© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Çalışmak, Üretmek ve Tasarlamak Üzerine Bir Yaşam: Melis Kaptanoğlu

Çalışmak, Üretmek ve Tasarlamak Üzerine Bir Yaşam: Melis Kaptanoğlu

Gerçekleştirdiği hayallerinin yerine sürekli yenilerini koyduğunu ve gelecek projelerinin sınırsız olduğunu belirten Melis Kaptanoğlu, kendi ismiyle kurduğu Kids ve Official markalarının başarısının altında yatanları, motivasyonunun kaynağını ve emin adımlarla ilerlemenin önemini MAG Okurlarına aktarıyor.

Kendinizi tanıtır mısınız?

1979’da İstanbul’da doğdum. Denize âşık bir baba ve doğaya âşık bir annenin üç kızının en küçüğüyüm. Sevginin, saygının, inisiyatifin çok yoğun olduğu; müziğin, edebiyatın, sanatın ve eğitimin öneminin her daim aşılandığı bir ailede büyüdüm. Şişli Terakki Lisesinin ardından Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Akademik eğitimim boyunca çok faal bir insandım. Okula eş zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına devam ettim. Solfej, piyano ve şan dersleri aldım. Spor ise hayatımdan hiçbir dönem eksik olmadı. Okulda uzun seneler tiyatro ve müzikal bölümünde görev aldım. Oldukça başarılı ve sosyal bir dönemdi okul yılları benim için. Yirmi bir yaşımda, çok sevgili eşim Cenk Kaptanoğlu ile hayatımı birleştirdim. Alara, Leyla ve Melissa adında üç pırlanta kız çocuğuna sahibim. En öncelikli bağlılığım aileme. Spora, sanata, seyahat etmeye ve sağlıklı yaşama tutkun; titiz, detaycı, düzenli ve hareketli biriyim. 2008 yılında kızlarımdan ilham alarak hayata geçirdiğim “Melis Kaptanoglu Kids” markasının kurucusu, tasarımcısı ve yaratıcı direktörüyüm. İkisi Londra Çocuk Moda Haftası’nda, ikisi Moskova ve Ukrayna’da, ikisi de İstanbul’da olmak üzere toplam altı defileye imza atmış, dünyada pek çok kırmızı halı organizasyonunda ünlü çocukları giydirmiş, çocukların hayallerini gerçeğe taşımayı tutku haline getirmiş ve her dönem yaptığım işe âşık biriyim.

Melis Kaptanoglu Kids’in öyküsü nedir? Bu markayı kurarken motivasyonunuz neydi?

Üç kız annesi olmam en büyük motivasyon sebebimdi. Bu girişimim zamanla, çocuklarımla beraber büyüdü ve Melis Kaptanoglu Kids markasına dönüştü. Çocuklara, onların dünyalarına, hayal güçlerine, şahsiyetlerine, karar verme kabiliyetlerine olan saygım ve hayranlığım da bu işe yönelmemi sağladı.

Özellikle kızlarım için alışveriş yaparken hep daha kaliteli, daha farklı, yaratıcı ürünler arama çabası içindeydim.

Tasarım, moda ve sanatın hayatımda hep çok önemli bir yeri vardı. Özellikle anne olduktan sonra, yurt içinde ve yurt dışında pek çok marka ve çocuk giyim sektörü hakkında bilgi sahibi olmuştum. Özellikle her seyahatimde çocuk modası üzerine çalışmalarım, araştırmalarım özel ilgi alanım halini almıştı. Tüm bu süreç sonucunda kendi markamı yaratmaya, kaliteden ödün vermeden kendi zevkimi ve vizyonumu yansıtan, çocukların hayal güçlerine hitap eden ürünler üretmeye karar verdim.

