© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Aşkın Tarifi Aşkım Kapışmak

Aşkın Tarifi Aşkım Kapışmak

“Aşkın Beden Dili” adlı kitabı ile beden dilinin şifrelerini çözen NLP Uzmanı Aşkım Kapışmak karşı cinsin beden dilini çözmeye hazır mısınız? El ve ayak hareketlerinizin ne anlama geldiğini anlattığı bu kitabında kadın-erkek ilişkilerini irdeleyen Aşkım Kapışmak ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizi “Küçük Mutluluklar” adlı kitabınızla tanıyoruz… Bize kendinizden bahseder misiniz?
1979 İstanbul doğumluyum. Yanlış bir tercihle Marmara Üniversitesi, Tekstil Bölümü’ne girdim. Psikoloji üzerine bir şeyler yapmak istiyordum ama o zamanlar ne yazık ki beni yönlendirecek kimse yoktu.

Üniversitede okurken, Şebnem adında stilist hocam vardı; her zaman bana sevdiğim işi yapmamı öğütler, yönlendirir ve destek olurdu. Fakat okulu bitirdiğim zaman bir an önce çalışma hayatına başlamam gerektiği için iş hayatıma bir tekstil firmasında İnsan Kaynakları ile başladım. Kumaştan çok insanların konuşmaları, diyalogları ve konuşma tarzları ilgilimi çekiyordu… Beni yönlendirmesi için Şebnem Hoca ile tekrar iletişime geçme kararı aldım. Kendisi yurt dışında eğitim almamı önerdi.

Çalışma zorunluluğum olduğum için gündüzleri çalışıyor, akşamları Amerikan Üniversitesi Newport’ta Davranış Bilimleri üzerine okuyordum. Bir taraftan da davranış bilimleri üzerine araştırma yapıp, kendimi geliştirmeye devam ediyordum. Böylece Kişisel Gelişim ve NLP ile karşılaştım.

Sonrasında neler yaptınız?
1998 yılı itibariyle de zihinsel engelli ve kimsesiz çocuklarla gönüllü çalışmalara başladım. 2-3 sene boyunca engellilerin anne ve babalarına daha mutlu olmaları için seminerler düzenledim. Seminerlerimin zamanla bilinirliği artmaya başlayınca, bunu duyan kişiler benimle iletişime geçmeye başladılar. Bu sayede eğitim kurumları ile tanışmış oldum. 4 seneye yakın bir zaman Final Dersaneleri’nin koçluğunu yaptım. Eğitim kurumları ve dernekler derken bir süre sonra kitap talepleri gelmeye başladı. Böylelikle, ilk kitabım “Hangi Anne Hangi Babasınız?” doğmuş oldu. Bugünkü popülaritem olmadığı için sadece beni tanıyanlar kitabımı almaya başladı.

NLP uzmanlığı yapıyor musunuz?
NLP Tranier’ım. Çok erken yaşta bu eğitimleri aldığım için diğer uzmanlara göre genç kalıyorum. NLP uzmanlık eğitimleri veren bir merkezimiz ve eğitmen kadromuz var. Bireysel ve kurumsal gelişimlere destek veriyoruz. Amacımız var olan potansiyellerini ortaya çıkarıp hedefleri doğrultusunda koçluk yapmak.

Yüz analizi bize neler ifade ediyor?
İletişim denilen şeyin sadece konuşmak olmadığını artık birçoğumuz biliyoruz. Kelimelerimiz düşüncelerimizin bir kısmını oluşturuyor, içimizden geçenleri bir filtreden eleyip kelimelere döküyoruz, yani dışımızdakiler elenmiş düşüncelerimizi duyuruyorlar, elekten geçirilmeyen düşünceler kaybolmuyor hepsi teker teker beden yoluyla konuşuyor kimi kelimeleri ayaklarımız kimisini gözlerimiz bazılarını ellerimiz hatta birazını omuzlarımız ve diğer bölümlerimiz konuşuyor. Artık iletişim çağındayız ve bu çağda herkes ağızdan çıkana değil bedenin anlattıklarına odaklanıyor. Çünkü yalan sadece kelimelerle seslendiriliyor. Doğrular ise beden dili ile anlatılıyor.

İnsanlar ifade etmek istediklerini beden dilleriyle ne kadar anlatabilirler?
İletişimde kelimeler yüzde 10, ses tonu yüzde 30, beden dili ise yüzde 60 etkilidir. Ağzımızla gerçekte anlatmak istediklerimizi saklarız. Ama bedenimizle hep gerçekleri söyleriz. Yaşadığımız duygular ve aklımızdan geçenler bedenimize yansır. Çünkü neden ile zihin arasında güçlü bir uzantı vardır. Zaten az konuşan ama bedeniyle daha fazla ifade eden insanlara dönüştük. Özellikle çocuklar ebeveynlerinin söylemleri ile büyümez. Yaptıkları tutum ve davranışları ile büyürler. Beden dili en çok tavırları modeller. Medyadaki siyasetçiler, ünlüler ve iş dünyasına dikkat ederseniz bir çoğu beden dili eğitimlerinden geçiyorlar. Çünkü herkesin bir imaja ihtiyacı var. İmajı en çok yansıtan tavırlar beden dilimizdir.

