© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Düzenli Beslenme ve Spor: Polat & Şeyma Diyet Form Danışmanlık

Düzenli Beslenme ve Spor: Polat & Şeyma Diyet Form Danışmanlık

Kıdemli Antrenör Polat Yücel ve Diyetisyen Şeyma Noyan, birlikte kurdukları diyet, form ve danışmanlık merkezlerinde, danışanlarının beslenme ve spor programlarını tahliller üzerine hazırladıklarını belirterek MAG Okurlarına hayat kalitelerini artıracak beslenme ve spor önerilerinde bulunuyor.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Polat & Şeyma fikri nasıl oluştu?

Biz eğitimlerini beslenme ve spor üzerine almış, şu anda bu konular üzerinde bireylere danışmanlık yapan, eğitim kurumlarında da bu konular üzerinde eğitim veren bireyleriz. İşimizi bilimsel verilere dayandırarak ve en önemlisi severek, şevkle yapıyoruz. 

İkimiz de, bireylerin sağlıklı bir şekilde form tutabilmeleri için yapacakları spor faaliyetlerinin, kendilerine göre metabolik ve antropometrik verilerle değerlendirilmiş bir beslenme planıyla birlikte hayat kalitelerini artıracağının bilincindeyiz. Bu bilinç, verdiğimiz danışmanlık hizmetini, mümkün olan en kaliteli şekilde yapabilmemiz adına Polat & Şeyma Diyet Form Danışmanlık fikrini ortaya çıkardı.

Verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

Verdiğimiz hizmetler daha çok, diyet yapmak ve daha fit bir form yakalamak isteyenler için kilo verme beslenmesi, yaza hazırlık beslenmesi, yağ yakımı isteyenler için beslenme desteği ile bireylerin bu süreçlerindeki spor planlamalarının yapılmasını kapsıyor. Sadece beslenme desteği ya da sadece spor planlamaları konusunda da danışanlarımızla çalışmaktayız. 

Metabolik sağlık sorunları olanlar için, yani şeker hastalığı, tiroid hastalığı, PCOS gibi hormon bozukluğu bazlı hastalıklarda beslenme tedavisi süreçlerinde bireylerin beslenme düzenlerini hazırlayıp, haftalık aralıklarla süreç takiplerini yapıyoruz.

Sporcu beslenmesi ve atletik performans, crossfit, vücut geliştirme branşlarında yarışma dönemleri öncesi için kuvvet ve beslenme planlarını hazırlıyoruz.

Aynı zamanda özel bir eğitim kurumunda fitness ve sporcu beslenmesi eğitimleri vermekteyiz. Kendi ofisimizde de beslenme eğitimleri ve sporcularda yarışma hazırlık eğitimleri düzenlemekteyiz.

Diyet paketlerinizin içeriği nedir? Kısaca bahseder misiniz?

Diyet paketlerimizin içeriğinde en önemli detay, bize danışmak için gelen kişilerin tahlillerle metabolik verilerini ve hormonlarını değerlendiriyor olmamızdır.

Bireylerle çalışmadan önceki görüşmelerimizde onların beslenme alışkanlıklarını, iş yoğunluklarını, günlük aktivite sıklıklarını değerlendirerek aylık, üç aylık, beş aylık ya da yıllık süreli paketlerle değişim süreçlerini bir takım çalışması halinde sürdürüyoruz.

Spor ve diyet arasındaki bağın önemi nedir?

İnsanlar spor yaparak hem sağlıklı hem de iyi bir görünüme kavuşmayı isterler. Spor faaliyetleri ise günlük besin ihtiyacının artmasına neden olur. Bu artış, spor faaliyetlerinin enerji gereksinimini karşılamalıdır. Spordaki en önemli süreç toparlanma sürecidir; beslenmenin rolü toparlanma sürecinde çok yüksektir. Bu nedenle tüm dünyada sporla beslenme iç içe geçmiş durumdadır.

Uzaktan veya hibrit çalışmaya halen devam eden kurumlar bulunuyor. Pandemi döneminde beslenme ve spor adına, evde kişinin kendisi kısaca neler yapabilir? Ne önerirsiniz?

Biz de bahsettiğiniz bu kurumlar gibi uzaktan beslenme ve spor danışmanlığı hizmetimizi sürdürmekteyiz. Pandemi nedeniyle evde geçirilen sürenin artmasıyla, bireylerin günlük kalori gereksinimleri düşmüş durumda. Tam bu noktada beslenme yönünden pişirme usulleri devreye girer. Pirincin geleneksel şekilde pişirilmesi yerine, bir buharda pişirme makinesi kullanılması; patatesin kızartılması yerine fırınlanması ya da yağsız pişirme makineleriyle hazırlanması dahi bu besinlerin kalorisini düşürmektedir.

Evde geçirilen sürenin artmasıyla beraber değişen düzensiz uyku saatlerinde de son öğünün geç saatlere bırakılmamasını öneriyoruz. Besin alımı yoğunluğunun sabah saatlerine kaydırılması, vücut yağ oranında artışın önüne geçecektir.

Yapılabilecek basit uygulamalardan; su tüketiminin yeterli seviyede olmasını öneriyoruz. Yetmiş kilo altı bireyler için iki litre, yetmiş kilo üstü bireyler için iki buçuk ila üç litre aralığında suyun yudum yudum içilerek tamamlanması gerekir.

Gün içinde üç porsiyon taze ya da az yağ ile pişmiş sebze ile iki porsiyon meyvenin tüketilmesi, bize kış ve hâlâ süren pandemi dönemi için yeterli vitamin ve minerali sağlar.

Özel bir diyet planı uygulanmasa da bu bahsettiğimiz basit uygulamalar, kişinin kilo yönetimini kolaylaştıracak ve hayat kalitesini yükseltecektir. 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.