© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Yağız İzgül Mutfakta

Yağız İzgül Mutfakta

Şeflerin Düellosu programı ile tanıdığımız, yeteneğine, lezzetlerine ve bilgisine hayran bırakan karizmatik Şef Yağız İzgül ile gerçekleştirdiğimiz röportajda mutfak serüveninin dinlerken Ramazan ayına özel içinizi serinletecek bir tarifini de sizlerle paylaşıyoruz…

 

Lezzet yolculuğunuz nasıl başladı ve gelişti? Bu yolculuğa çıkarken nelerin hayalini kuruyordunuz?

 

Çocukluktan beri içimde olan bir şeydi zaten. Sanırım ilk Kırıntı’nın Moda’daki evimizin yanına açılmasıyla başladı her şey. O zamanlar için yeni bir şeydi Amerikan tarzı burgerler, değişik soslar menüler… Her fırsatta evden kaçıp Kırıntı’ya giderdim. Düşünün, daha yaşım 5-6… Çocuklukta başlayan bu ilgi zamanla sokak aralarından semtlere, şehirlere ve sonra ülkelere kadar uzadı. O kadar çok seviyordum ki keşfetmeyi ve o kadar da keşfetmiştim ki, nihayetinde bununla ilgili bir şeyler yapma fikri beni teslim aldı. Gerçekten de şeflikten, Hecha’nın kuruculuğundan, Burger Project’e kadar yemek ile ilgili her şeyi meslek olarak icra ediyorum.
Bu yolculukta ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

 

İşimi severek yapıyorum o yüzden hiçbir şeyi zorluk olarak görmüyorum.
Yemek yapma tutkusu sizin için ne ifade ediyor?

 

Yemek yapmak, benim için meditasyon gibi.

 

İstanbul’da yemeklerini en çok beğendiğiniz restoranlar hangileri?

 

Bu bana en sık sorulan sorulardan biri ve her defasında cevaplarım değişiyor tümünü hatırlayamadığım için… Hemen aklıma gelenleri sıralayayım: La Scarpette, Burger Project, Hudson, Lucca, Zıpkın, Mangerie, Çamlık ve Alexandra.

 

Türk ve dünya mutfağından en sevdiğiniz lezzetler?

 

Türk mutfağının özellikle hamur işi kısmının bende yeri bir başkadır. Dünyaya baktığımıza Uzak Doğu ve İtalyan mutfakları gerçekten birer nimet bence.
Şu an hayalini kurduğunuz noktaya geldiğinizi düşünüyor musunuz?

 

Sanırım hiçbir zaman o noktaya geldiğimi düşünemeyeceğim.
Yemeği güzel yapan en temel şey nedir? Şefin bilgisi mi? Kullandığı malzemeler mi? Yoksa duyulan aşk mı?

 

Aslında hepsinin bir bütünü… Tabii ki de bir takım temel bilgiler öncelikli ama hani derler ya elin lezzeti önemli diye, öyle bir şey gerçekten var. Biraz da yaratıcılık ve hayal gücü işin içine girince doğru, disiplinli ve düzgün çalışma temposu ile nefis ürünler çıkar.
Gurme olmak için nelere sahip olmak gerekiyor sizce?

 

Gurme deyip geçmemek lazım aslında, çünkü o kadar da basit bir kavram değil. Tabii şimdi herkesin ağzında bir gurme lafı ve herkes gurme olduğundan dolayı kolay bir şeymiş gibi algılanıyor ama gerçek anlamda gurme olmak çok uzun bir yolculuk ve beraberinde bir takım yetenekler de gerektiriyor. Gurme, (yemek için yaşayan kişi manasında) çok ciddi araştırmalı, uygulamalı ve geliştirmeli. Yediği yemeğin yanında ne içileceğinin tavsiyesini verebilmeli. Bir yemeği tattığı zaman sadece iyi ya da kötü olmasının çok daha ötesinde yorum yapabilmeli ve bilgi sahibi olmalı. Fazla gurme yok ortalıkta.

Yeni projeler var mı aklınızda? Nerelerde buluşacağız lezzetlerinizle?

 

Burger Project devam. Onun yanında başka markalarla da danışman şef olarak çalışmalarıma devam edeceğim.
Ramazan ayında özel çalışmalarınız olacak mı?

 

Bu aralar biraz dinlenmek niyetindeyim.
Ramazan ayı için bizlere yeme-içme üzerine biraz fikir ve özel bir tarif vermenizi istesek…

 

Bu Ramazan sıcak olacak o yüzden ferahlatıcı tarifler kullanmakta fayda var.

 

 

Yağız İzgül’den Ramazan ayına özel tarif:

 

Soğuk Kırmızı Çorba: 

 

3 yk zeytinyağı

1 kırmızı soğan

1/2 haşlanmış pancar

1 diş sarımsak

1 limon

2 adet kırmızı tatlı biber

5 adet iri sulu domates

2 adet tatlı yeşil biber

1 tatlı kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı sirke

1/4 demet maydanoz

2 yaprak fesleğen

4 küp buz

1/2-1 bardak arası su (tercihinize göre)

 

Tüm malzemeleri bir mixerde karıştırın, bu kadar basit 🙂

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.