© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Doç. Dr. İbrahim Sakçak Kalıcı Kilo Vermek Mümkün mü?

Doç. Dr. İbrahim Sakçak Kalıcı Kilo Vermek Mümkün mü?

Obezitede, cerrahi dışı kilo verme yöntemlerinin geçici çözümler olduğunu belirten Doç. Dr. İbrahim Sakçak, kesin ve geri dönüşsüz kilo verme yöntemi olan tüp mide ameliyatının detaylarını MAG Okurlarıyla paylaşıyor…

Çağımızın en önemli ve sık sağlık sorunlarının başında gelen obeziteden kalıcı  olarak kurtulmak hemen hemen kilolu herkesin önemli bir sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Cerrahi dışı kilo verme yöntemleri olan diyet, spor, ilaçlar, bitkisel ürünler, mide botoksu, akupunktur, mide balonu gibi yöntemlerin tamamı geçici kilo verme yöntemleridir. Bu yöntemlerle kilo verip alma süreçleri hep kısır döngü nedeniyle al-ver  şeklinde devam etmektedir. Bir süre sonra kişinin direnci kırılmakta ve durumu kendi haline bırakıp daha çok kilo alınmakta veya obezite ameliyatı olarak kesin ve geri dönüşsüz kilo verme yöntemi seçilmektedir. Tüp mide ameliyatı ile kesin ve kalıcı kilo verilebilir. Her yıl ülkemizde elli bin civarında kişi tüp mide ameliyatı olarak obeziteden kurtulmaktadır. Obeziteden kurtulmak, fiziksel ve ruhsal sağlığı, dolayısıyla hem iş hayatını hem de sosyal yaşamı pozitif yönde etkilemektedir.

Tüp mide ameliyatı; obezitenin en etkili ve kalıcı tedavi yöntemidir. En az yirmi beş kg fazlası olan on sekiz ila altmış altı yaşındaki kişilere tüp mide ameliyatı yapılabilir. Ameliyat öncesi yarım gün süren tahliller ve muayeneler yapılmaktadır. Ameliyattan sonra aynı gün yürütülen hasta, ertesi gün su ve komposto suyu ile ağızdan beslenmeye başlayabilir. Genellikle ameliyattan iki gün sonra hastaneden çıkılabilmektedir. Bir hafta sonra ayakta klinik kontrolü yapılmaktadır. Ameliyat olan hastalarımızı diyetisyenimizle birlikte bir yıl süreyle düzenli olarak  takip etmekteyiz. Genellikle bir yılda ideal kiloya ulaşılır.  Ameliyat öncesi kaç kilo olunursa olunsun ameliyattan sonra hedef her zaman ideal kilo civarıdır. Örneğin; yüz kırk kg iken ameliyat olan kişi ile aynı boyda olup doksan kg ağırlığında olan kişi, bir yıllık süreç bittiğinde yaklaşık ideal kilo civarında bir kiloya düşerler.

Tüp mide ameliyatı ile ilgili halk arasında kulaktan dolma, gerçekle ilgisi olmayan yanlış algılar vardır. Bunlardan biri aylarca çorba ile beslenmedir. Oysaki ameliyattan yirmi gün sonra her şey yenilebilir ve içilebilir. Tüp mide ameliyatı olan bir kişi her türlü ilacı kullanabilir, her şeyi yiyebilir, her türlü sporu yapabilir. Gebe kalmak, kilo verildiği için kolaylaşmaktadır, gebelik sürecine olumsuz hiçbir etki olmamaktadır. Kısacası tüp mide ameliyatı olmak sağlık demek, tüp mide ameliyatı öz güven demek, tüp mide ameliyatı olmak başarı demektir. Bu ameliyatla organ eksikliği olmayıp mide, olması gereken boyuta küçültülmektedir. Midenin dörtte üçü çıkarılmakta ve hiçbir zaman eski boyutuna dönmemektedir. Ameliyat sonrası küçülen mide hacmi, yıllar içinde bir miktar genişler; ancak, hiçbir zaman eski boyutuna yaklaşamaz ve dolayısıyla eski kilolara dönüş olmaz.

Tüp mide ameliyatı, gelişen teknoloji ve deneyim birikimi nedeniyle günümüzde riskli bir ameliyat olmaktan çıkmıştır. Burada önemli olan, deneyimli bir cerrah ve deneyimli bir merkezde ameliyat olmaktır. Obezite cerrahisine karar verirken fiyat, esas belirleyici olmamalıdır. En çok dikkat edilmesi gereken, güvenilir bir merkezde ameliyat olmak. Obezite cerrahisi sonrası hasta takibi de önemlidir. Takip bir bariatrik diyetisyen tarafından yazılmalı ve ameliyatı yapan cerrahın kontrolünde olmalıdır. Başlangıç kiloları değil, hedef kilo belirleyicidir. Hastaneden çıkarken ağrı kesici, antibiyotik, vitamin içeren reçete verilmektedir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.