© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Bahar Demirkıran ile 33 kg…

Bahar Demirkıran ile 33 kg…

26 yaşındaki Yasemin’in öyküsü birçok kişiye ışık tutacak gerçek bir başarı öyküsü. Diyetisyen Bahar Demirkıran ile yaklaşık 10 ayda 33 kg veren Yasemin’i diğer başarılı danışanlardan ayıran en önemli özellik; başvurduğunda ciddi demir eksikliği anemisi ve diğer vitamin eksikliklerinin de olmasıydı. Yani hem zayıflaması hem de vitamin seviyelerini normal değerlere ulaştıracak şekilde iyi beslenmesi gerekiyordu… 

Pek çok kişi diyet tedavilerinin vitamin eksikliğini gidermek bir yana, vitamin eksikliği yarattığına inanır, ayrıca vitamin tedavilerinin iştah açtığını, şişmanlattığını düşünen bazı kişiler de ciddi eksikliklere rağmen verilen vitamin takviyelerini tam olarak kullanmaz. Diğer yandan Yasemin’in bir başka önemli problemi de demir eksikliğiydi. Demir eksikliği tedavisi de sıklıkla kilo alımına sebep olarak algılanan tedavilerden bir diğeridir. Yasemin de geldiğinde bu iki konu üzerine oldukça kaygılıydı ama uygulanan diyet tedavisi yaşadığı sıkıntıları arttırmak şöyle dursun demir eksikliği ve vitamin eksikliğini tedavi etmesini sağladı.

 

Programa başlamadan önce uzun uzun Yasemin’in beslenme alışkanlıkları konuşuldu, yanlışları belirlenip düzeltildi. Yapılan değerlendirme sırasında yeme bozukluğuna yatkın bir yapısı olduğu tespit edildi. Bu bilgiler ışığında önce tahlilleri yapıldı, ardından beslenme ve egzersiz programı düzenlendi. Bu süreçte kullanması gereken vitamin takviyelerine karar verildi. Yasemin her hafta düzenli kontrollerine geldi ve geldiği her kontrolde  o haftaki  kişisel  tercihleri ve vücudunun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak programı yenilendi . Keyifli bir 10 ayın sonunda Yasemin 33  kiloyu atmanın haklı gururu içerisinde hem de bir daha almamak üzere…

 

Diyete Başlarken Kısa Kısa

 

Diyete başlarken unutmayacağınız ilk şey şu; diyet kilo vermek için uygulanan bir tedavi biçimidir. Bu yüzden arkadaşınızın diyeti ile zayıflamaya çalışmak yerine bir uzmana başvurup vücudunuzun ihtiyaçlarına göre bir diyet listesi almayı tercih edin.

 

Diyete başlamadan önce mutlaka tıbbi bir kontrolden geçin. Hipotroid, insulin direnci ve vitamin eksiklikleri ile zayıflamanız neredeyse imkânsızdır. Mutlaka tedavisini de bu süreçte almalısınız. Diyetiniz kan değerleriniz ve hastalıklarınız göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

 

Şişmanlarda demir eksikliği, B12 ve D vitamini eksikleri sıklıkla görülmektedir. Diyet süresince bir uzman tarafından önerilen besin takviyeleri mutlaka kullanılmalıdır. Vitaminler iştah açmaz, kilo vermenizi zorlaştırmaz. Aksine metabolizmanız hızlanacağı için sağlıklı kilo vermenizi destekler. Demir eksikliği ve B12 tedavisi de benzer şekilde metabolizmada ciddi yavaşlamalara yol açtığından kilo vermenin önünde ciddi şekilde engeldir.

 

Tek başına kalori kısıtlayarak kilo vermek sağlıklı değildir, metabolizmanızı ciddi şekilde yavaşlatır. Diyet ile birlikte mutlaka uzmanınızla beraber belirlediğiniz bir egzersiz programına devam etmelisiniz. 

 

Her dönem çok popüler olan bazı diyetler olmuştur, bu günlerde protein diyetleri revaçta. Ancak tek besin diyetleri, protein katabolizması sebebiyle  tip 2 diyabet  ve kalp damar hastalıklarını arttırma riski taşıdığından sanıldığı kadar sağlıklı değildir. Yani her şey karbonhidratları hayatınızdan çıkarınca bitmiyor. Sağlıklı diyet yaşam tarzı haline getirebileceğiniz diyettir. Böyle bir listede her sağlıklı besin belirli ölçülerde günlük beslenmenizde yer almalıdır.

 

Sağlıklı kilo kaybı ayda 2 ila 4 kilodur. Kilolar bir gecede gelmedi, bir gecede de gitmezler. Erkekler bayanlara göre biraz daha hızlı kilo verebilmektedir. Hedeflerinizi, sağlık durumunuzu ve metabolizma hızınızı göz önüne alarak doğru bir şekilde belirleyin. 

 

Diyet sürecinde kendinizi çok sıkmayın. Yasaklarla dolu, çok katı bir programı  sonuna kadar götürebilme ihtimaliniz zayıftır. Herkesin arada soluklanmaya ihtiyacı vardır. Haftada bir gün bir öğün kendinizi serbest bırakıp çok sevdiğiniz bir besini yiyin. Bu serbest öğünden sonra, bir sonraki öğün kaldığınız yerden devam edin.

 

Programlarınız  hazırlanırken uzmanınıza  yemeyi çok sevdiğiniz besinlerden bahsedin. Bu besinleri ille de hayatınızdan çıkarmanıza gerek olmayabilir. Önemli olan her besini ne kadar tüketebileceğinizi öğrenmektir. 

 

Bu süreçte iniş çıkışlar olacaktır. Moralinizi yüksek tutun. Sağlıklı bir hafta geçirmiş olsanız bile bazı haftalar kilo veremediğiniz olabilir. Kilo vermeseniz dahi pes etmeden programa devam etmeniz oluşan direnci aşmanızı sağlayacaktır. 

 

Kilo korumaya geçince uzmanla bağlantınızı kopartmayın ve kilo koruma programına devam edin. Kilo koruma programına devam etmeyen kişiler çoğunlukla verdikleri kiloyu fazlası ile geri alırlar. 

 

Basın ve internette bolca reklamı yapılan, zayıflamayı vaat eden bitkisel olduğu söylenen ilaçlardan uzak durun. Sadece sağlıklı bir beslenme programı ve aktif yaşam ile kalıcı şekilde kilo verebilirsiniz. Her sezon piyasaya çıkan bu tarz ilaçlar gerçekten işe yarıyor olsa sizce hala tüm dünyada birçok kişi şişman insan olur muydu?

 

Çok güzel bir ilkbahar diliyorum…

Sevgiler.

 

BAHAR DEMİRKIRAN BES.DAN.VE EĞT.MRK. 

Cinnah Caddesi No:  96/7 Çankaya/ANKARA

Tel: 0 312 443 00 87  Faks: 0312 443 00 86

www.bahardemirkiran.com / info@bahardemirkiran.com

www.facebook.com/ankaradiyetisyenankara

 

 [nggallery id=1167]


 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.