücudumuzun işlevleri zamanla bozulur, bu da fiziksel ve bilişsel yeteneklerimizde düşüşe yol açar.

Uzun Yaşamda Genetiğin Rolü

Genetik, yaşam süremizi belirlemede rol oynasa da tek belirleyici faktör değildir. Araştırmalar, uzun ömürlü olmanın  sadece yüzde yirmi beşinin genlerimizden etkilendiğini, kalan yüzde yetmiş beşinin ise kontrolümüz altında olduğunu göstermiştir. Bu, ailemizde hastalık öyküsü veya belirli sağlık koşullarına yatkınlığımız olsa bile, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme şansımızı artırmak için adımlar atabileceğimiz anlamına gelir.

Uzun Ömürlülüğe Katkıda Bulunan Yaşam Tarzı Faktörleri

Yaşam tarzı seçimlerimizin genel sağlığımız ve uzun ömürlülük üzerinde yaşamsal bir etkisi vardır. Sağlıklı alışkanlıklar edinerek ve günlük rutinlerimizde olumlu değişiklikler yaparak, uzun ve canlı bir yaşam sürme şansımızı büyük ölçüde artırabiliriz. Düzenli egzersiz, sağlıklı bir kiloyu korumak, tütün ve alkol tüketimini sınırlamak, uzun ömürlülüğe katkıda bulunduğu gösterilen yaşam tarzı faktörleri arasındadır.

Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin Diyet ve Beslenmenin Önemi

Sağlıklı beslenme, canlı ve sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biridir. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar gibi besin açısından zengin çeşitli gıdalar tüketmek, uzun ömürlülüğü desteklemek için vücudumuza gerekli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları sağlayabilir. Ek olarak, dengeli bir diyet sürdürmek; kronik hastalıkları önlemeye ve vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Çin’de, sakinleri uzun yaşayan köylerde yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki, birçok insan yüzyıllardır sade bir beslenme tarzı uyguluyor. Bu köylerde et az miktarda tüketiliyor. Köylülerin diyetlerinde işlenmiş gıda ve rafine şeker zaten yok. Çoğu Çinlinin laktoz intoleransı olması nedeniyle süt ürünleri hiç tüketmezler. Bol miktarda kök ve yumru tüketilir. Diyetlerinde meyve, bahçe sebzeleri, yeşillik ve baklagiller bulunur. Kepekli tahıllar, asla rafine edilmemiş olarak ve az tüketilir. Yüzyıllardır bu gıdalar; sakinleri rahatlıkla yüz yaşını gören bu köylerde tüketilenlerin büyük çoğunluğunu oluşturur. Bu da bize yalnızca sağlıklı beslenmenin bile uzun ömür sürmedeki önemini göstermek için yeterli olabilir. Yukarıdaki önerilerle beraber diyetimize; Akdeniz’de bulunan zeytin yağını, balığı, ayrıca mantarları, yaban mersini gibi fitokimyasallardan zengin meyveleri ve her renkten sebze ve meyveleri de ekleyebiliriz. Ayrıca bol miktarda çeşitli baharat tüketmek, Hindistan’dan alacağımız bir uzun ömür dersi olabilir.

Uzun Ömür İçin Egzersiz ve Fiziksel Aktivite

Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, sürekli olarak daha uzun ve sağlıklı bir yaşamla ilişkilendirilmiştir. Haftada en az yüz elli dakika tempolu yürüyüş, yüzme veya bisiklete binme gibi orta yoğunlukta aktivitelerde bulunmak, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye, kasları ve kemikleri güçlendirmeye ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Kuvvet egzersizlerini ve esneklik antrenmanını rutinlerimize dâhil etmek, fiziksel sağlığımızı daha da artırır. Yaşlandıkça hedefimiz kas kütlemizi ve kemiklerin sağlamlığını korumak olmalıdır. Özellikle ağırlık egzersizleri bunun için iyi bir seçimdir. Kemik kütlesini korumak için yeterli kalsiyum ve magnezyum

alımına dikkat edilmelidir. Kemikler için kalsiyumu süt ürünleri veya takviyeler yerine organik tahinden sağlayabilirsiniz.

