© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Tüm Doğallığıyla Lush

Tüm Doğallığıyla Lush

Tüm dünyada beğenilerek kullanılan, tamamen doğal ürünlerden yapılan ve her cilt tipi için ayrı üretilen Lush ürünlerini bir kere kullanan bir daha vazgeçemiyor. Biz de sizler için Lush Türkiye Marka Yöneticisi Buket Dinçerler ile görüştük özel ürünler hakkında birçok bilgi aldık.

Lush, tüm dünyada birçok şubesiyle marka haline gelmiş, geleneksel kozmetik şirketinden çok, cilt için gıda perakendecisi olarak adlandırılmakta. Bu özel firmanın kurumsal kimliğinden bahsedebilir miyiz? Lush firma olarak kurulduğu 1994 yılından itibaren, kendini diğer kozmetik firmalarından farklı bir yerde konumlandırmıştır. Öncelikle ürünlerin taze, el yapımı ve doğal olması, mağazaların tasarımına da yansıtılmıştır. Sabunlar sanki peynir kalıpları gibi bloklarla raflar üzerinde, istenilen ağırlığa göre kesilmekte; taze yüz maskelerimiz tıpkı balık tezgahları gibi buzların üzerinde sergilenmekte; rengarenk katı banyo tuzlarımız manav tezgahları gibi kasalarda, banyo köpükleri, kurabiyeler ve mini kekler gibi tabaklarda sunulmaktadır.

Lush ürünlerinin farklı özellikleri nelerdir?

En önemli özelliğimiz; elbette ki ürünlerimizin elde yapılması, içerisinde taze meyve, sebzeler, ilk elden alınan organik bitkisel yağlar ve gerçek, çiçek özleri içermesidir.

 

Tıpkı taze gıda ürünleri gibi, tüm cilt ürünlerimizin ambalajlarının üzerindeki etiketlerde kimin yaptığı, üretim ve son kullanma tarihi açıkça belirtilir. Bu genelde cilt ürünlerinde alıştığımız bir uygulama değildir.

 

Ürünlerimizin %69’unda koruyucu katkı maddesi yoktur. Olanlarda şişelerdeki sıvı ürünler olup, katkı oranı %1 civarındadır.

 

Lush ürünlerini benzer ürünlerden ayıran farklar neler?

Ayırıcı özelliklerimizden ilki, ürünlerimizin %46’sının ambalajsız sunulmasıdır. Bunun iki temel nedeni ise: Ambalajların çevreye verdiği zararın minimize edilmesi ve bir ürün ne kadar katı yapılırsa o kadar az koruyucu katkı maddesi içeriyor olmasından ileri gelmektedir. Diğer bir farklılığımız, devamlı yaratıcı, değişik ürünler sunuyor olmamızdır. Küre şeklindeki katı banyo tuzlarımız ve köpüklerimiz, katı masaj yağlarımız, kalıp şampuanlarımız Lush’a patentlidir. Deniz yosunundan elde edilen jöle kıvamında duş jelleri, kristal şekerden yapılmış dudak ve vücut peelingleri, katı parfümlerin, minik tablet şeklinde katkısız diş macunları, saçınızdaki yağı emen kuru şampuan gibi farklı ürünlerle müşterilerimizi şaşırtmaya bayılıyoruz.

 

Firma olarak pek çok prensipleri ve öncelikleri olan bir markasınız. Sizin özellikle belirtmek istediğiniz detaylar var mı? 

Firma olarak en önemli prensip: “Çevreye, insana ve yaşayan tüm canlılara değer vermek” olarak özetleyebiliriz. Gerek ürünlerini, gerek etik prensiplerini ve kampanyalarını bu ilke doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Buna bağlı olarak Lush’ın faaliyetlerini özetle değerlendirecek olursak: Çevre için, minimum ambalajlama isteyen, %100 geri dönüşümlü standart paketlerde, palm yağsız ürünler sunması, Yeşil marka sertifikası alarak, üretim yerlerinde tüm atık ve enerji kullanımını azaltacak çalışmalar yapması.

