© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Aylin Çetiner Değişim Mutlaka Gelecektir

Aylin Çetiner Değişim Mutlaka Gelecektir

Bütün dünya için çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemi iyi anlayabilmek ve çözümleyebilmek için mümkün olduğunca büyük resme bakmak gerekiyor. Ülkemizde ve dünyada neler oluyor? Gökyüzünde ne değişiyor da yeryüzünde bizlere etki ediyor? Bu soruların yanıtları için geçmiş dönemde bize yol gösterici olan astrolojiye ve onun bize gösterdiklerine bakmamız gerekiyor.

Mart ayında, üzerimizde etkisi yüksek, toplumları etkileyen gezegenler burç değiştirdi, en ağır etki de Plüton’un Kova burcuna geçmiş olması. Dünya değişiyor. Eski geleneksel yöntemlerle, eski geleneksel ekonomi anlayışıyla devam etmek artık mümkün değil. Hepimiz yeni döneme uyum sağlamalıyız. Biliyoruz ki en hızlı uyum sağlayan, en çok kazanan oluyor. Plüton’un Kova burcuna geçmesi, dünyanın değiştiğinin göstergesidir. Yavaş hareket eden iki etkin kolektif gezegen olan Neptün 1998’de ve Uranüs 1996’da Kova burcu geçişlerine başlamıştı. Uranüs yedi yıl kadar, Neptün ise yaklaşık on üç yıl Kova burcu konularını kendi alanlarında bizlere yaşattı. Süreç, Plüton’un da 2023 mart ayında Kova burcuna geçmesi ile artık geri dönüşü olmayan bir dönüşümü hayatlarımıza getirdi. Bilim ve teknolojik gelişmelerin ilerlemesi daha hızlı gerçekleşmeye ve insanlık da bu hızla değişmeye başlıyor. Plüton 1996-2008 yılları arasında Yay burcunda seyrederken inançlar öndeydi, arkasından yirmi yıl Oğlak burcunda, yönetimler etkin ve ön planda oldu. Bu dönemde artık insanlık; halkın katılımını, halkın özgürlüğünü, halkın varlığının fark edilmesini istiyor ve bunun için ayaklanıyor, devrimler yapmak istiyor.

Mart ayında burç değiştiren diğer baskın gezegenimiz Satürn oldu, Balık burcuna geçti. Satürn, sınırları koyan gezegendir; Balık burcunda olduğu için dağılmalara sebebiyet veriyor, sınırlar çizmek güçleşiyor. Toplulukları yönetmek, ülkeleri yönetmek, şirketleri yönetmek artık eskisi gibi kolay olmayacak. Belirsizliklerin ön planda olduğunu görüyoruz ve biz bu belirsizliklerin içinde yol almaya çalışacağız. Önümüzdeki üç sene bu şekilde sınırların dağıldığı, sınırların çizilmesinde güçlük çekildiği bir süreç olacak. Satürn Balık burcu dönemini anlamak için 1994-1996 yılları arasında neler yaşandığına bir bakmak gerek. Hatırlarsanız, o dönem ülkemiz için zorlu koşulların olduğu senelerdi hem ekonomik hem politik olarak. Plüton Kova burcunda yaklaşık yirmi yıl kalacak. Ülkeler, şirketler, toplulukları yönetenler zorlanırken başarıya ulaşmak için baskıcı tavırlar takınabilirler. Plüton ilk burç değiştirdiğinde konusu ile ilgili krizleri gündeme getirir ve birkaç sene değişimin zorluklarını yaşarız.

20 Nisan 2023’te çok önemli bir Güneş tutulması oldu ve etkilerini uzun süre yaşayacağımız yeni bir süreç başlattı. Ülkemizin haritasında meclisi ifade eden bölgede yer alıyor. Yeniliklerin başlangıcı diyebiliriz fakat 29 derecede olduğu için yenilik hareketleri kolay olmayacaktır. Özellikle Koç ve Terazi burçlarıyla ilgili tutulma etkilerini ve Satürn’ü göz önüne aldığımızda 7 Eylül 2025 tarihine kadar pek çok önemli değişimin olacağını söyleyebiliriz ülkemiz için. Mayıs ayının en önemli gökyüzü hareketi 5 Mayıs’taki Ay tutulması oldu. Akrep burcundaki bu Ay tutulması, krizler ile ilgili ve bu 16 derece Akrep burcu etkisinin altında olacak. Minimum altı ay kadar devam edeceğini öngörebiliriz. Ay tutulmaları dürtüsel hareketlere sebebiyet verir, bilinç dışımızda aldığımız etkileri hayata yansıtırız. Bu da genellikle sorunlar, gelgitler yaşatır.