Uzun Bir Yaşam İçin Stres Yönetimi ve Zihinsel Esenlik

Stres; yaşamın doğal bir parçasıdır ancak, kronik stresin sağlığımız ve uzun ömür üzerinde zararlı etkileri olabilir. Farkındalık ve gevşeme teknikleri uygulamak veya sevdiklerinizden duygusal destek almak gibi, stresi yönetmenin sağlıklı yollarını bulmak, zihinsel sağlığı korumak ve uzun ömürlülüğü teşvik etmek için çok önemlidir. Ruh sağlığımıza dikkat etmek, genel yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilecek depresyon ve anksiyete gibi durumların önlenmesine de yardımcı olabilir.

Uzun Yaşamda Sosyal Bağlantıların ve Topluluğun Rolü

İnsanlar sosyal yaratıklardır ve başkalarıyla olan ilişkilerimiz ve bağlantılarımız sağlığımız ve esenliğimizi sürdürmede önemli bir rol oynar. Araştırmalar, güçlü sosyal bağlantılara sahip bireylerin daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu ve daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlığa sahip olduğunu göstermiştir. Sosyal faaliyetlerde bulunmak, anlamlı ilişkiler geliştirmek ve destekleyici bir topluluğun parçası olmak, canlı ve tatmin edici bir yaşama katkıda bulunabilir. Buna karşılık yalnızlık ve izole bir yaşam sürmek beden ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

Uzun Ömürlülüğü Teşvik Etmek İçin Takviyeler

Ebedi gençlik için sihirli bir hap olmasa da, bazı doğal takviyeler, uzun ömürlülüğü teşvik etmede umut verici sonuçlar göstermiştir. Ginseng ve zerdeçal gibi şifalı birçok baharat, yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ek olarak, Omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar gibi takviyeler ömür uzamasıyla ilişkilendirilmiştir. Vitamin ve minerallerle ilgili takviyeler bağlamında önemli olan husus, bunların kronik noksanlığını yaşamamak için test sonuçlarına göre doktor kontrolünde bilinçli bir takviye kullanımı planı uygulamak olabilir. D vitamini, A vitamini, selenyum, çinko ve magnezyum gibi vitamin ve mineraller, bunlarla sınırlı olmamak üzere,  kronik hastalıklardan ve yaşlanmadan korunmada önemlidir. Takviyelerin doğru formlarının uygun dozda kullanılması ve aşırılıktan kaçınmak  gerekir. Takviye kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Dünyanın Her Yerinden Uzun Ömür Uygulamaları

Tarih boyunca, dünyadaki farklı kültürler kendi uzun ömür uygulamalarını ve ritüellerini doğal bir şekilde geliştirmişlerdir. Dünyadaki en yüksek yaşam beklentilerinden birine sahip olan Japonya’daki Okinawalılardan, daha düşük kalp hastalığı oranları ve daha uzun yaşam süreleri ile ilişkili olan Akdeniz diyetine kadar, bu farklı geleneklerden öğrenilecek değerli dersler var. Dünyanın “Mavi Zon” denilen Sardunya, Ege adaları ve Himalayalar gibi; sakinlerinin uzun yaşamalarıyla ünlü bölgelerin alışkanlıklarını incelemek de bize uzun ömürle ilgili ipuçları verebilir. Bu uygulamalardan bazılarını keşfetmek ve kendi yaşamlarımıza dâhil etmek, uzun ve canlı bir yaşamın sırlarını çözmemize yardımcı olabilir.

Kendi Uzun Ömür Planınızı Oluşturma

Uzun ömürlülüğe katkıda bulunan çeşitli faktörleri öğrendikten sonra en doğrusu kendi uzun ömür planımızı oluşturmaktır. Bu, mevcut yaşam tarzımızı değerlendirmeyi, iyileştirme alanlarını belirlemeyi ve kendimiz için gerçekçi hedefler koymayı içerir. Sağlıklı alışkanlıkları entegre ederek, dengeli bir diyet benimseyerek, düzenli egzersiz yaparak, stresi yöneterek, sosyal bağlantıları besleyerek ve bazı doğal takviyeleri günlük rutininize dâhil ederek, gelecek yıllar boyunca canlı ve sağlıklı bir yaşamı teşvik eden kişiselleştirilmiş bir plan oluşturabiliriz.

Canlı ve Sağlıklı Bir Yaşama Kavuşmak

Sonuç olarak, canlı ve sağlıklı bir yaşamın sırlarını keşfetmek bizim elimizde. Yaşlanma bilimini anlayarak, sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenize katkıda bulunan yaşam tarzı faktörlerini benimseyerek sağlığınızı ve esenliğinizi uzun vadede korumanız mümkün. Canlılık ve neşe dolu bir yaşam sürmek için fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık önceliğiniz olsun.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.