© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Yükselenler İnşaat’ın Sahibi Mehmet Özmen Röportajı

Yükselenler İnşaat’ın Sahibi Mehmet Özmen Röportajı

“En önemli ilkem ve önceliğim dürüstlüktür.”

Çocukluğundan beri iş yaşamının içerisinde olan, küçücük bir çocukken bile hedefleri ve idealleri doğrultusunda ilerleyen Mehmet Özmen ile bir röportaj gerçekleştirdik. İş yaşamına dair birçok soru yönelttiğimiz Mehmet Özmen tüm sorulara samimiyetle cevap verdi ve başarısının sırrını bizlerle paylaştı…

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1973 Rize doğumluyum. 1996 yılında Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. O tarihten itibaren de Ankara’da yaşamaktayım. Evliyim ve iki çocuğum var.

İşiniz ne zaman ve nasıl kuruldu?
Ben 41 yıldır müteahhitlik yapan bir ailenin çocuğuyum. Dolayısıyla çocukluğumdan beri iş hayatının içerisindeyim diyebilirim. Şu anda sahibi olduğum Yükselenler İnşaat Şirketi 1991 yılında kuruldu ve 1996 yılından beri benim yönetimimde. 2012 yılından bu yana da ağabeyimle beraber yine inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz…

Sizin için başarı ne demek?
Bence başarı yaptığınız işle takdir edilmek ve her zaman saygı duyulan bir insan olmaktır.

Gelecekte kendinizi ve firmanızı görmek istediğiniz yer, durum nedir? Böyle bir tablo tarif eder misiniz?
Ailemle beraber çalıştığım dönemde zaten Türkiye’nin en büyük firmaları arasında her zaman yer bulduk. Bu başarımızı koruyabildiğimiz sürece gelecek zaten başarılarla ve önemli eserlerle dolu olacaktır. Her zaman olduğu gibi yine marka olacak projeler üretmek daimi hedefimizdir.

İş yaşamında “vizyon” ve “amaç”  belirlemek neden önemli?
Sadece iş hayatında değil insan yaşamında da vizyonu ve hedefi olmayan kişiler yerinde sayarlar. Bunlar, başarının en önemli anahtarlarındandır. Bir iş adamı geniş bir vizyona sahip olmak için dünyayı gezmeli ve yeni gördükleri ülkelerden kültürel, sosyal ve teknolojik anlamda çok şeyler öğrenmelidir. Hedefi olmayan kişilerin bir yerden sonra ilerlemesi mümkün değildir.

İş yaşamındaki öncelikleriniz ve ilkeleriniz neler?
En önemli ilkem ve önceliğim dürüstlüktür. Sözünün eri ve güvenilir olmak önemli bir erdemdir. Dürüst olmayan insandan hiçbir şey olmaz bana göre. Yakaladığı başarılar ve zenginlikte tesadüfi ve geçicidir. Ayrıca iş hayatında daima araştırmacı ve kendinizi geliştiren bir yapınız olmalı. Yeni ufuklar her zaman yeni umutlarla doludur.

Yapmayı düşündüğünüz yeni işler var mı?
Şu anda başlamak üzere olduğumuz iki adet inşaat projemiz var. İnşallah çok kısa sürede Ankara’da ses getirecek konut projelerimiz başlayacak.

Atılmayı düşündüğünüz yeni sektörler var mı?
Birtakım inşaat malzemeleri üretimi ile ilgili sanayi sektörüne girme planlarımız var. Bu konuyla ilgili de önemli çalışma ve hazırlıklarımız devam etmektedir.

Sosyal medya konusunu ve önemini yeterince biliyor musunuz? Bu konuda çalışmalarınız var mı? MAG Sosyal Medya’nın (PR’ın) hizmetlerini biliyor musunuz?
Hangi sektörde olursanız olun yaptığınız projeleri veya ürettiğiniz malları pazarlayabilmek için sosyal medya ve reklam önemlidir. Biz de firmamızda zaman zaman bu yolla reklam yapıyoruz. MAG medyayı bilmemek mümkün mü? İlk kurulduğu günden beri yakından takip ediyorum.

İş hayatına yeni atılmış genç girişimciler ilk etap da nasıl bir yol izlemeliler? Tavsiyeleriniz neler?
İş dünyasının en önemli anahtarı çok çalışmaktır. Genç girişimciler çalışmayı angarya olarak değil de hayatın keyiflerinden biri olarak görmeliler. Dürüstlükten hiçbir zaman ödün vermemeliler. Ayrıca tecrübeye güvensinler, tecrübeli insanlardan nasihat almaktan gocunmasınlar. Daha öncede söylediğim gibi imkan buldukça dünyayı dolaşsınlar.

Katı prensipleriniz var mı? Asla ve asla dedikleriniz?
Özellikle iş hayatında ciddiyet benim için çok önemlidir. Çalıştığım kişilerin ciddiyet ve iş disiplini en üst düzeyde olmalıdır. İş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence anlayışını prensip edindiğimi söyleyebilirim.

Hayranlık duyduğunuz, takdir ettiğiniz isimler…
Tabii ki babam en önemli idolümdür. Ama iş hayatında Sakıp Sabancı ve Vehbi Koç herhalde benim olduğu gibi herkesin takdirini kazanmış duayenlerdir.

En büyük idealiniz nedir?
En büyük idealim ülkem için daha fazla istihdam sağlayabilmek, unutulmaz eserler bırakmaktır. Bununla beraber çocuklarıma iyi eğitim verip ileride başarılı kişiler olmalarını görmekte her baba gibi benim için de çok önemli bir idealdir.

Rekabet sizce ne ifade ediyor?
Rekabet başarıyı ve daha fazla gelişmeyi ifade ediyor. Rekabet içerisinde olamayan kişi ve kurumlar gelişmeyi ve büyümeyi asla istedikleri seviyeye getirmezler. Rekabet iş dünyasının olmazsa olmazıdır.

Üye olduğunuz dernek ve vakıflar var mı?
Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara şubesi yönetim kurulu üyesiyim. Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Softbol Asbaşkanıyım.

Yöneticilik vasfı sonradan mı edinilir, yoksa bu bir yetenek midir?
Yöneticilik vasfından kasıt bir grubu veya şirketi sadece yönetmekse bu tabii ki zamanla kazanılacak bir özellik olabilir. Ama işinizi çok başarılı bir noktaya getirmek ve bunu sürekli kılabilmek bence yetenektir. Bununla beraber bazı yöneticiler liderlik becerileri gösterir. Yöneticinin liderlik becerisine sahip olup olmaması da yetenek olarak değerlendirilebilir. Ayrıca tecrübe de bu konuda çok önemli bir etkendir.

Küçük yaşlarda, bugün bulunduğunuz noktanın hayalini kurmuş muydunuz?
Ben doğduğumdan itibaren ailem inşaat sektöründe olduğundan, küçük yaşlarımdan itibaren iyi bir inşaat mühendisi olmak için teşvik edildim. Açıkçası bu benim için bir hayal değil de bir mecburiyetti. Çok şükür hedeflerim ve ideallerim doğrultusunda hayatımı sürdürüyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.