Plüton ülkemizin sekizinci evinde bulunmaktadır. Burası bankacılık sektörünü ve borçlarımızı gösterir. Bu etki borçlarımızı dönüştürmek ve yeniden yapılandırmak zorunda olduğumuzu gösterir. Burada bahsettiğim partiler üstü bir şey, her koşulda yapılması gereken bir eylem. Plüton, kasım 2024 tarihine kadar ileri ve geri hareketlerini yapacak ve kasım 2024’te artık tamamen Kova burcuna yerleşmiş olacak. Ülkenin bankacılık sektörünü ve dış kaynaklı parasını gösteren bölgede olan Plüton ve yaz aylarında ülkemizin kendi parasal kaynaklarının bulunduğu bölgede olacak olan Venüs’ün geri hareketi, önümüzdeki süreçte ekonomik olarak zorlanacağımızı göstermektedir. Krizlere açık bir dönemdeyiz. Venüs geri hareketinin, ülkenin para piyasaları ve para kaynakları göstergelerine problemli sert açı yapacak olması, sürecin zorluğunu daha da artırmaktadır. Döviz bu dönemde ilgimizi üzerine toplayacaktır. Venüs’ün Regulus sabit yıldızı etkisindeki geri hareketi 28 Temmuz’da başlayacak 4 Eylül’de sona erecek, 23 Ağustos-16 Eylül tarihleri arasında da Merkür geri harekette olacak, iki gezegenin birlikte geri gideceği 23 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında girişimlerinizde çok dikkatli olmalısınız, kişinin kendi doğum haritalarına bağlı olarak bazılarının bu dönemin geçmesini beklemeleri kendileri için daha uygun olabilir.

Tüm seminerlerimde anlattım: 5-12 Şubat 2023 tarih aralığı, uzun yıllardır süregelen negatifliğin tepe noktasını oluşturan zaman dilimiydi ve burada Türkiye’nin başına kötü bir şey gelecek beklentisi yüksek bir olasılıktı. Maalesef bu öngörüm büyük bir doğal afetle gerçekleşti. Bu vesileyle, ülkemizin tekrar başı sağ olsun. Depremde yaşantısını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kalanlara şifa diliyorum. O tarihten itibaren aslında tüm dünyada etkin olan ama Türkiye için önemli bir değişimin başladığını da belirtmek isterim. Türkiye çok önemli bir ülke, varoluştan bu yana çok önemli bir ülke. Uyanış başladı; maalesef ki uyanış üzüntülerle ve acılarla gelir. Türkiye için yaptığım uzun vadeli öngörüm; önümüzde bulanık ve zorlayıcı iki buçuk sene var. Bu dönemin arkasından ülkemiz için ciddi bir güçlenme dönemi başlıyor. Aslında astrolojik olarak bu güçlenme ve iyilik yükselişi başladı. Frekansı çok yüksek olan ülkemizde insanlarımızın da frekansı değişmeye başladı.

2023 senesi Çin astrolojisi, dünya üzerinde pek çok ülkeyi etkisi altına alacak olan sınırlarının dışına taşmış savaşları göstermekte. 20 Nisan Güneş tutulması bu etkinin astro-mapping, özellikle Indo Pasifik bölgesi için geçerli olduğunu göstermekte. Bu bölgede Çin ve Tayvan da tutulmanın etkisi alanına girmiş bulunmakta. Bence bu süreçte en önemli tehlike nükleer denizaltılarda. Umarız olmaz ama sıkıntının denizlerden geleceğini söyleyebiliriz.

