© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Betden Diyet Danışmanlık Merkezi Beslenmeyi Uzmanına Sorun

Betden Diyet Danışmanlık Merkezi Beslenmeyi Uzmanına Sorun

Betden Diyet Danışmanlık Merkezinin kurucusu Beslenme Uzmanı ve Yaşam Koçu Betül Deniz; aldığı eğitimlerden bahsederek, merkezinde verdiği hizmetleri MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

Kendinizden biraz bahsederek başlar mısınız?

Ankara Üniversitesi Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans programı ile teorik eğitim hayatımı 2006 yılında tamamladım. Asıl eğitimim ise, profesyonel olarak çalışma hayatına dahil olduğum 2006 yılı ortalarında başladı. Uluslararası kurumsal bir firmada, beslenme uzmanı kimliğim ile yöneticilik ilk iş deneyimimdir. Daha sonra; on yıla yakın bir süre boyunca, kamu kurumları ve özel okul öğrencilerine toplu yemek hizmeti veren bir şirkette profesyonel yönetici olarak hizmet verdim. Günlük on bin kişiye hizmet vermekle birlikte iki yüz civarında personelin yönetimi ile ISO tabanlı kalite belgelerinin sürdürülmesi hususunda yöneticilik yaptım. İş hayatımın son birkaç yılında, çözüm odaklı olma, insanları dinleme ve empati konusunda uzmanlaştım. “Yılmadan, sabırla ve inatla hedefe nasıl ulaşılır?” anabilim dalında aldığım hayat eğitimi, en uzun süren ve en çok değer kazandığım tahsilim oldu diyebilirim. Tabii bunları on beş yıl profesyonel olarak yöneticilik yaptığım kurumlarda çalıştığım zamanlarda kazandım. Hamdım; özel sektörde piştim.

Üniversite eğitimlerime; Yeditepe Üniversitesi Bilimsel Fitoterapi Uzmanlığı, Yeditepe Üniversitesi Yaşam Koçluğu ve Anadolu Üniversitesi Turizm – Otel İşletmeciliği’ni de katarak alanımda farklı bakış açıları kazandım. Tüm bu eğitimler ile faydalı olmak ve çoğalmak için 2009 yılında kendi şirketimi ve onun çatısında Betden Diyet Danışmanlık Merkezini kurdum. Ankara’da iki farklı lokasyonda diyetisyen ekibimle birlikte hizmet veriyorum. Merkezimizde, zayıflama ve kilo alma diyet programları, hastalıklarda diyet programları, kurumsal eğitimler, bölgesel ve bütünsel incelme destekleri, andulasyon ile ağrı tedavisi hizmeti vermekteyiz.

Andulasyon terapisi nedir?

Andulasyon medikal bir uygulamadır. Andulasyon terapisinde hem sıkılaşarak inceliriz hem de hücresel olarak gençleşiriz. Cihaz Almanya’da ağrı tedavisi için üretilmiş olmakla birlikte, kan ve vücut sıvısının dolaşımını hızlandıran infrared teknolojiye sahiptir. Hücrelerimizdeki enerji miktarını artırarak metabolizmayı hızlandırır, bu şekilde de yağ yakımını destekler. Ayrıca ödem atımı sağlar ve kolajen üretimini artırır. Vücudumuzdaki akut veya kronik ağrıların tedavisi ile günlük hayatımızın daha kaliteli olarak sürdürülmesini sağlar. Uygulamada süre on beş ila otuz dakika olarak belirlenmekte, sıklık ise haftada iki kez olmaktadır. Seans sayısı on ila kırk arasında, kişinin kilosuna göre ayarlanmaktadır. Merkezimizde on seansta on beş ila yetmiş yedi santimetre bütünsel incelme görülmüştür.

Hangi yaşam şekline nasıl bir diyet uygulanabilir?

Hayatın içinden olmayan hiçbir yöntem bizim alışkanlıklarımızı değiştirmeye yeterli gelmez. Beslenme tıpkı parmak izimiz gibidir, kişiye özeldir. Bu nedenle hiç kimse bir başkasına ait program ile yeteli ve dengeli beslenemez. 

Betden Diyet Danışmanlık Merkezi olarak diyetisyen ekibimle diyet programlarımızı keyifli bir yolculuğa çıkmak olarak tanımlıyoruz. Bu yolculukta temel prensibimiz;

kişilerin sağlıklı beslenmesini sağlamak ve süreci aç kalmadan, yasaklarla mücadele etmeden yönetmektir. Standart oluşturulmuş, hazır diyet listelerimiz bulunmamaktadır. 2022 yılında toplam yetmiş dokuz bin dokuz yüz adet diyet programı hazırlamışız. Danışanlarımızın her ölçümünde çıkan sonuçlarına göre farklı listeler ile ilerliyoruz. Hiçbir zaman kabak diyeti, su diyeti gibi kısıtlayıcı modeller kullanmadığımız gibi baskı oluşturan öğün adetlerimiz de yok. Bilimsel yöntemlerle ilerleyerek, sürdürülebilir programlar yapmayı tercih ediyoruz.

İştahın gün geçtikçe artması ne anlama geliyor?

İştahınız her geçen gün daha çok artıyorsa, dikkat. Sürekli açlık hissetmek normal bir durum değildir. Son yıllarda sürekli olarak duyduğumuz duygusal yeme davranışı ardına sığınmak bazen fiziksel rahatsızlıklarınızı da görememenize sebep olabilir.  Yani aslında her açlık nöbetiniz, canınızın sıkkın veya stresli bir durumda olduğunuz anlamına gelmez. Uzun süreli uygulanan yetersiz beslenme modelleri, vücutta yağ oranı yüksekliği, yetersiz su alımı, yeme davranışının sosyal aktivite haline getirilmesi ve bazı metabolik hastalıklar, fiziksel açlığın, yerini duygusal açlığa bırakmasına yol açabilir.

Medya aracılığıyla yaygınlaşmış, doğru bilinen beslenme yanlışları, toplumda pek çok kişinin kendisini hatasız besleniyor gibi hissetmesine sebep olurken diğer yandan bu durum giderek sağlığını kaybetmesine zemin hazırlar. Kendi alanı dışındaki alanlar hakkında, verdiği bilgiler toplum tarafından sorgusuz kabul edilen popülaritesi yüksek kişiler yerine beslenme alanında eğitim almış uzmanların ışığında ilerlenmelidir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.