© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Beliz Acıpayamoğlu Sessiz Lüks

Beliz Acıpayamoğlu Sessiz Lüks

Moda-Tekstil Tasarımcısı Beliz Acıpayamoğlu, MAG Okurları için “sessiz lüks” konusunu ele alıyor. 2023’ün büyük trendlerinden olan logosuz şıklığı anlatırken yaz ayları için ofis kombin önerilerini de veren modacı sezonun nabzını tutuyor…

Moda son birkaç yılda logo ağırlıklı oldu. Artık insanlar “eski tarz” stilleri tercih ediyorlar ve bu oldukça klas. Zarif ve klasik stiller fazla göz önünde olmaya başladı. Tek renk bir kıyafetin kişiyi daha zengin göstereceğini savunan kadınlar var. Zenginlik denince, takılan mücevherler veya gardırobunuzdaki kürklerle bunu anlamlandırıyorduk. Daha sonra el çantalarımızın üzerindeki logolarla etiketlendi. Şimdi ise bu zenginliği daha sessiz halde sergileme değişimine geçilmekte. Sessiz lüks (quiet luxury) dediğimiz konu tam olarak bu.

İmza kumaşlar, çekici tasarımlar detaylarından uzaklaşmıyor ve logoya biçilen fiyattan daha çok işçiliğe önem artmış durumda ve belirlenen fiyatlar bu işçilik için alınmakta. Tasarımcılar sezondan sezona giyilmesi planlanan parçalar yaratmakta. Zenginliğin artık yeni bir anlamı var: “Sessiz lüks” 2023’ün en büyük trendlerinden biri. Logosuz trendlere hazır mısınız? 2021’de pandemi dönemi kısıtlamaları azalmaya başladığında moda trendleri, parlak renkler, yüksek sesli baskılar ve vücut gösteren stiller giyinilmeye başlanmıştı; fakat ekonomi kaynaklı problemlerden ötürü moda trendlerinin değişmesinin mantıklı olabileceği söylendi.

“Gizli zenginlik” olarak da bilinen “sessiz lüks” hareketi, zenginlik hakkında varsayılan her şeyi tersine çevirirken aynı zamanda minimalizmi destekliyor, 90’lar ve 2000’lerle şatafatlı her şeyin son zamanlarda yeniden canlanmasından dolayı yeni bir soluk yaratıyor.

Daha önce zenginliği düşünürken Louis Vuitton el çantalarından Cartier bilekliklerine kadar her şeyi kaplayan logolarla dolu bir kişi hayal ederdik; ancak, sessiz lüks artık zenginliği bu şekilde somutlaştırıyor. Genellikle bir kapsül gardırobunun tek amacı şık ve zamansız parçalar. “Sessiz lüks” önerileri gündemde şöyle: Klasik bir blazer ceket, yuvarlak yaka “basic t-shirt”, özel dikim pantolon.

“It girl” olarak bildiğimiz, stiliyle, farklı duruşuyla genç kadınlara örnek olan, dönemin kadınını temsil eden ünlü kadınlarla moda ve sosyeteden simaların; konuştuğumuz sessiz lükse adapte olduklarını görüyoruz. Örneğin; Kendall Jenner son Coachella festivalinde sade, siyah, kolsuz bluz ve uyumlu pantolon giyerek hepimizi şaşırtmıştı.

Şimdi gelelim en çok istenen kombinlerden bir diğerine: 2023 Yaz Ayları Ofis Kombinleri

İnce kumaşlı pantolonlar, elbiseler, hafif bluzler tercih edilebilir. Daha soft renkte tulumlar ve sandaletler güzel seçenekler arasında. Kombinlerinizi takılarla tamamlamayı unutmayın. Etek-bluz şıklığının yanı sıra bu yaza damga vuracak ofis şıklığında kesinlikle ince, hafif pantolon-ceket takımlar ile tulumları tercih etmenizi tavsiye ederim. Eğer uygun fiyatlı kombin yaratmak isterseniz size tavsiyem, kötü kumaşla ucuz parçalar seçeceğinize iyi kumaşlar ile tasarlanmış orta sınıf markaların indirimlerinden yararlanmanız. Zamansız parçalar seçmeniz önemli olacaktır; böylelikle kombinleriniz uzun süreli kullanılabilir.

Ofis kapsül gardırobunuzu düzenlerken en temel parçaları ekleyerek, kolayca kombinleyebileceğiniz ve her tarza uygun şekilde kullanılabilecek pratik ve şık parçaları bir araya getirmelisiniz. Ofis içinde kullanılan, şüphesiz en çok tercih edilen parça blazer ceketler. Yaz ayları için ceketleri ince seçmeye dikkat edin.

Tek parça elbiseler giyerek blazer ceketlerinizi üzerinize alabilirsiniz. Tek parça modeller sizi kombin oluştururken harcayacağınız zamandan kurtaracaktır.

Kot pantolonlar da gardırobunuzda yer almalı. Ofis şıklığında bu jeanleri basic bir t-shirt, yaza uygun ince bir gömlek ya da degaje yaka bluz ile kombinlemelisiniz. Tabii ki şık bir topuklu ya da sandalet bu kombinin tamamlayıcısı olacaktır. Dilerseniz; bu sene vazgeçemediğimiz parçalardan olan kemer ile de pantolonunuzu şıklaştırabilirsiniz. Ben küçük tokalı, ince kemerleri daha şık buluyorum.

Ofis kapsül gardırobunuzu yaz ayları için oluştururken; ince askılı bluzler, basic t-shirtler, olmazsa olmaz gömlekler, kemerler, takılar, rahat ve şık ayakkabılar, elbiseler, pantolon, etek ve ceketler ile düzenleyin. Bunu yaparken mevsime göre değişen kumaşları tercih edin. Özellikle bu yaz sezonu için keten parçaları tercih edebilirsiniz. Serin yaz günleri için ise merserize bir hırka ya da hafif bir şal ile harika bir görünüm yakalanabilir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.