© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Gülümsemek Sağlıktır

Gülümsemek Sağlıktır

1995 yılı Miss Turkey birincisi seçilen ve güzelliğini koruyan Demet Şener, sağlıklı yaşam tüyoları ile özel röportajımızda. İki çocuk annesi güzel oyuncu ve manken sporun hayatındaki önemini ve uzun yaşamın sırrını paylaştığı röportajı ile sizlerle…

Sağlıklı yaşam sizce nedir?

Sağlıklı yaşam bence bir hayat tarzıdır. Bunun dönemsel olarak spor yapmakla veya dönemsel olarak diyet yapıp beslenmeyi düzeltmekle pek bir alakası yok. Dediğim gibi bunu bütüne yaymak, hayat tarzı olarak benimsemek, sonuçlarının daha uzun süreli ve sürdürülebilir olması açısından oldukça önemli. Bu, tam olarak hem içten hem dıştan gerçekleşen yaşlanmayı geciktiren, ruhsal ve bedensel olarak sağlığımızı iyileştiren bir hayat felsefesi bence. Düzenli uyku, düzenli beslenme ve bunları genele yaymak sağlıklı yaşamın en temel özellikleri. Yeteri kadar ve zamanında sebze, meyveleri tüketmek, kararında protein almak, düzenli ve dengeli beslenmek, mutlu olmak, gülmek, spor yapmak, hareket etmek ve bunların en önemlisi sevmek, sevilmek, paylaşmak, hepsi sağlıklı bir yaşamın parçası diye düşünüyorum.

Özel bir beslenme düzeniniz var mı? Uyguladığınız özel bir diyet ya da detoks programı var mı?

Özel bir beslenme düzenim yok ama şöyle bir şey var; Ben genelde evde pişen ev yemeklerini tercih ediyorum. Zaten çok sağlıklı şekilde hazırlanıyor. Az zeytinyağı kullanılan, buharda pişirme ya da fırında pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanan yiyecekleri tercih ediyorum. Belirli günlerde normal tencere yemekleri yiyorum. Bunun dışında haftanın üç günü mutlaka balık yiyorum. Tavuğu daha nadir tercih ediyorum. Haftada iki gün et yemeye de gayret gösteriyorum. Bunlardan ayrı olarak meyveyi çok tüketiyorum, tabii çok tüketiyorum derken günde iki porsiyon kadar. Canım çok tatlı istediğinde de rafine beyaz şeker kullanmadan, daha doğal yollarla hindistan cevizi, hurma, hurma suyu veya kuru meyvelerle tatlandırılmış kekler, kurabiyeler ve çeşitli pudinglerle tatlı ihtiyacımı karşılıyorum. Böyle bir düzeni hayatıma ben adapte ettim tabi. Yüzde seksen sağlıklı besleniyorsam yüzde yirmi muhakkak canımın çektiği şeyleri yiyorum, fazla abartmamak şartıyla. Böylece bir arkadaş ortamında, doğum gününde veya hep beraber toplandığımız bir etkinlikte kendime keyifle, kasmadan yemek yemenin iznini vermiş oluyorum. Detoks yapmıyorum. Detoksu vücudun kendi kendine yaptığına inanıyorum. Zaten detoksun özel durumlarda yapılması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin aşırı antibiyotik tüketimi gibi durumlar yaşandıysa, zararlarını en aza indirmek için belki yapılabilir. Ben zaten çok düzenli yaşadığım ve beslendiğim için detoksa ihtiyaç duymuyorum.

Kaliteli yaşam adına uyguladığınız özel sırlarınızı paylaşır mısınız?

Kaliteli yaşam adına uyguladığım şeyler elbette ki var. Erken yatmak, erken kalkmak veya çocuklarımla, dostlarımla ve sevdiklerimle vakit geçirerek hayatı paylaşmak gibi. Yalnızca kendini düşünmekten ziyade aldığın gibi vermeyi de bilmek gerekiyor. Özellikle de sevgiyi karşı tarafa verebilmek. Tabii bunların yanında spor yapmak da var. Yoga benim hayatım için bunun çok büyük bir bölümünü kapsıyor. Sadece ruhumuzu beslediğimiz değil aynı zamanda vücudumuzu esnettiğimiz, hem felsefesi hem de hareketleri ile benim hayatıma çok büyük anlamlar katan bir spor türü yoga. Onun dışında içsel mutluluk ve iç huzur tabii ki insanın yüzüne, davranışlarına kısacası her şeyine yansıyor.

Hangi sporları tercih ediyorsunuz? Ne sıklıkla spor yapıyorsunuz?

Haftanın iki günü muhakkak yoga yapıyorum fakat şimdi bu süreç biraz uzayacak çünkü altı ay boyunca yoga eğitmenliği programım başlıyor. Çok daha fazla yoga yapacağım. Anatomi ve yoganın felsefesi ile daha fazla haşır neşir olacağım. Yoganın dışında haftada dört gün özel bir hocayla kardiyovasküler ağırlık antrenmanı yapıyorum. Haftanın muhakkak altı günü bir saatimi dahi olsa spora ayırıyorum.

Düzenli olarak gittiğiniz spor merkezleri-mekanları var mı?

Özel hoca eşliğinde yogayı evimde yapıyorum. Le Méridien’de düzenli antrenmanlarımı yapıyorum. Oranın spor salonunu çok seviyorum.

Güzellik sırlarınız neler? Düzenli kullandığınız özel bakım ürünleri var mı?

Düzenli bakım yapıyorum. Hem içten hem de dıştan kendine bakmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Cildimi güneşten korumaya oldukça özen gösteriyorum. Yaz-kış mutlaka güneş koruyucu kullanıyorum. Düzenli gittiğim bakımlar da var. Prof. Dr. Gönül Ergenekon dermatoloğum. Onun verdiği kremleri kullanıyorum. Cildimle çok fazla oynatmıyorum. Bunların yanında Dr. Aytaç Saraç Aydın’ın benim için uygun gördüğü vitaminleri kullanıyorum. Oldukça hassas bir cildim var bu yüzden yüzümü temizlemeye ve nemlendirmeye özen gösteriyorum. Dediğim gibi spor yapmak, kanımıza oksijen gitmesi, açık havada zaman geçirmek, mutlu olmak, hayatı sevmek, pozitif bakmak, erken yatıp erken kalkmak, üretmek ve çalışmak; bunların hepsi bir bütün ve olduğu gibi cildimize yansıyan etkenler. Tabii ki genlerime de teşekkür etmem gerekiyor. Ailecek genetik olarak daha genç duran bir cilt yapımız var o yüzden şanslıyım.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.