© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Renkli Tasarımlarıyla Nalan Haznedar

Renkli Tasarımlarıyla Nalan Haznedar

Nalan Haznedar 23 yaşında başarılı ve genç bir tasarımcı. Ankara’da yeni açtığı butikte birbirinden şık ve trend parçalara imza atıyor. Günlük kıyafetlerin yanı sıra şık davetlere özel kıyafetler de bulabileceğiniz bu renkli atölyeye gelin birlikte adım atalım…

Nalan Haznedar ismini önümüzdeki günlerde daha sık duyacağa benziyoruz… Kimdir Nalan Haznedar?
1989 Rize doğumluyum. 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. İki yıl özel tasarım yapan butiklerle çalıştım. Henüz dört aylık Ankaralı’yım.

Tasarım yapmaya nasıl başladınız? Bize hikayenizi anlatır mısınız?
Terzi bir dedenin torunuyum, dayılarım da terzi, genetiğimde bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Küçük yaşlardan beri özel günlerde kıyafetlerim hep bana özel dikilirdi modaya hep ilgim vardı fakat üniversiteye başladıktan sonra hafta sonlarını değerlendirmek adına bir yıl İzmir’de terziler odasının özel stilistlik kursuna gittim. Daha sonra bir yıl da bilgisayarlı moda tasarım eğitimi aldım. Sonrasında kendime bir blog açıp tasarladıklarımı paylaşmaya ve yazmaya başladım aldığım geri bildirimlerden çok keyif aldım ve tasarladıklarıma hayat vermek istedim, bunların sonucunda kendime bir dikiş makinesi aldım. Sonrasında blogumda tasarladıklarımı ve diktiklerimi yayınlamaya başladım derken butiklerden teklifler gelmeye başladı ve sipariş almaya başladım… Yaptığım işten aldığım keyif beni en çok mutlu eden şeydi. Mezun olduktan sonra asıl yapmak istediğim şeyin mühendislik değil de tasarım olduğunun farkına vardım. Ailemin de desteğiyle ani bir kararla İzmir’den Ankara’ya taşınıp Filistin Caddesi’nde hayallerimi gerçekleştirmek üzere atölyemi açtım.

Tasarımlarınızda nelerden ilham alıyorsunuz?
İlk başlarda ilham diye bir şeyin olmadığına inanırdım ama bazen gerçekten ilham geliyor. Hem de hiç olmadık zamanlarda! Mesela uyurken, araba kullanırken aklıma değişik fikirler geliyor nereye nasıl not alacağımı şaşırıyorum. Ben çok araştırıyorum, yemek yerken bile elimden telefon düşmüyor, moda devlerinin yaptığı röportajları okuyorum, blogları takip ediyorum, yeni koleksiyonları inceliyorum, bazen insan gördüğü minik bir detaydan bile esinlenip harikalar yaratabiliyor…

Atölyenizde kişiye özel sipariş mi yapıyorsunuz yoksa hazır giyim parçaları da mevcut mu?
Aslında en çok vurgulamak istediğim şey de bu. Çünkü Ankara’da benim gibi çalışan başka bir butik atölye yok. Hem butik hem atölye tarzında çalışıyorum. Hazır giyim bedenli ürünlerimiz de mevcut, istediğiniz ürünü diktirebileceğiniz bir atölye de mevcut; siz nasıl arzu ederseniz… Burada beğendiğiniz ürünün bedeni olmadığında dilerseniz 2 gün içinde teslim edebilecek şekilde sizin için üretebiliyoruz. Aynı şekilde sizin istediğiniz bir modeli veya sadece size özel bir tasarımı da üretiyoruz… Fakat en çok dikkat ettiğim konu da bir üründen en fazla beş adet çalışmak. Çünkü benim istediğim herkesin üstünde aynı şeyden olması değil herkeste ona özel parçalar olması… Ankara küçük bir şehir sokaktan geçen 10 insandan 4’ü ile pişti olmamak imkansız ve ben bunu değiştirmek istiyorum.

2013 yılında hangi renkler moda olacak?
Ben moda renk ne olursa olsun her rengi her sezon kullanmayı seçen bir tasarımcıyım. Fakat moda neyse o sezon her rengin moda olan tonunu kullanmaya özen göstermeye çalışıyorum… Özellikle kışın, inadına renk kullanırım. Çünkü insanlar kış geldiğinde siyahlara ve kahvelere bürünüyorlar. Halbuki havalar zaten soğuk ve kasvetli. Neden canlı renklerle içimiz açılmasın ki?

2013’te de bence bordonun hakimiyeti devam edecek, zümrüt yeşili ve kiremit renginin yanında pastel tonlardan kavun, lavanta, gül kurusu tonlarını da bu sezon oldukça sık göreceğiz.

Kıyafetin yanında başka hangi ürünler tasarlıyorsunuz?
Kıyafet dışında tasarımlarım yok. Geçen yıl i-Pad kılıfı tasarlamıştım fakat bu yıl öyle bir çalışma yapmaya açıkçası fırsatım olmadı fakat butiğimde özel tasarım takı yapan arkadaşlarımın ürünlerini satıyorum. Ankara’da olmayan takı tasarımcılarıyla çalışmaya özen gösteriyorum. İlk olarak “valeriesrainbow” ile anlaştık. Bu ay ürünleri butiğimizde satılmaya başlıyor. Sürpriz tasarımcılarla sürpriz aksesuarlar getirip müşterilerimin beğenisine sunmayı planlıyorum.

Kış sezonunda ne tarz parçalar ön plana çıkacak?
Kendi ürünlerim adına konuşmak gerekirse “Nalan Haznedar” markalı ürünler kışın da yazın olduğu kadar renkli… Genellikle kalem etekler, peplum ve deri detaylı elbise, etek ve bluzler, buklet kumaşlardan ceketler, krep ve danteli bir arada kullandığımız elbiseler ön planda…

Butiğinizde en pahalı ve en ucuz ürünleri fiyatı ne kadar diye sorsak?
En ucuz ürünüm 100 TL kolsuz bluzlerim, en pahalı ürünüm ise kaşmir kabanlarım 550 TL. Özel dikim abiyelerde ise kumaşa göre değişse de şu an butiğimde en pahalı pop abiye 500 TL…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.