© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Doç. Dr. İbrahim Sakçak Obezite Ameliyatlarında Son Trendler

Doç. Dr. İbrahim Sakçak Obezite Ameliyatlarında Son Trendler

Obezitenin tedavisinde ve tüp mide ameliyatlarında önemli gelişmeler olduğunu belirten Doç. Dr. İbrahim Sakçak, bu gelişmeleri MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

Obezite fiziksel ve ruhsal pek çok sağlık sorununa yol açan bir hastalıktır. Bu hastalıklardan başlıcaları; kalp damar rahatsızlıkları, uyku problemleri, hareket kısıtlılığı,  kısırlık ve depresyondur. Her hastalık gibi obezitenin de tedavi edilmesi gerekir. Obezite için yapılan uygulamaların ortak özelliği, kilo kaybı sağlanarak ideal kiloya ulaşmaktır. Ameliyat dışı obezite tedavi yöntemlerinin hiçbirinde kalıcı kilo kaybı sağlamak mümkün olmazken tüp mide ameliyatında bu, kolaylıkla olmaktadır. Tüp mide ameliyatlarında midenin dörtte üçü çıkarılarak daha az kalori alınması ve dolayısıyla kilo kaybı sağlanmaktadır. Bu nedenle tüp mide ameliyatına zorunlu diyet ameliyatı diyebiliriz. Böylece kilo vermek için ekstra bir çaba gerekmemektedir.

Tüp mide ameliyatları; günümüzde deneyimli merkezlerde yapıldığında, endişelendiren ameliyatlar olmaktan çıkmaktadır. Bunun en önemli sebebi, büyük bir deneyim kazanılmış olması ve teknolojideki gelişmelerdir. Bu gelişmeleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ameliyatlar eskiye göre çok daha kısa zamanda yapılabilmektedir.
  • Anestezi hekimleri, obezite hastalarında büyük bir deneyim kazanmıştır.
  • Perigastrik blok yapılarak ameliyat sonrası sürecin ağrısız geçmesi sağlanmaktadır.
  • Ameliyat bölgesine dren konulmadığı için, drenin getirdiği ağrı ve rahatsızlık hissi ortadan kalkmıştır.
  • Küçük kesicik sayısı azalmıştır.
  • Ameliyat süreleri kısalmıştır.
  • Stapler teknolojisindeki gelişmeler, daha güvenli hale gelmiştir.
  • Yukardaki sebeplerle daha güvenli ve konforlu hale gelen obezite ameliyatları sonrası, hasta aynı gün veya bir gün sonra hastaneden taburcu olabilmektedir ve erkenden normal yaşamına dönebilmektedir. Bundan on yıl önce beş ila altı saat süren ameliyatlar, günümüzde otuz ila kırk dakika gibi bir sürede gerçekleştiği için hasta üzerindeki anestezi ve ameliyatın olumsuz etkisi minimal düzeyde olmaktadır.

Pek çok kişi için korkulu bir rüya olan obezite ameliyatları yukardaki nedenlerle güvenli sayılabilecek ameliyatlar haline gelmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken, bu tür tedavilerle ilgili klinikler özelleşmiş yani sadece obezite üzerine çalışan klinikler olmalıdır. Tıbbın özellikli bir alanı olan obezite tedavisi, diğer alanlardan ayrışan pek çok yönü olması nedeniyle, ilgili alanda bilgi ve birikimin üst seviyede olduğu bir ekibe sahip merkezde yapılmalıdır. Bu açıdan bakıldığında ülkemizde böyle pek çok klinik vardır ve dünyanın hemen her yerinden hastalar obezite ameliyatları için ülkemizi tercih etmektedirler. Bu gelişmeler ışığında; obezite tedavisi, özellikli bir alan olmakla beraber geçmiş yıllara göre artan deneyim ve teknolojik gelişmeler sayesinde güvenli ameliyatlar olma yolunda büyük ilerlemeler kat etmiştir.

Sonuç olarak; obezite fiziksel ve ruhsal pek çok sağlık sorunlarına yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Obezitenin en etkili ve kalıcı tedavisi tüp mide ameliyatı ile sağlanmaktadır. Önceki yılarda riskli ve ağır ameliyatlardan sayılan tüp mide ameliyatında önemli gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler ışığında tüp mide ameliyatı konforlu ve güvenli sayılabilecek ameliyatlardandır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.