© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Ashk Kolonyaları’nın Sahibi Girişimci İş Kadını

Ashk Kolonyaları’nın Sahibi Girişimci İş Kadını

Yedi adı, yedi hikayesi olan Ashk kolonyalarının sahibi ve madencilik sektörünün köklü şirketlerinden biri olan Akçelik Holding A.Ş.’ninYönetim Kurulu Üyesi Narin Akçelik ile hoş kokular içindeki başarı yolculuğundan bahsettik…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1979 İstanbul doğumluyum. Işık Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdim. Şu anda da Barbara Brennan School of Healing öğrencisiyim.
Akçelik Madencilik ve Antalya Side Club Hotel Nena’da finans koordinatörü ve Yönetim Kurulu üyesiyim.
Aynı zamanda İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Dış İlişkiler Komisyon Başkanı ve KAGİDER üyesiyim.
Yardım vakıflarında çalışıyorum. The Ashk lüks kolonya – mum (ve daha yeni ürün kalemleri) markasının kurucusuyum.
Can adında 10 yaşında bir oğlum var.

Başarılı bir iş kadını olarak farklı bir sektöre adım attınız, sizi bu işe yönlendiren veya girmenizi sağlayan fikir neydi?
Yenilikleri denemeyi seven ve risk almayı göze alabilen bir yapım var, bu yapının özellikle iş hayatında bir avantaj olduğunu düşünüyorum.
Dünya üzerindeki her ürünün lüks versiyonunun olabileceğini düşünenlerdenim… Masalarımızı, evlerimizin baş köşelerini süsleyen geleneksel ürünümüz kolonyanın da lüksü olabileceği fikri üzerinde uzun zamandır çalışıyordum. Değerli bir büyüğümün güzel bir benzetmesi var: “Eskiden simit sokaklarda satılırdı artık saraylarda satılıyor” diyor. Yani simit bile artık lüks bir ürün olarak pazarlanabiliyorsa emin olun her şeyin lüksü üretilebilir ve pazarlanabilir. Önemli olan doğru sunum yapabilmektir.
Lüks ürün fikrinden yola çıkarak uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonrasında “the Ashk” isimli lüks kolonyayı yarattım. Şişenin özel deri ambalaj çalışmalarımızı değerli hat sanatçısı Osman Yılmazer’in dokunuşları ile şekillendirdik. Ayrıca geleneksel bir hediyemiz olan kolonyaya şık bir hediyelik ambalaj tasarladık.
Türkiye’nin ilk ve tek lüks kolonya markası “The Ashk” formülünde kullanıcıların duygusal ve fiziksel olarak dengeli olmalarını sağlayan bitkisel esans notaları taşıyor. Bu sayede The Ashk kolonyasını kullanan kimseler farklı bir ferahlık ve ruhsal huzura kavuşma dinginliğini hissediyor. Bu sebeple insanlara kullandığında iyi gelen bir ürün yapmayı hayal ettim. Ashk kolonya kullanan insan şifa alsın istedim. Esans üzerinden şifa verme hayalimi gerçeğe dönüştürdüm.

Ürünlerimizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Hepsinin bir hikayesi var sanırım…
The Ashk’ın yedi farklı çeşidi satışa sunuldu: Hayal, Hayat, Nevin, Su, Nadir, Can, Umut ve sadece bebekler için üretilmiş olan Masal… Ayrıca çamaşır kokusu olarak kullanıma sunulan Nil Linen bulunuyor.
Hayal, ismini hayatın hayalle beslenen döngüsünden alıyor.
Hayat, yaratılma serüvenini kutsal enerjisi yedi katla ilişkilendirilen hayat ağacından alıyor.
Nevin ismi yedi kat gök, yedi tepe İstanbul ve nefsin yedi kapısından esinlenmesinden geliyor.
Su, ateşin ve yağmur damlalarının yarattığı suyu yüce dağların ardında görmesiyle ismini aldı.
Nadir ise; gezgin dervişlerin Ashk’a ermek için çıktıkları yolda kendilerini korumak amaçlı Teber’den esinleniyor.
Bir başka çeşit olan Can ismi ise; yaratılma serüvenini, yaradandan ötürü yaratılanı sevmekten alıyor. Umut ise ismini Ashk’ın bir bakışla başlayıp kum saati gibi yüreğe umutla akmasından alıyor.
Çamaşır kokusu olarak üretilen Nil Linen serisinin isim babalığını ünlü tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu yaptı. Nil Linen çamaşır serisinde dinginlik veren ıhlamur esansı kullanıldı. Ihlamurun uykuda dinginlik ve sakinlik veren olumlu bir etkisi var. Fransa’da kadınların dinginlik sağlayabilmek amacıyla iç çamaşırlarının içine ıhlamur kokusu sıktıkları biliniyor.

Kolonya haricinde başka ürünleriniz var mı?
The Ashk mum var. Mum satışlarımız da gayet iyi gidiyor, çok fazla talep alıyoruz.

Ürün çeşitliliğini artırmayı düşünüyor musunuz?
Elbette… Kısa zaman içinde çubuk oda kokusu olan the Ashk marka diffuser satışlarına başlayacağız. Daha sonra sabun, duş jeli, peştamal gibi oldukça fazla the Ashk markalı ürünler göreceksiniz.

Okuyucularımız The Ashk’a nerelerden ulaşabilirler?
Harvey Nichols mağazalarının kozmetik bölümlerinde bulmak mümkün…

Yurt dışına yönelik çalışmalarınız var mı?
Şu anda Miami’de Ashk marka kolonya bazı mağazalarda satılıyor. Hedefimiz Londra Harrod’s mağazasında satılmak. Bunun için görüşmelerimiz devam ediyor.
Ayrıca yurt içindeki satış ağımızı da genişletmek için yoğun çalışmalarımız sürüyor.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.