Kadın-erkek ilişkilerinde beden dili ne kadar önemli?
İlişkilerde ilk önce karşımızdakinin tavırlarına bakar ve hoşlanırız. Bu ilk evre derinlik içermez. Tavırlarını sevdiğimiz kişinin iç dünyasını görmek için samimiyet kurar ve uyum ararız. Özellikle kadınlar erkeklerin beden dillerini daha başarılı analiz ederler. Çünkü kadınlar için bir erkeğin ne yaptığı değil, nasıl yaptığı önemlidir. Sözler ile beden arasındaki uyuma bakarlar. Erkeklerin çoğu ne yaptığı ile ilgilenir. Ama her iki cinste özellikle iletişim halindeyken birbirlerinin ilk önce yüzlerine ve mimiklerine bakarlar. Genelde erkekler kadınların gözlerine, kadınlar ise erkeklerin dudaklarına bakarlar. Bu ilk yapılan eylemdir. Erkek güzel bakan tebessüm eden, kadın ise güzel konuşan erkek ister. Kavgalarda ilk uzaklaştırılan bedenlerdir. Her yerde birlikte olmaları mutlu olduklarını göstermez. Çünkü gerçek duygular beden dilinde gizlidir. Yaptığım danışmanlıklarda çiftlere verdiğim ilk ödev beden dili egzersizleridir.

Daha önce konservatuar eğitimi almışsınız ve sahne deneyiminiz var… Hiç bu alanda çalışmayı düşündünüz mü?
Birkaç diziden oyunculuk teklifi aldım, ama bu işi seneye değerlendirmeye düşünüyorum. Yaz aylarında başlayacak bir sit-kom için senaryo kadrosuna dahil oldum. Kanalla anlaşma sağlanırsa bahar ayında çekimler başlayacak. Şu an kesinleşen kadroda Cemil İpekçi var. Bir komedi dizisi olacak. Sahne zaten alıyorum. Türkiye ve Avrupa’da kadın-erkek ilişkilerini stand-up yaparak anlattığım bir turnedeyim hala. 2013’te yaptığımız anlaşma üzerine AVM’ler ve üniversitelerde tek kişilik gösterilerimiz devam edecek.

Küresel firmalarda iletişim seminerleri verdiniz… Bize bunlardan bahseder misiniz?
Kurumsal ve büyük işletmelerin motivasyon günlerinde stand-up ile etkili iletişim workshop’ları yapıyorum. Hilton Otel, Dedeman Otel, İpekyol, Wella gibi birçok firmada seminerler düzenledim ve devam etmekteyim. Takım çalışması, iletişim, hedef belirleme, imaj, satış becerileri ve beden dili eğitimleri ile ilgili işletmelere uzun soluklu eğitimlerimiz devam ediyor.

Son kitabınız “Aşkım’ın Beden Dili” ile aşkın hallerini anlatarak, kadın-erkek ilişkilerini samimi bir dil ile anlattınız… Kitabınızı bize anlatır mısınız?
Her insan yanar tutuşur aşık olmak için. Çünkü bilir insanoğlu aşkın her rahatsızlığa iyi geldiğini ve her bünyeyi devleştirdiğini. Kendi olmayı başka bir şeye ihtiyaç duymamayı sağlar aşk. Aşkın tarifi yok ama izleri, işaretleri var. Bu eserde kadın ve erkeğin aşık olunca beden dillerinde neler olduğunu anlattım. Sözel kelimelerle aşkı anlattık yıllarca peki aşkın beden dilindeki ifadeleri neler onları yazdım. Çünkü her erkek ve her kadın karşısındakinin kendisinden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak acaba bana aşık mı değil mi bilmek istiyor.

Hangi işaretler ne anlama geliyor bize kısaca bahseder misiniz?
Bir kadın özellikle bakımlı ve güzel giyinmiş bir kadının yanında bir erkek varken beden dili ile duygularını çok açık ifade eder. Diyelim ki buluştunuz ve birlikte oturuyorsunuz. Masanın altından kadının ayaklarına iyi bakın. Çünkü ayaklar yalan söylemez, ayaklarından birini ucu sizi diğer ayağının ucu başka bir yeri özellikle çıkış kapısını gösteriyorsa; ya emin değil, ya sıkıldı ya da konunun değişmesini istiyor. Erkeğin hemen bir hamle yapması ve odağı değiştirmesi şart.

Eğer ki kadının iki ayağının ucu da sizi gösteriyorsa sizinle ilgileniyor hatta sizi etkin bir şekilde dinliyordur. Tabii ki sizin de aynı mesajı verebilmeniz için kendi ayaklarınızın da yönü ona doğru olmalı. Çünkü kadınlar bunu hissederler. Bazen mağazalarda satış eğitimleri esnasında öğrencilere anlatırım: Müşteri mağazadan içeri girdiğinde gözünüzle karşılayın yani gözlerine samimi bir tebessüm göstererek hoş geldiniz deyin. Sonra ayaklarına bakın bir ayağı içeriyi diğer ayağı çıkış kapısını gösteriyorsa müşteri emin değil ve ilgisini çeken bir şey olmazsa hemen gidecek. Amaç iki ayak ucunu da kendinize etkin iletişim kullanarak çekebilmek.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.