Toparlayalım, Türkiye olarak içinde bulunduğumuz yaklaşık üç senelik bir geçiş döneminden sonra yıldızımızın parlayacağı yedi, sekiz senelik bir yükseliş trendinin başında bulunmaktayız. Her türlü güçlüğe rağmen bu zorlukların içinden başarıyla çıkacağız ve ülke olarak yükselişe geçeceğiz. Satürn Balık burcu etkilerini yaşadığımız 1994-1996 yıllarındaki etkilerin benzerlerine yine açık olduğumuz bir dönemden geçeceğiz. 1994-1996 seneleri dediğimizde dönemin başbakanı Tansu Çiller’in almış olduğu ekonomik kararlar ile ekonomik yönetim biçimi rayına tekrardan sokuldu fakat bu durum oluşurken faiz ve kurda kısa süreli sert yükselişler yaşandı. Önümüzdeki dönem, Plüton Kova ile de etkisini göz önüne alırsak yine aynı yöntem şart gibi. Hangi hükûmet gelirse gelsin veya meclis aritmetiği ne şekilde olursa olsun ekonomi yönetiminde bir değişiklik kaçınılmaz gözüküyor demiştim ve değişiklikler yapıldı. Ayrıca Satürn Balık burcu döneminde dünyada siyasi kişilere suikastlar gerçekleştirilmesi de söz konusu olabilir. Satürn son burç olan Balık burcunda işini bitirdiğinde yaklaşık yirmi sekiz senelik bir dönemin kapanışını yapmış olacaktır ve bizler 14 Şubat 2026 tarihinde Satürn Koç burcuna geçişi ile yeni konular ve yenilenmiş bir yapıyla bambaşka bir döneme başlamış olacağız.

İçinde bulunduğumuz dönemin önemli konularından biri de ABD ekonomik politikaları. Geçen aylarda küçük bankalarda bazı sorunların ortaya çıktığını gördük. Önümüzdeki dönem Amerika faizi daha da arttırma konusunda çok da istekli olamayacak. Belki de son faiz artırımını yapmış olabilir. Bu kararın etkilerini kripto paralar ve kıymetli madenler üzerinde göreceğiz. Amerika’nın parasal genişlemeye başladığı günden itibaren söylediğim “aldıkları önlemlerin yeterli olmayacağı ve istedikleri sonuca ulaşamayacaklarıydı”. Yaz aylarında bunu daha net göreceğiz, görüyoruz. Amerika’da enflasyon durmuş gibi görünse de ciddi sorunlar, varlığını devam ettirecek. Bunun en önemli göstergesi de ons altına olan ilgi ve fiyat hareketliliği olacaktır. Amerika, önümüzdeki süreçte kendi iç meselelerine yoğunlaşmak durumunda kalacaktır ve muhalefetin etkin hareketlerine de tanık olabileceğimizi düşünüyorum. Bizim de önümüzdeki dönem gözümüz; bizi direkt ilgilendiren, hepimiz 96’dan bu yana olan süreçte ne yaptıysak, iyi ya da kötü bunun sınavlarına ya da ödüllerine tabi olacağımız önemli bir dönemdeyiz.

20 Nisan 2023’te yaşadığımız Güneş tutulmasının bir benzerini 2004 senesinde yaşamıştık. O döneme baktığımızda özellikle borsada dikkat çekici hareketler görülüyordu; borsada endeks grafiğinin 2003 ortasında başlayan, 2008’e kadar süren bir yükseliş içinde olduğunu hatırlatmak isterim. Diğer yazı ve Youtube videolarımda göksel olarak  borsanın yükseliş trendinin başladığı haberini Nisan 2021’de takipçilerimle paylaşmıştım. Borsa endeksinin 1400 seviyesinde başlayan bu yolculuğunda da hep takipçilerimin yanında olmaya devam ettim, şu an endeksin 6500 seviyesine geldiğini görüyorsunuz. 2023 senesini ise, dünyada yüksek enflasyon ve devalüasyon yılı olarak anlatmıştım, geldiğimiz nokta malumunuz. İçinde bulunduğumuz temmuz ve ağustos ayı yatırım ürünlerinin gerçek değerini belirlemenin ve fiyat öngörüsü yapmanın kolay olmayacağı, gerçek ederinin üzerinde fiyatlamaya meyilli olacağımız aylar olacaktır, lüks tüketime yüksek montanlı trade etmeye meyilli olacağız, risk algımız yükselecek. Borsa hareketli olmaya devam edecektir.

Özel hayatlarımızda ise; geçmişte yaşanmış, hesabı kapanmamış aşk hikâyelerinin tekrar önümüze geleceğini öngörebiliriz. Yeni bir ilişkiye başlamak ise riskli olacaktır.

Venüs’ün Aslan burcunda geri giden pozisyonun parlak hali ile gözümüze hoş görünen, albenisi olanlar; eylül ayı ile beraber aynı parlaklıkta görünmeyebilir.

Unutulmamalı ki ülkemizin sekizinci evine giren Plüton ölüm, yok oluş ve yeniden var oluşu simgeler. Ekonomide işte bu etkileri yaşayarak göreceğiz. Devam ettirilemez ekonomik yönetimin değişimine tanık oluyoruz. Bu nedenle bu etkiyi bilerek portföy pozisyonlarınızı almak yerinde olacaktır. 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.