 

Müşterileri için olabilecek en doğal, faydalı ürünler hazırlayıp, tüm içerikleri en ince detayına kadar ambalajında belirtmesi.

 

Hayvanlar için; üzerlerinde test yapılmasına karşı olması. Hatta bu aralar, bu konuda Avrupa Birliği’nin yapmış olduğu bir yasa değişikliğini protesto etmek için AB üyesi ülkelerde imza kampanyası toplaması. Tilkilerin kürkü, köpek balıklarının yüzgeci için öldürülmesi, sokak köpeklerinin korunması, insanlar için adil yargı, palm yağı üretmek için yağmur ormanlarının yok edilmesine değinmesi vb. gibi alanlarda kampanyalar düzenlemesi, sırf bu kampanyalara özel ürünler tasarlayıp, gelirini bu konulara değinen hayır kuruluşlarına bağışlaması, bu prensibine ne kadar bağlı olduğunu gösteren, uygulamalardır.

 

Ürünleriniz nerelere ulaşıyor? 

Mağaza olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer almaktayız. Mail order sistemimizle internetten veya telefonla yurdumuzun her yerinden sipariş alıyoruz.

 

Şu sıralar hangi ürünler daha ön planda? Sizin tavsiye edeceğiniz ürünler neler? 

Bu aralar mevsimsel olarak, peeling özellikli cilt ürünleri, saç ve cilt bakım ürünlerimiz ön planda. Şimdilerde argan yağı çok popüler olduğu için, argan yağı içeren ürünlerimiz de sık sık soruluyor. Bunun dışında bazı favori duş, sabun, cilt ve saç ürünlerimiz var ki, her zaman satışta ilk sıralarda.

 

Malum herkesin ihtiyacı, cilt sorunu ve tipi, saçı, beğendiği koku, kullanım tarzı vesaire değiştiği için bu farklılıklara uygun ürünler tavsiye etmeyi tercih ediyorum. Örneğin seyahatler için, her bir saç tipine farklı kalıp şampuanlarımızı, her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz farklı kokularda katı parfümlerimizi öneririm. Hassas ciltler dahil, tüm cilt tiplerine uygun olduğu için burada bahsedebileceğim, 2010’da tüm dünyada 263.000 adet satarak dördüncü olmuş, vücut nemlendiricisi Dream Cream ve yüzünüz için ismi gibi muhteşem, nemlendirici krem Gorgeous, Lush’ın vazgeçilmez bir kaç ürünündendir.Önümüzdeki zamanlarda Lush öncülüğünde yeni ve farklı ürünler olacak mı?

Tabii, Lush kurucuları planlarını “yapılabilecek en doğal kozmetik ürünlerini geliştirmek ve sentetik maddelerden uzak durmak” olarak açıklıyor. Bu nedenle, arge çalışmalarını bu yönde yapıyorlar. Zaten biraz önce bahsettiğim gibi yaratıcı, ilginç ama faydalı yeni ürünler yapmaya bayılıyorlar. Her yıl belli zamanlarda o güne, döneme özel ürünler hazırlıyorlar (yeni yıl, cadılar bayramı, anneler, sevgililer, babalar günü, easter gibi). Bunların dışında da, yeni sürpriz ve gerçekten yine çok farklı konumda olacak ürünlerle sizleri yazın tanıştıracağız.

 

Son olarak Lush Kozmetik yeni şubeleriyle günden güne büyürken nerede olmayı hedefliyor?

Şu anda üç ilimizde yer alıyoruz. Bu sene ise Ankara’da üçüncü ve İstanbul’da beşinci mağazamızı açmayı planlıyoruz. İl olarak ise, Antalya bir sonraki hedefimiz.

 

[nggallery id=1260]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.