© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Egzersiz “Kişiye Özel” Reçete Edilir

Egzersiz “Kişiye Özel” Reçete Edilir

Ankara Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Alper Murat Ulaşlı, Akıllı Egzersiz İstasyonu ünitesinde, hastaların güvenle uygulayabilecekleri “kişiye özel egzersiz” programı hazırladıklarını söylüyor.

Egzersiz, bir tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor mu?

Egzersiz farklı uygulamalarıyla, fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının olmazsa olmazı durumunda bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavinin etkinliğinin artırılmasında ve bu etkinin kalıcılığının sağlanmasında egzersiz önemli yer tutuyor. Özellikle risk grubundaki hastalarımızın ömür boyu, mutlaka doktor kontrolünde egzersiz programlarını sürdürmelerini öneriyoruz.

Hangi hastalıkların tedavisinde, hangi aşamada egzersiz devreye giriyor?

Hareket sistemini ilgilendiren hemen hemen tüm hastalıklarda egzersizi reçete ederek uyguluyoruz. Hastalıkların tedavisinde amaç önce ağrıyı azaltmak ve hastayı rahatlatmaktır. Bu sağlandıktan sonra hastalığın temel nedenlerine inilir. Bir duruş bozukluğu, uygun olmayan hareket şekli, deformite, hatta vitamin veya mineral eksikliğini araştırıyor ve buna yönelik tedavi planlıyoruz. Örneğin; ofis çalışanlarında sıkça karşılaştığımız, boyun, sırt, bel ve bacak ağrılarında; hastalar şiddetli ağrı, uyuşma, yorgunluk, uyku bozukluğu gibi şikayetlerle başvuruyorlar. Öncelikle hastanın duruşunu, iş yerindeki çalışma şartlarının ergonomisini değerlendiriyoruz. Fizik muayene bulgularına göre gerekli tetkikleri istiyor, sonra hastaya fizik tedavi ile birlikte doğru duruşu sağlamak için gerekli önerilerde bulunuyor ve mutlaka egzersiz uyguluyoruz.

Kişiye özel egzersiz programı nedir?

Hastalığın adı aynı olsa dahi kişinin vücut yapısı, kas ve eklemlerinin durumu farklı olabileceği için öncelikle -hastaya zarar vermeyecek- fiziki durumunu daha iyi düzeylere taşıyacak egzersiz programına “kişiye özel egzersiz” diyoruz. Buna göre hastaya en uygun egzersiz tipi, egzersizin şiddeti ve sıklığı belirleniyor. Egzersize başladıktan sonra ortaya çıkan olası problemler takip ve tedavi ediliyor. Hastamız sağlığına kavuştuktan sonra da hayatında hep olması gereken, kendisine özel egzersiz programını, bu profesyonel sistemler sayesinde ömür boyu güncelleyebiliyoruz.

Akıllı egzersiz sistemi nedir?

“Akıllı Egzersiz Sistemi”yle, egzersizleri tıpkı bir ilaç gibi hastaya özel reçete ediyoruz. Hastanın yaşını, genel sağlık durumunu, kas gücü, dayanıklılık ve esnekliğini değerlendiriyor, tüm bu parametrelere uygun olacak şekilde egzersiz planı hazırlıyoruz. Bu egzersiz planını uygulayarak, belirlediğimiz fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinden optimal düzeyde fayda elde ediyoruz. Bilinçsizce ve yanlış bir şekilde yapılan egzersizlerle vücuda faydadan çok zarar verme ihtimali söz konusuyken; Akıllı Egzersiz Sistemleriyle, yaralanma riskini en aza indiren, güvenli egzersiz seansları uyguluyoruz. Bu sistemler ile hastanın egzersiz performansını, geriye dönük ve ileriye yönelik planlama için kayıt altına alabiliyoruz.

Genel olarak egzersiz konusunda hangi uyarılarda bulunmak istersiniz?

Egzersiz, her yaşta erişkinin yapması gereken, sağlığımıza katkıda bulunan, hayat kalitesini artıran bir aktivitedir. Egzersiz sadece kas gücü artırmayı sağlamaz, bunun yanı sıra; uyku bozuklukları, kaygı ve depresif bozukluklar, cinsel sağlık, kronik yorgunluk, kalp damar hastalıkları, endokrin bozukluklar gibi, yaşadığımız çağın hastalıkları olarak tanımladığımız ve çok sık karşılaştığımız birçok hastalığın tedavisinde katkı sağlar. Egzersizlerin planlanması ve uygulanması çok önemlidir. Doğru seçilmeyen, doğru şekilde uygulanmayan egzersiz, faydadan çok zarar verecektir. Hastanın en yüksek düzeyde faydalanabilmesi için, tecrübeli klinisyenler tarafından hastanın kas iskelet sistemi değerlendirilip kişiye özgü tedavi programı oluşturulduktan sonra takibinin yapılması, gerekli durumlarda müdahale edilerek tedavinin gözden geçirilmesi ve değişimlerin kayıt altına alınması büyük önem taşıyor. Her zaman söylediğimiz gibi #hayatharekettir mottosunu unutmuyoruz ve kontrollü egzersiz programlarımızı hayat boyu sürdürüyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.