© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Merve Oflaz

Merve Oflaz

Başarılı oyuncu Merve Oflaz ile çağdaş kadın tanımını ve kadınların iş hayatında yaşadıkları zorlukları konuştuk…

Sizi tanıyabilir miyiz?

Eğlenme ve gezme olmazsa olmazım. İleri derecede hayvansever, empati duygusu yüksek biriyim diyebilirim.

Vazgeçemediğiniz prensipleriniz nelerdir?

Hayatın her alanın farklı farklı prensiplerim var. En çok haksızlığa gelemem, çifte standartlar bana göre değil,  adaletsiz gördüğüm her şeye ses çıkartırım ve politik olamam.

İş hayatına yeni atılan kadınlar için tavsiyeleriniz nelerdir?

Pes etmesinler. İş hayatına yeni başladığımızda, terslikler olabiliyor. Bazen bazı şeyler istediğimiz gibi gitmiyor. İstemek başarmanın yarısıdır. Karşımıza çıkan zorluklara rağmen pozitif düşünceler çağırmamız ve asla pes etmememiz lazım.

Kadınların iş hayatındaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Çalışma hayatına girince artık ailesinden başka insanlar için de üreten kadın iş hayatında da yerini kazandı. Bu kazanım sosyal ve ekonomik açıdan da çok önemli, kadının hayatın her alanına dâhil olması ve bunun artması Türkiye için çok önemli.

Çağdaş kadını tanımlar mısınız? Çağdaş kadın hangi özelliklere sahip olmalı?

Kendi kararlarını kendisi verebilen, ekonomik bağımsızlığını kazanmış, evlenme veya ayrılma kararlarını kendisi alabilen kadındır.

Kadınlar iş hayatında ne gibi zorluklar ile karşılaşıyor? Kendi sektörünüzde yaşadığınız deneyimlerden ve gözlemlerden bahsedebilir misiniz?

Benim sektörümde zorluk yada ayrımcılık adı altında yaşanan mobbingler diğer sektörlere oranla daha az diyebilirim. Maalesef genel olarak kadınların yaşadığı zorluklar arasında yeterince ciddiye alınmamak, fırsat eşitliğine sahip olmamak, mobbing, iş ve özel yaşam dengesi ve duygusallık bahanesi var.

İş ve sosyal hayat arasındaki dengeyi nasıl koruyorsunuz?

Küçük yaşlardan beri çalıştığım için kendiliğinden bir denge oluştu. Kurallara uyan, sorumluluk sahibi biri olduğum için ikisini ayırt etmek kolay oluyor. Yapmam ve yapmamam gereken şeyleri çok iyi biliyorum ve bunlara dikkat ediyorum.

Çalışmanın ve üretmenin size neler kazandırdığını düşünüyorsunuz?

Kendi ayaklarının üstünde durabilmek bence paha biçilmez bir duygu. Özgür bir bireyim. Bunun sonucunda her şeyimi kendim yapıyorum bunun zevkine vardığın zaman zaten paha biçilmez bir iç enerjiye sahip oluyorsun. Kimseye muhtaç olmamak özgüvenimi körüklüyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünya genelinde ne gibi bir farkındalık yaratıyor?

Kadın sorunlarına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve toplumun her kademesindeki kişi ve kurumları çözüm aramaya yöneltmek bakımından önemli bir gündür.

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için vermek istediğiniz özel bir mesajınız var mı? 

Hepimiz içimizde o kadar kuvvetliyiz ki, sadece buna sonsuz inanmak ve kendimize güvenmek yeterli. İçimizdeki isteği azmi ve gücü doğru akılcı kullanmalıyız ve asla pes etmemeliyiz.  Sen yapamazsın, anlamazsın, sana göre değil gibi bize yıkılmış kelimelerin inadına devam etmeliyiz. Kadınlar olarak birbirimize destek olmalıyız.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.