İşimi kurduğum süreçteki amacım sektöre girerken edindiğim amacımla hep aynı doğrultuda gelişti. Farklı ve özgün olmak, farklı malzemelerle çalışmak; kaliteden, işçilikten ödün vermeden çocuklara özel, onların hayal dünyalarına ışık tutan ürünler sunmak; üzerlerinden çıkarmak istemeyecekleri kadar renkli ve hayalperest ama bir o kadar da rahat, hareketlerini kısıtlamayacak kaliteli parçalar hazırlamak. Bu yüzden, artık bir elbisem giyildiği zaman “Sizin markanıza ait olduğunu tahmin etmiştik.” yorumları beni çok mutlu ediyor.

İlk başta çocuklara, sadece özel dikim hizmeti sunan bir marka olarak başladım. Her detaya bizzat kendilerinin karar verdikleri ve şekillendirdikleri, onların söz sahibi oldukları bir dünya olarak. Markamın mottosu “Kızlar Cumhuriyeti”nin de yansıttığı vizyon buna dayanıyor. Çok kısa zamanda gördüğümüz yoğun ilgiyle beraber, her gün giyebilecekleri ürünlerden oluşan “Ready to Wear” koleksiyonlar da hazırlamaya başladım. Bugün itibarı ile MK Kids hazır giyimden, ayakkabıya, aksesuardan hediye kutularına kadar bünyesinde çok farklı ürün gruplarını barındırıyor. Özel dikim hizmetimiz de gerek İstanbul showroom’da bizi ziyaret eden, gerek uzaktan sipariş vermek isteyen müşterilerimiz için devam ediyor.

Kızlarınızın markaya yaklaşımı nasıl? Kendilerini bu anlamda şanslı hissediyor olmalılar.

Çalışıyor olmamdan, markama olan sevgimden, işime olan mükemmeliyetçiliğimden ve bağlılığımdan kendi gelecekleri için ilham aldıklarını düşünüyorum. Markamı kurma aşamasından bugüne kadar yaşadıklarıma, emeklerime ve özverilerime şahit olarak büyüdüler. Ben onları hep dahil ettim. Onlar büyüdü; Melis Kaptanoglu Kids büyüdü.

Melis Kaptanoglu Kids markanızı nasıl tanımlarsınız?

Melis Kaptanoglu Kids, 2008 yılından bu yana, 0-16 yaş kız çocukları için kids fashion ve kids couture olarak adlandırdığımız lüks ürünler tasarlayan ve üreten bir çocuk couture markası. Markam, çocukların kendileri kadar renkli, hayat dolu ve hayalperest; onların kendileri olma özgürlüklerinden yola çıkarak tasarlandığı için aykırı ve özgün.

Çocukları giyim tercihlerinde yönlendirmeyi doğru buluyor musunuz?

Giyimimizdeki tercihlerin küçük yaşlardan başlayarak kendimizi ifade etmemizdeki ilk ve en etkili yollardan biri olduğunu düşünürsek; küçük müşterilerim için giydikleri ve seçimlerindeki tercihlerinin önemi yadsınamaz. Onların şahsiyetleri, zevkleri bu tercihlere yansıyor. Bu sebeple çok müdahale etmenin ve aşırı yönlendirmenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Buna standart bir form getirmek sanırım çok zor ve doğru değil. İşimde yaşadığım tecrübeleri de düşünerek rahatlıkla söyleyebilirim ki, yaşları çok küçük olmasına rağmen hepsi büyük birer ruh barındırıyor; farklı karakter ve zevklere sahipler. Pijama üzerine tütü etek giyen ve markete giden bir kızınız da olabilir, çok sade ve klasik kesim elbiseleri, pastel renkleri tercih eden bir kızınız da… Kendi anneliğimi deneyimlerken de çıkış noktam hep bu oldu.

Çocuk modasının yanında, yetişkinler için de tasarımlar yapmaya başladınız. Melis Kaptanoglu Official’dan biraz bahseder misiniz?

