© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Alinka’ya Hoşgeldiniz

Alinka’ya Hoşgeldiniz

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan, geçmişten beri turizm işiyle uğraşan Alin Kaya ile turizm hakkında hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Misyonlarının dürüstlük, güven ve samimiyet olduğunu belirten Alin Kaya gelen müşterileriyle her zaman güzel bir bağ kurduklarını ve bu sayede onların istekleri doğrultusunda ilerleyebildiklerini söylüyor…

Alinka Turizm Organizasyon’un kuruluşundan ve kendinizden biraz bahseder misiniz?

Alinka adı sektörde daha çok yeni, 1 Nisan itibariyle yaşını doldurmuş bir bebek sayılır. Ama geçmişi ve birikimleri çok eski. Ben Singapore Airlines Ankara ofisinde rezervasyon ve bilet satışta görevliydim. Ne zaman ki Ankara ve İzmir ofisleri kapatıldı, mecburen iş değişikliği yapmak zorunda kaldım. Bu arada adını anmadan geçemeyeceğim Sayın Metin Acar’ın desteğini hiç bir zaman göz ardı edemem. Herkesin hayatında zor dönemler vardır, ben de kararsız kaldığım bir dönemde eşimin ve yolcularımın güveniyle Alinka’yı hayata geçirdim. Ve şimdi onu çok seviyorum.

 

Firma olarak neyi amaçlayarak yola çıktınız? Öncelikleriniz ve ilkeleriniz neler?

Her işte olduğu gibi turizmde de esas olan güvendir. Birçok insan, birçok işyeri size benzer hizmetleri verebilir aslında. Ama iyi bir fiyat teklifi alacağınızdan emin olmak, ya da sorularınıza doğru cevaplar bulacağınızı bilmek işin farkındalık yaratan kısmı diye düşünüyorum. Bir de alışkanlıklar var elbette. Yıllarca beni arayan, benimle seyahat eden yolcularım yine beni arıyorlar. Bu gerçekten gurur verici, hepsine tekrar teşekkür ediyorum…

 

Alinka olarak ödün veremeyeceğim konular var, bunların başında dürüstlük geliyor. Yolcuma verdiğim ücret havayolu tarafından düşüyorsa, ben de bunu yolcuma yansıtıyorum ki benim de gönlüm rahat olsun… Samimiyet benim için çok önemli, yolcularım alışverişlerinden sonra eşyalarıyla gelip çay içip gidebilecek kadar yakın görüyorlar ya da sadece sohbete geliyorlar dertleşiyoruz, beni kızları gibi benimsediler. Yani biz aile gibiyiz aslında. İnsan tanımak benim önceliklerim arasında, herkesin birbirinden öğreneceği çok şey var…

Müşterilerinize hangi durumlarda hizmet ediyorsunuz? Onları nasıl yönlendiriyorsunuz?

Alinka’nın ürün yelpazesi oldukça geniş… Yurtiçi, yurtdışı uçak biletleri başta olmak üzere, yine yurtiçi ve yurtdışı otel satışlarımız var. Paket tur satışları ve kişiye özel oluşturduğumuz tur programlarımız var. Bunun dışında Ankara’da olmanın avantajını kullanarak vize işlemleri için yardımcı olmaktayız. Özet olarak, turizm denince aklınıza gelebilecek her konu için elimizden geldiğince yardımcı olmaktayız. Yeter ki bizi arayın .

 

Bu yıl en çok tercih edilen yurtiçi ve yurtdışı turları neler?

Bilindiği gibi, geçen sene itibariyle bazı  ülkelerde vize işlemleri kaldırıldı. Bu durum turizmi daha da canlandırdı elbette. Başta Hırvatistan (Dubrovnik) ve Rusya (Moskova, St. Petesburg) bu yıl çok ziyaret edildi. Hala da bu yoğunluk devam etmekte.

Yurtiçinde ise, yeşilin hakim olduğu Karadeniz Bölgesi, Eskişehir, tarihimizde önemli yeri olan Çanakkale en çok ilgi görenlerin başında geliyor. Antakya ve Hatay ise son yıllarda hem tarihi zenginliği, hem yemek kültürü ile öne plana çıktı. Ve elbette hiç vazgeçilmeyen, gezmekle eskimeyen GAP Bölgesi her zaman revaçta.

 

Önümüzdeki aylarda hangi programlar yer alıyor? Sizin önerileriniz neler?

Bahar aylarında Karadeniz ve GAP turları için kayıt almaya başlayacağız. Ülkemizi kesinlikle çok seviyorum, dört mevsimin yaşandığı ender ülkelerden. Keşke mümkün olsa, her bir köşesini hepimiz görebilsek. Ama bu düşüncemin yanı sıra yurtdışına çıkanları eleştirenlere maalesef hak veremiyorum. Farklı ülkeleri görmek herkesin bakış açısını değiştiriyor. Bunu net bir şekilde ispatlayan bir mesleğim var. İnsanlara karşı hoşgörünüz, saygınız, çevreye duyarlılığınız bile fark ediyor emin olun. Kimi zaman kendinizi eleştirip, kimi zaman da halinize şükredebiliyorsunuz. Örneğin, Mart ayında gittiğim Kamboçya gezisinde insanların ne kadar zor şartlarda yaşadığını görüp, farklı sosyal ve dayanışma çalışmalarına girdim. Orası gerçekten beni çok etkiledi. Gördüğüm diğer ülkelerden çok farklıydı.

 

[nggallery id=1174]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.