Çok zarif, zamansız bir stili ilke edinmiş, trendlerin kendi tarzının önüne geçmediği bir kadın Melis Kaptanoglu kadını… İddialı, akılda yer eden parçalara en iyi işçiliğin, detayların ve kaliteli kumaşların eşlik ettiği tasarımlardan oluşan; parlak dokulu kumaşlar, belden oturan kalıplar, dinamik renkler ve desenler, hareket etme özgürlüğü sağlayan uçuşan bluzan elbiseler sizi renkli ve iddialı bir dünyaya çağırıyor.

İlham kaynağım olmasının yanı sıra, beni en çok etkisi altında bırakan 80’lerin moda trendlerinin yoğun vurgulandığı, vatkalı dramatik hacimli omuzlar markaya imzasını atarken, maskülen kalıplar bele oturan kemerlerle bütünleşerek adeta romantizmi simgeliyor. Pliseler, kalın kemerler, kabarık kollar markanın çizgisini yansıtıyor. Günün her saati farklı kombinlerle değerlendirilecek iddialı parçalardan oluşuyor.

Yeni markanıza dair projeleriniz ve hedefleriniz neler?

Markamla ilgili hayallerim ve gelecek projelerim sınırsız diyebilirim. Gerçekleştirdiğim hayallerimin yerini sürekli yenileri alıyor. Çalışmak, tasarlamak ve üretmek büyük bir motivasyon sebebi benim için. İşimle ilgili sınırlarımı sürekli genişletmek ve bunu gerçekleştirirken aynı MK Kids’te olduğu gibi yavaş ve emin adımlarla ilerlemek niyetindeyim. Birçok stile ilham ve cesaret vermeyi umuyorum.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?

Yaşadığınız, gözlemlediğiniz her şey bir tasarımın başlangıç noktası olabilir. Yeter ki çevrenize gören gözlerle bakın; her zaman çok majör bir şey olmasına da gerek yok. Hayatın her anı, her rengi ve öğretisi buna dahil bence. Benim için seyahatlerim esnasındaki kazanımlarım, vakit buldukça ve en çok da çalışırken dinlediğim playlistlerim, gezdiğim sergilerdeki sanat akımları, kitaplarım, estetik açıdan bende iz bırakan ve hayranlık uyandıran her bir olgu bir yaratım sürecinin parçası olabilir.

Melis Kaptanoglu Official’ın tarzını nasıl tanımlarsınız?

Melis Kaptanoglu Official’ın hedeflediği, tam anlamıyla zamansız ve temel bir stil. 80’ler senesi trendlerine, o dönemdeki dramatik görünümlere yenilikçi bir yaklaşım, payetli tasarımların, vatkaların, drapelerin, maskülen kalıpların romantizmle ve titiz bir terzilikle buluştuğu parçalara modern ve cesur bir yorum getirmeyi hedefliyorum. Minimallikten uzak, lüks modayı yansıtan ve biraz da elbiselerin zamanda yolculuk yaptıracağı ışıltılı parçalar göreceğiz.

Tasarımlarınızda kullanmayı tercih ettiğiniz kumaş türleri hangileri?

Benim için her şeyden öncelikli olan, kaliteli materyallerle çalışmak, iyi bir kumaşı onun için en doğru olan kesimle buluşturmak. İşçilik, bir ürünü doğru ifade eden en önemli detay bence. Düğme, kemer ve bunun gibi tüm aksesuarlarımız titizlikle markam için hazırlandı. Bir başak burcu olarak, detayların insanıyım diyebilirim. En doğrusunu ve kalitelisini bulana dek denemekten vazgeçmem.

Renkli ve parlak dokudaki cesur kumaşlarla çalışmayı seviyorum. Işıltılı payetler, metaller, ipekler, geometrik desenler ve puantiyeler. Onların bir elbiseye getirdiği iddiayı ve enerjiyi seviyorum.

Yakın gelecekte, her parçada olmasa da sürdürebilirlik ve ileri dönüşümü gündeme alan ürünler tasarlamayı da hedefliyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.